Okul, Valditara 700 enstitünün daha kesilmesini istiyor. Campania Bölge İdare Mahkemesi onu durduruyor ama bakan şöyle devam ediyor: “Yatırım için ta

Eğitmen

Member
ROMA – İtalyan okullarının boyutlandırılmasına ilişkin bakanlıklar arası hükmün tasarruf amacı taşıdığına şüphe yok, ancak Eğitim ve Liyakat Bakanı, Giuseppe Valditarasanki bir kalkınma politikasının parçasıymış gibi savunuyor. Geçtiğimiz 30 Ekim’de Campania Bölge İdare Mahkemesi, hükümetin bu uyarısına olumsuz tepki gösterdi ve temyiz başvurusunu destekleyen Flc Cgil, doğal olarak memnun olduğunu söyledi ve mali cerrahi operasyonunun “parçalanmalar yoluyla” üç yıllık bir döneme yol açacağını belirtti. ve okulların birleştirilmesi”, mevcut okulların sayısını 8.007’den 7.309’a düşürerek “mevcut konumların yüzde 9’unu fiilen ortadan kaldırıyor”. Bu nedenle geri çekilmesini istedi.

“Özellikle Güney’de vahşi birleşmeler”

Sendika şunları yazdı: “Valditara’nın istediği önlem, başta Güney olmak üzere pek çok bölgede kurumların çılgınca birleşmelerine yol açacak. Bölgelerde okulun fiziksel bir kurum olarak rolünün de iyileştirilmesi gereken bir sosyal panoramada, bu Hükümet, İtalya’nın her yerinde binlerce öğrenciyi terk etme riski taşıyan, açıklanamaz ve zararlı bir birleşmeyi uygulamaya koyuyor.”

Bundan rahatsız olan bakan, Başsavcı aracılığıyla yönetmeliğe itirazı Danıştay’a duyurdu ve (onuncu kez) konfederal birliğe ve Campania İdare Mahkemesi’ne saldırdı. “CGIL siyasete girmeye karar verdi ve bu da demagojik bir karardı” dedi. “Ülkenin en iç bölgelerinde ofisleri ve okulları ortadan kaldıracak, daha kalabalık sınıflar yaratacak bir boyutlandırmadan bahsetmek tamamen yanlıştır. Bu nedenle Campania Bölge İdare Mahkemesi’nin, iki bakanlık arasında ortaklaşa kabul edilen ve okul yöneticilerinin kadrolarının belirlenmesine ilişkin kriterleri içeren bir kararname ile kendisini yetkili ilan etmesi kabul edilemez. ulusal bölge”.

Lazio Mahkemesi’nden bakana yardım

Lazio’daki ikinci bir idare mahkemesi bunun yerine Puglia Bölgesi’nin “Pnrr tarafından öngörülen” okul boyutlandırma projesine karşı sunduğu ihtiyati tedbir talebini reddetti. Bakan şöyle devam ediyor: “Kararın gerekçeleri, Bölgeler tarafından ileri sürülen uyuşmazlıklarda ihtiyati tedbiri gerektirecek ciddi ve onarılamaz bir zararın bulunmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Bu nedenle, Avrupa’nın talep ettiği, okul yöneticilerinin yetkilerinin kademeli olarak ortadan kaldırılması yoluyla organizasyon yapımızın modernizasyonunu sağlayan tedbirin uygulanması konusunda ilerleyelim. Bu yeniden yapılanma sayesinde daha verimli okullara ve 88 milyon avroluk tasarrufa, okul personeli ve daha fazlası için yeniden yatırılabilecek kaynaklara sahip olacağız.”

M5s: “Anayasa Mahkemesi Kararnamesi”

Beş Yıldız Hareketi, Meclis’teki Eğitim Komisyonu temsilcileriyle birlikte “paradoksal, saçma ve cesaret kırıcı” beyanlardan söz ediyor: Bir Eğitim Bakanı “zafer dolu bir tonla, yankı uyandıran bir uyarı alırken liyakat okulunu inşa ettiğini açıklıyor” okul ağının küçültülmesiyle ilgili. Bu önlem, Valditara ve Meloni Hükümeti’nin isteklerini karşılamak için eğitim kurumlarının mantıksız, zararlı ve anlamsız birleşmeleriyle karşı karşıya kalan tüm bölgeler için bir yaradır. Okulların büyütülmesine ilişkin kararname askıya alınmalı ve Anayasa Mahkemesi’ne başvurdum.”

İtalya Kardeşler’e yakın bir birlik olan Ugl’ın notlarında bile şüpheler ve korkular okunabiliyor.

Berlusconi Mahallesi kararnamesi ile son on yılda kapatılan 2.600 binaya yeni kesintiler eklenecek. 2024 Bütçe Kanunu, tek bir kurumun eğitimsel özerkliğini sürdürmek için gereken minimum öğrenci sayısının 900’den az olamayacağını öngörmektedir. Doğum oranındaki keskin düşüşe bakıldığında, bu sayı çok sayıda okul için ulaşılamaz durumdadır. Abruzzo, Basilicata, Campania, Calabria, Marche, Molise, Puglia, Sardunya, Sicilya, Toskana ve Umbria gibi 3 ile 18 yaş arasındaki nüfus oranının daha düşük olduğu bölgelerde sonuçlar daha ciddi olacaktır.