Okul, yazın sınıfta en kırılgan olanlar için: “Çalışmaya daha fazla ilgi ve üç aylık iyileştirilmiş İtalyanca ve matematik”

Eğitmen

Member
Okul yılları boyunca yaz boyunca bazı dersleri, bazı konuları, bazı kavramları, programın bir parçasını unutmayanlar el kaldırsın. Özellikle daha kırılgan olanların başına gelir.

İtalya’da %13’e yakın olan yayılma riskine karşı da iyi haber, Save the Children’ın deneysel programı olan Arcipelago educativo’nun ve Agnelli Vakfı’nın ilk kez izlenen sonuçlarından geliyor. yaz öğrenme kaybı, ya da okulların yaz tatilinin üç ayında meydana gelen fikir yitimi. 2020’de, pandeminin neden olduğu öğrenmenin daha da aşınmasının ardından ortaklaşa tasarlanan ve başlatılan proje, bilişsel (okuma yazma-işlevsel ve matematiksel) ve öğrenme motivasyonu, ilişkisel ve sosyal beceriler, duygusal gibi bilişsel olmayan becerileri pekiştirmek için müdahale eder.

Kazanılan öğrenme

Haziran ve Eylül ayları arasında hedeflenen ve kişiselleştirilmiş eğitim yolları sayesinde, Torino’dan Palermo’ya dokuz İtalyan şehrine dağılmış çeşitli kırılganlık durumlarındaki ilk ve ortaokul öğrencileri matematik ve İtalyanca öğreniminde sırasıyla 2’ye eşdeğer bir artış elde ettiler. ay ve 3 buçuk ay okul.

İlgili öğrenciler kimler ve nereden geliyorlar?

Öğretmenler tarafından en fazla risk altında olanlar arasında belirlenen 9 ila 14 yaş arası toplam 1.038’den fazla kız, erkek ve ergenin yer aldığı projenin 2022 baskısı, 17 ilde 41 ilköğretim ve ortaokul ile işbirliği içinde yürütülmüştür. Torino, Milano, Venedik-Marghera, Aprilia (Latina eyaleti), Ancona, Napoli, Rosarno (Reggio Calabria eyaleti), Bari ve Palermo dahil olmak üzere çeşitli Enstitüler. Öğrencilerin kompozisyonu, okul düzeyine göre, Bes/Dsa’nın varlığına göre, ama her şeyden önce göçmen geçmişi olan gençlerin varlığına göre farklılık gösterir (Turin Alpleri’nde neredeyse %90, Palermo’da hiç yok).

Ne yaparlar: kesirler için domino taşlarından tarih için mahalle adlarına

Eğitim takımadaları (bir okul) içinde, öğrenciler birlikte faaliyetler yürütmek için onlu gruplar halinde adalara ayrıldılar. Müdahale, eğitim atölyeleri, kişiselleştirilmiş özel ders ve doğada veya sanatsal-kültürel bağlamlarda eğitim gezileri dahil olmak üzere her öğrenciye 100 saat yüz yüze destek sağladı. İşte bir Eğitim Takımadası türüne bazı örnekler: takım sporlarıyla matematik becerilerini geliştirmek, domino taşları kullanarak kesirleri incelemek, dil üzerinde düşünmek için deyimsel ifadeler kullanmak, kaçış odası özümsenmiş öğrenme ve birinin mahallesinin toponimliği aracılığıyla tarih çalışması üzerine bulmacalarda birbirine meydan okumak için konulara göre bölünmüş, aynı zamanda şehrin flora ve faunasını aramak için bir kentsel safari organizasyonu ve güzelliklerini tanımak için güzergahlar şehir ve doğa, proje katılımcıları tarafından genellikle daha önce hiç ziyaret edilmeyen yerler.

değerlendirme

Hem yaz aylarında Arcipelago Educativo etkinliklerine katılan öğrenciler (722) hem de katılmayan (ancak sonbahardaki müdahaleden yararlanabilen) ve sözde kontrol grubunun bir parçası olan öğrenciler (316) Haziran ayında İtalyanca (gramer ve metin anlama) ve matematik (aritmetik ve geometri) bilgilerini ölçmek için bir test gerçekleştirdi. Okullar açılmadan hemen önce herkese aynı sınav tekrar yapıldı. Pekala: müdahaleye katılmayan öğrenciler her iki konuda da geride kaldılar, bazı durumlarda önemli kayıplar (aritmetik), diğerlerinde mütevazı (gramer) söz konusudur. Bunun yerine “Takımadalara tırmanan” öğrenciler hem İtalyanca hem de matematikte önemli ilerlemeler kaydettiler ve metni anlamada mükemmel sonuçlar aldılar. Sadece bu da değil: proje, katılanların sadece öğrenimlerini kaybetmemekle kalmayıp bilgilerinin de artması anlamında yaz kayıplarını fazlasıyla telafi etti.

Motivasyonel açıdan ve sosyo-duygusal becerilerle ilgili de ilginç haberler: katılanlar arasında yeni şeyler öğrenmeye, ne üzerinde çalışıldığını anlamaya ve becerilerini geliştirmeye olan ilgi önemli ölçüde arttı. Aynı zamanda, öğrenciler arasında yeni eğitim öğretim yılına ve kendilerini bekleyen sınavlara olan ilgi de arttı, bu da kendi okul sonuçlarına yönelik daha fazla dikkat ve beklentinin bir göstergesi.

Gelecek için bir plan

“Yaz, dezavantajlı koşullarda yaşayan birçok çocuk ve ergen için sosyalleşme ve büyüme fırsatlarından yoksun bir dönem olma riskini taşıyor. Ve bu sadece eğitimdeki eşitsizlikleri genişletiyor ve okulu erken bırakma riskini artırıyor. Bu nedenlerden dolayı öğrenciler, aileler, okullar, üçüncü sektör ve diğer bölgesel eğitim kaynakları arasında yaz saatini büyüme, oyun oynama ve herkes için öğrenme için fırsatlarla dolu hale getirmek için diğer bölgesel eğitim kaynakları arasında yakın bir ittifak oluşturmak esastır. Bu deneyimin, üçüncü sektörle işbirliği içinde, en dezavantajlı bölgelerden başlayarak okulların yaza açılması için organik bir planın etkinleştirilmesine katkıda bulunabileceği ve eğitimle mücadelede yer alanlar için yararlı bir metodolojik katkı sunabileceği umut edilmektedir. yoksulluk”, işaret ediyor Raffaela MilanSave the Children’ın İtalya-Avrupa Programları Direktörü.

Kısacası bitiriyor andrea gavostoAgnelli Vakfı direktörü, “Sonuçlar, Save the Children ile birlikte projenin geçerliliğini doğrulamakla kalmıyor, aynı zamanda okul dünyası ve okul politikalarına karar verenler için de önemli bir şeyler söylediğine inanıyoruz. PNRR’nin kaynaklarının mümkün olan en iyi yolu”.