Öykümle barışmak için yazdım

JoKeR

Active member
Julia, 2000 yılında Polonya’nın Sczecin kentinde dünyaya geldi. Ateist bir ailenin tek çocuğu olan Julia, ailesinin yaşadığı meselelerin içinde kaldığı bir periyotta İslamiyetle tanıştı. Müslüman olunca Sena ismini alan ve ülkemize gelmeyi yeğleyen genç kız, sonrasındasında ulusal karatecimiz Alparslan Yamanoğlu ile evlendi. Çoğunuzun tanıdığı, hayat kıssasına aşina olduğu Sena geçtiğimiz ay Jenerasyon Yayınlarından “Benim Adım Sena” isimli bir kitap çıkardı. Sena’yı bu sefer muharrir olarak dinledik, kitabına ait merak ettiğimiz soruları sorduk. Muharrir, kitabı yazma sebebini şöyleki özetliyor: “Hem insanlara faydalı olmak hem kendi öykümle barışmak için yazdım.”

– Kitap fikri nasıl oluştu?

Bekir Develi’nin programına çıktıktan daha sonra gündeme gelmişti. Bekir abi ‘Senin ömründen roman bile çıkar’ diye bir cümle kurmuştu. çabucak sonrasında Jenerasyon Yayınları Genel Yayın Direktörü Fatih Duman’la tanıştık. Yaşadıklarımı kitapta anlatalım dedik. Zira insanların her birine farklı mecralardan ulaşıyorsunuz. Kimisi Instagram’da takılıyor, kimisi yalnızca kitap okuyor. Ve o denli bir kitap olmalıydı ki beşerler, kapağını görür görmez ve okuyunca sıkılmasın. Birinci vakit içinder kitabın ismini ‘Allah bana yeter’ koymayı düşünüyorduk. Hedefimizden uzaklaşırız diye ‘Benim adım Sena’ dedik. Romanı hem insanlara faydalı olmak hem kendi öykümle barışmak için yazdım. Benim için yeni bir başlangıçtı aslında. Yazana kadar hayatımdan daima kaçıyordum.

– Sizi kaçmaktan yazmaya yönelten şey neydi?

Kaçışımı kabul ettim. Kitabı yazarken ister istemez geçmişe gitmek, o anları tekrar yaşamak zorunda kaldım. Küçüklüğümde daima ‘Bu hayat niye bana geldi’, ‘niçin ömrüm böyleydi’, ‘niçin memnun bir ailem yok’ diye sorular sorardım. Kitaptan daha sonra fark ettim ki bunları yaşamasaydım Müslüman olmaz, araştırmaya, bir dine inanmaya gerek bile duymazdım.

Öbür lisanlara çevrilmesini fazlaca isterim

– Kitapla amaçladığınız neydi, gerçekleşti mi?

Kitap çıkalı yaklaşık bir ay oldu, vakit ortasında kendinden emin olmayan insanların ne kadar fazlaca olduğunu gördüm. Kitabı okuyanlar tahminen o insanlara armağan eder de bir tohum atmış oluruz. Maksadım daha epeyce kalbe dokunmaktı. Yeni hayalim ise kitabın diğer lisanlara çevrilmesi. Avrupa’da benim başım dan geçenleri yaşayan o kadar epeyce insan fazlaca var ki. Öykümü okuyup da İslam’ı seçmeyen insan var ise bu kitabı okuduktan daha sonra tahminen cüret bulur.

– Geri bildirimler nasıl, yapmak istediğiniz şey insanlara ulaşmış mı?

Geri dönüşler hayli hoştu. Roman, her beşere bulmak istediği şeyi vermiş. örneğin birisi yazmış, annelik hissim arttı diye. Ya da çocukların annesine şefkati uyanmış. Hidayet hakkında yazanlar da var. Anlatmak istediğim anlaşılmış.

Sinema İslam’a muhalif olmamalı

– Romanda geçen Naime anne gerçek mi?

Her romanda biraz gerçek biraz da kurgu vardır. bu biçimde birisi vardı lakin Naime anne miydi bu sorunun net bir yanıtı yok. Naime anne okuyucu için yapılmış, okuyucunun merak ettiği soruları onun üzerinden sorabileceği bir karakter.

– Devam kitapları gelecek mi?

Bu kitabı Türk olmamama karşın yaklaşık 4-5 ayda yazdık. Editörler, Fatih abi hayli dayanak oldu. Devam kitapları da düşünüyorum. Bu hidayet hikayesini bir çocuk kitabına dönüştürme niyetim var.

– hayatınızı sinema yapmak isteyenler oldu mu? Ya da siz ister misiniz?

Çok isterim. Her mecrada tecrübe edinmek isterim. Zira herkese farklı şeyler hitap ediyor, farklı yerden yakalıyorsunuz. örneğin bu röportajımızı, internetle alakalı olmayan biri yalnızca gazeteden nazarancek tahminen. Sinema kolay bir iş değil. Oyuncular ve öbür her şey İslam’a alışılmamış olmayan biçimde gerçekleşmeli. Öyküme ziyan vermeyecek şahıslar rol almalı. Bir teklif gelirse kıymetlendiririz. Lakin kesin yapalım, çabucak yapalım diye bir fikrimiz yok.