Nasa Uzay Standı uzay meraklılarına kapılarını açtı

Seyyah

New member
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 50 yılı aşkın uzay çalışmalarını ve tecrübelerini yansıttığı NASA Uzay Standı Ataşehir’de açıldı. Stantta NASA uzay vazifelerinde kullanılmış gerçek boyuttaki yapıtların yanı sıra, ziyaretçilerin dokunabileceği gerçek Ay taşı, uzay roketlerinin kopyaları, tam boyutlu uzay aracı modelleri, uzaya giden astronotların giydiği kıyafetler, ekipmanlar ve Sputnik 1 uydusunun ve Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun (ISS) modelleri’nin de bulunuğu 200’ün üzerinde modül bulunuyor.

‘NASA, bu süper stantla bizleri uzayda heyecan dolu bir seyahate çıkarıyor’

Standın açılış konuşmasını standın düzenleyicisi olan şirket yetkilisi yaptı. Şirket yetkilisi Merve Timurlenk Şengül, “Uzayın bilinmeyen yüzüne ışık tutan çalışmalar yapan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı hepimizin bildiği ismiyle NASA, bu harika stantla bizleri uzayda heyecan dolu bir seyahate çıkarıyor. NASA Uzay standında karşımıza çıkacak her ayrıntı, bizleri ve çocuklarımızı bu gizemli dünyanın bugüne kadar keşfedilmiş yanlarıyla tanıştıracak. Standın her metrekaresinde uzayın derinliklerine biraz daha yaklaşarak hem görsel tıpkı vakitte deneyimsel alanlarının keyfini çıkaracağız. Standın birinci kısmı olan tarihi stant alanında; uzay hayalinden başlayarak, Ay’a birinci ayak basışımıza kadar geçen sürecin tüm kilometre taşlarına şahit olacağız. NASA’ya ilişkin 200’ün üzerinde kıymetli yapıtı, uzaydan gelen özel kesimleri ve gerçek bir Ay Taşı’nı da yakından görme hatta dokunma fırsatı bulacağız. Standımızın tecrübe alanı olan ikinci kısmında ise astronot ve kozmonotların uzay seyahati öncesi kullandıkları farklı simülatörleri ve uzaydan dünyaya bakmanın hazzını yaşatacak sanal gerçeklikleri deneyimleyebileceğiz” dedi.

‘Sergide en çok ay taşı dikkatimi çekti’

Sergiyi gezmeye gelen Asya Kılınç, “Alışveriş merkezine gezmek için geldim. Baktım lansman var, ben de rica ettim içeri girdim. Sonuçta NASA her vakit Türkiye’ye gelmiyor. Stantta en epeyce Ay taşı dikkatimi çekti. Aydan gelen bir taşa dokundum ve epeyce etkileyiciydi” diye konuştu. Sergiyi fazlaca beğendiğini belirten Kemal Polat ise “Etkinliğin bulunduğu yerde çalışanım aslına bakarsan. Uzaya ve NASA’ya merakım var. Yetkilimden müsaade alıp bu aktifliğe geldim. Stantta beni en hayli ay taşları etkiledi” diye konuştu.