Necip Fazıl ve Nazım Hikmet’in tatlı sert atışmaları

AirdropAvcisi

New member
Nâzım Hikmet ve Necip Fazıl’ın kalem hengameleri ünlüdür. İkisi de kalemlerinin ucunu sivriltmişlerdir. Fazıl ve Hikmet’in hengameleri yüklü olarak benimsedikleri ideolojilerdir. Bugün Nazım Hikmet’in mevt yıldönümü; biz de usta şairi Necip Fazıl Kısakürek’le olan atışmalarını ve tatlı sert arbedeleriyle anmak istedik.

Necip Fazıl’ın İslamcı kanatta durması ve bu istikamette eserler vermesi onun dünya görüşünü de şekillendirmiştir. Nâzım Hikmet de ise tam aksisi ideolojidedir. Bilhassa komünizmi öven açıklamaları edebiyatının şeklini oluşturmuştur.

İki şair içinde bitmeyen arbedeler Türk Edebiyatı’nda muharrir hengameleri içinde meşhur olanlarıdır. Kitap Ayracı olarak size iki müellifin kalemleri ve kelamlarıyla verdikleri hengameleri sunuyoruz.

Nazım Hikmet, bir yazısında Namık Kemal’e ağır yüklenir. Bunun üzerine Nihat Atsız, 1935 yılında bir broşür hazırlar ve Nazım Hikmet’i “eşeklikle” itham eder.

HENGAMEDE SÖYLENMEYECEK KELAMLAR

Arbedede bile söylenmeyecek laflar vardır ya tam da bu. Edebiyatımızın iki usta ismi Necip Fazıl ve Nazım Hikmet içinde yaşanan arbedeler birçok edebiyatseverin malumu.

İki kıymetli şairimizin yıldızları hiç barışmadı desek yeridir. Yazdıkları gazete köşelerinde ve dost muhabetlerinde birbirleri hakkında daima ithamlarda bulundular.

İki isim de birbirlerine ağır sözlerle yüklenirler. Bir konferansta Nazım Hikmet, usta şaire kendisinin bir şiirini okumasını teklif eder. Necip Fazıl, teklifi kabul eder ve şiiri okur.

“SENİN ŞİİRİNİ OKUYORUM, TEKRAR DE BİR ŞEY OLMUYOR”

Şiir bittikten daha sonra Nazım Hikmet’e döner ve şu yanıtı verir:

“Bak Nazım, benim üzere bir adam senin şiirini okuyor lakin bir daha de bir şey olmuyor.”

Nazım Hikmet, Necip Fazıla’a gönderdiği, Varlık mecmuasında yayımlanan mektubunda şairi sert cümlelerle yerer.

“NECİP, NECİS YAPMA”

“Sevgili Necip, ismin pak demek, necîb pak demektir benden âlâ bilirsin. Necip’i necis yapma. (pis) Sen en cihanşumül yapıtlarını beş parasız Paris sokaklarında dolanırken vermiş bir şairsin, cebin para para olacak diye ruhun pare pare olmasın. Babali yokuşunun yollarını yalaman beni kahrediyor Necip.”

“BOŞUNA ÇABALAMA NAZIM”

Necip Fazıl da buna karşılık Nazım’ı küçümseyen bir lisanla yanıt verir.

Okuyalım…

“Nâzim hikmet! beyhude çabalıyorsun. Sana kızmıyorum kızmıyacagım. hiçbir operatör, ameliyat masasindan kendisini yumruklayan kanserliye, hiçbir gardiyan, parmaklığı ortasından kendisine meczup diye bağıran çılgına, hiçbir hâkim daragacı önünde küfürler savuran mahkûma kızamaz.”

“HAYVANLAR ORUÇ TUTMAZ”

Nazım Hikmet ve Necip Fazıl ramazan ayında otomobille gidiyorlarmış. Tabi Necip Fazıl oruçlu ama Nazım Hikmet değil.

Nazım Hikmet Necip Fazıl ile dalga geçmek için yolun kenarındaki zayıf bir ineği işaret ederek Necip Fazıl’a dönüp şunu söyler;

“Şunun haline bak, oruç tutmaktan ne hale gelmiş”

Necip Fazıl, bunun üzerine Nâzım Hikmet’e ironi bir lisanla;

“Aaa Nazım sen bilmiyor musun hayvanlar oruç tutmaz.”

“BENİM REJİMİM OLSA SENİ ASARDIM”

Nâzım Hikmet Sultanahmet cezaevinde mahpus yatıyormuş ve Necip Fazıl Nâzım’ın ziyaretine gitmiş. Fazıl, Hikmet’le biraz konuşurken şunu demiş: “Nazım’ım, benim rejimim olsa seni asardım. lakin bu hiçlik rejiminde ulusal şef devrinde senin sürünmeni istemedim. O yüzden ziyaretine geldim.”

Nâzım Hikmet de, “Benim rejimim olsa ben de seni asardım daha sonra da darağacının başında ağlardım.

Seni anlıyorum.

Bil ki bu soylu tarafının sürekli takdircisi kalacağım.”

Necip Fazıl ve Nâzım Hikmet her ne kadar birbirlerine ağır sözlerle yüklenmişlerse de birbirlerine hürmet duymuşlardır. Necip Fazıl’ın Nâzım Hikmet Hakkındaki şu kelamları, iki muharririn bununla birlikte büyük birer dost olduklarını gösteriyor.

Necip Fazıl bir söyleşi sırasında gazetecinin ısrarla kelamı Nâzım’la olan kavgalarına getirmek isteyince, büyük şair hiddetlenir.

“NAZIM’LA HENGAME EDERİZ LAKİN DOSTTUZ”

“Yahu, sen ne diyorsun, ben sağcıymışım da, Nâzım solcuymuş da, biz birbimizin düşmanıymışız da, yok daha neler neler, ulan hıyar, biz N’Azım ile bütün gün siyaset tartışır, akşam olunca da Beyoğlu’nda birlikte kız tavlardık, ne diyorsun sen be”

Ergül Tosun

Kitap sayfası için irtibat:

[email protected]