Oakland’ın bir sonraki belediye başkanı, Hmong Amerikan siyasi başarısının bir örneği

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Thaos, Hmong dili ve şamanizm uygulaması da dahil olmak üzere Hmong geleneklerine hâlâ bağlıydı, bu da Bayan Thao’nun büyüdüğü ağırlıklı olarak beyaz, işçi sınıfı mahallesinde güvensiz hissetmesine neden oldu.

“Neden herkes gibi olamıyoruz?” diye düşünerek büyüdüğümü hatırlıyorum. “Ama o kadar güzel bir kültür ki, geriye dönüp baktığımda, keşke diğer Hmong insanlarının arasında büyüseydim de daha önce olduğum kişiyle gurur duyabilseydim.”

Kendini “asi” bir genç olarak tanımlayan Thao, 17 yaşında evi terk etti ve kısa süre sonra kendisini kötü niyetli bir ilişki içinde bulduğunu söyledi. 20 yaşında, o sırada henüz genç olan oğluyla dönüşümlü olarak arabada ve kanepede birkaç ay geçirdi.

Daha sonra yönetimde tam zamanlı çalışırken bir toplum kolejine kaydoldu ve ardından California Üniversitesi, Berkeley’e transfer oldu. Mezun olduktan sonra, Oakland’da yerel siyasette yükselmeye başladı.

Moua, Thao’nun belediye meclisi üyeliğine aday olmaya hazır olduğunda, aşiret büyüklerinin harekete geçtiğini ve Thaos ve diğer Hmong sakinlerinden oluşan ülke çapında bir ağın seferber edilmesine yardım ederek kampanyası için para toplamak ve gönüllü olmaya yardım ettiğini söyledi. Bayan Thao yarışı kazandığında, Thao klanı onun için Merced, California’da 500’den fazla kişinin katıldığı bir Baci töreni düzenledi ve bu tören sırasında toplumdaki birçok kişi iyi şans getirmesi için bileklerine bir kutsama ipi bağladı.

Bayan Thao’nun bu yılki belediye başkanlığı seçimine gelince, klan bir kez daha yardım etmeye istekliydi.

Louansee, Moua’ya “Hmong topluluğu içinde bu güçlü bağlantılı ağ var ve o bir Thao ve biz de Thaos olduğumuz için ona yardım etmemiz gerektiği duygusu var” dedi.

Bayan Thao, Oakland’da kazanmak için, ilerici politikalarını destekleyen geniş bir seçmen koalisyonunun yanı sıra, son derece demokratik şehirde etkili olan büyük sendikaların desteğine ve finansmanına güvendi.