Okullar ve meslek enstitüleri, yoksulluk, zayıf beceriler ve şiddet olaylarıyla giderek cehennem çevrelerine benzemeye başlıyor

Eğitmen

Member
Profesyonel kurumlar, yalnız bırakılan okulun başarısız olduğu cehennem çemberleri gibidir. Ve ister bölgesel ister eyalet meslek enstitüsü olsun, işler pek değişmiyor. En zor çocukların sınıfa bıçak ve yasaklı maddeler getirmesi nadir değildir. Ve öğretmenler bunları yönetmekte çok zorlanıyorlar. Çoğunlukla bunlar, kurumlardan ve yerel otoritelerden psikolojik ve başka türlü desteğe ihtiyaç duyan sorunlu gençlerdir çünkü bunu tek başlarına yapamazlar. Çoğu zaman eksik olan destek. Varese'deki Enaip Meslek Enstitüsü'nde dün sabah öğrencilerinden biri tarafından sırtından bıçaklanan öğretmene yönelik şiddet olaylarından bir tanesi daha, yarımadadaki bazı enstitülerde yaşanan kriz iklimine dikkat çekiyor. acil eğitim. Öğretmenlerin, öğretim dışı personelin ve müdürlerin ellerinden geleni yaptığı yer.

Varese'de öğretmen bıçaklanan Prof Valentina Petri şöyle konuşuyor: “Doktorlar gibi biz de ön saflardayız. Ama bugün öğretmene daha da büyük bir ihtiyaç var”

06 Şubat 2024

İtalyan okulunun ayrılması

Birkaç gün sonra, yani 10 Şubat'ta 2024/2025 eğitim-öğretim yılı kayıtları kapanacak. Rakamlar bize İtalyan ailelerin tamamen özgür bir tercih gibi görünen seçimlerinin o kadar da özgür olmadığını gösteriyor. Invalsi'nin sunduğu verilere göre, 2022/2023'te İtalyan meslek enstitülerine devam eden son sınıf öğrencilerinin %80'i en savunmasız ailelere aitti. ESCS endeksi tarafından özetlenen sosyo-ekonomik ve kültürel profilleri düşük veya orta-düşüktü. Başka bir deyişle, eğitim nitelikleri açısından, ebeveynlerin ilkokul veya ortaokul diploması vardı, evdeki kitapçılar yarı boştu ve istihdam düzeyinde işler iyi gitmiyordu: biri veya her ikisi de işsizdi veya eksik istihdam ediliyordu. . Klasikler ve bilimsel çalışmalarda dezavantajlı kökenden gelen öğrencilerin payı %33'e düşüyor. Başka bir dünya. Teknik enstitülerde işler biraz daha iyi: Düşük veya orta-düşük düzeyde ESCS'ye sahip öğrencilerin yüzdesi %66'dır. Üç çocuktan ikisi. Ortaokuldan sonra eğitim seviyesinin düşük olması ve ekonomik imkanların kısıtlı olması nedeniyle çocuklarına bakamayanlar, teknisyenlerin ve profesyonellerin yolunu tutacak. Liseleri daha iyi durumda olanlara bırakmak. Örtülü dağılım düzeyinde bile, okuldan zayıf becerilerle ayrılan ve iş dünyasına, teknik ve mesleki kurumlara girişte çok zorluk çekecek mezunlar güçlü bir katkı sağlıyor. İtalyanca'da sekizinci sınıf öğrencisiyle karşılaştırılabilecek kadar yetersizlik gösteren geçen yılın mezunları arasında dört kişiden üçü sınava teknik veya mesleki bir enstitüde girdi.

Sorunlu bölümler

İtalyan meslek enstitülerinde neler olduğuna dair belirsiz bir fikir edinmek için bazı sayıları kaydırmanız yeterli. Referans okul yılı 2021/2022'dir. Bu okulların %48'inde en sorunlu vakaların çözümü için sosyal hizmetlere başvurmak gerekti. Enstitülerin %20'sinde ise müdür en az bir kez kamu otoritesinin müdahalesini talep etmiştir. Okulların yüzde 13'ünde ise ailelerden çocuklarının verdiği zararın tazmin edilmesi istendi. Enstitülerin yüzde 44'ünde derslerden uzaklaştırılan en disiplinsiz öğrencilerin yaptırımları “okul toplumu için yararlı çalışmalara” dönüştürüldü. Liselerde hayat daha sakin akıyor: Kamu gücünden müdahale talep etmek zorunda kalan okul müdürlerinin yüzdesi %7'ye düşüyor, sosyal hizmetler beş okuldan birine, vakaların %21'ine müdahale ediyor ve dört öğrenciden birine gönderiliyor. toplum hizmeti işlerine.

Konular