Okulların öğretmen öğretmene isyanı: “Saati 7 euro, başvurmuyoruz”

Eğitmen

Member
ROMA – Birkaç İtalyan okulu, bakanın okul politikalarının mihenk taşı olan oryantasyon için özel öğretmen figürüne karşı çıkıyor. Joseph Vallettara. Eğitim ve Liyakat Bakanlığı, bireysel olarak öğretmenin 20 saatlik Dolaylı eğitim kursuna katılmak için gönüllü olarak yapması gereken başvuruyu sunmak için son tarihi zaten erteledi: talepler azdır ve bu nedenle, 2 Mayıs’tan itibaren Adaylık 31 Mayıs’a taşındı.

Valditara: “Öğrencilere yardım etmeleri için öğretmenlere ders veriyorum. Ama anti-faşizm derslerini kabul etmiyorum”

kaydeden Ilaria Venturi

09 Kasım 2022

Ülke kurumları içindeki bu yeni iç çatışmada, Padua kendisini anlaşmazlığın merkezi haline getiriyor. Akademik Kurul tarafından imzalanan önergeler veya toplu beyannameler yoluyla seçimi resmen sorgulayan beş enstitü var: “Kendimizi ne öğretmen ne de danışman rolü için sunmuyoruz”. için Eugenio Curiel bilim lisesi Geçen 18 Mayıs’ta seksen bir profesörden sekseni, “disiplin faaliyetlerine ayrılan zamanın aşamalı olarak aşınmasından” söz eden bir belgeyi imzalayarak “öğretmen profesör rolüne başvurmak” için müsait olmadıklarını açıkladılar. vatandaşlık eğitimi gibi konular, okul-iş değişimi gibi yeni görevler veya sınıf koordinatörü gibi yeni figürler. Artık 30 saatlik okul parasını oryantasyona ayırmak zorunda olmak, “öğrencilerin gelecekteki üniversite kariyerleri açısından hazırlanma eksikliğine” neden olabilir.

Eğitmen figürü genel düzeyde tartışılır: “genç üzerinde iz bırakması gereken kişi” olan öğretmenin rolü, “koç, değerleme uzmanı, aile danışmanı” rolüne indirgenir. Ve yine, 20 saatlik çevrimiçi kurs, profesyonel bir profil oluşturmak için yıllarını harcayanlar için “saldırgan” olarak kabul edilir. Son olarak, gelecek 30 oryantasyon saati için net ücret “saat başına 7,34 Euro’ya eşittir”.

L’Usuelli Ruzza Yüksek Öğretim Enstitüsü118 üzerinden 86 lehte oyla, öğretmen (veya rehberlik) rolü için adaylığın sunulmamasını veya geri çekilmemesini ister, “öğretme özgürlüğünün” reddedilmesinden ve tarafından sunulan “klasçı bir okul fikrinden” bahseder. bakanlık ve bakan tarafından. VE 63 sayılı kararnameye aykırı olarak ayrıca Marchesi Konsept Lisesi (klasik, sanatsal ve müzikal), her zaman Padua’da. L’Sanatsal Pietro Selvatico önergeyi çok sayıda öğretmenin imzaladığı bir metne dönüştürdü. Son olarak, öğretmenleri bağlayıcı bir mektup yazıyor. Albert Einstein Lisesi eyaletteki Piove di Sacco’dan.

Saati 7 euroya hoca Prof. Ama listede puan alacak

kaydeden Ilaria Venturi

29 Nisan 2023

Elisa Carra, Curiel’de İtalyanca ve Latince öğretmeni şöyle diyor: “Sınıfta ve ailelerle yaptığımız konuşmalarda her gün uyguladığımız oryantasyon ihtiyacına inanıyoruz, ancak bakanlığın önerisi bu etkinliği dikkate almıyor ve bize açıkçası küçük düşürücü yeni rol”. Aleyhte oy kullanan bir öğretmen, “İş sözleşmesinde öğretmen öngörülmediği için müdürler dayatamayacak” diyor.

Okul liderleri, gönüllü öğretmenler bulmak için İtalya’nın farklı bölgelerinde mücadele ediyor. Elvira Ferrandinomüdürü profesyonel Marelli Dudovich Milan, 1 Mayıs’a kadar gereken on başvurudan üçünü topladı. Diyor ki: “Mesleki kurumlarda bu eğitim rakamı zaten öngörülüyor ve her şeyden önce ilk iki yılda ilk terkleri azaltmaya çalışıyor. Gelecek yıldan itibaren, kararname yürürlüğe girerse, iki yıllık dönemin öğretmenleri çalışacak. bedava, yerine üç yıllık süre olanlar ödenecek. Çelişki”.

Amato hariçöğretmeniCucuzza Öklid Yüksek Enstitüsü Catania eyaletindeki Caltagirone ofisi bakanlık girişimini eleştiriyor, ancak iç yöneticinin adaylıkları bugün kapatmayı planladığını açıklıyor.

Okul, öğretmenler ve rehber öğretmenler için proje başlıyor: 150 milyon var

Chronicle yazı işleri ekibi tarafından

22 Mart 2023

Öğretmen öğretmenlerin – 2023 tarihli 63 sayılı bakanlık kararnamesini açıklıyor – 2023-2024 öğretim yılı olan önümüzdeki Eylül ayından itibaren lisenin son üç yıllık döneminde getirilmesi gerekecek. Öğrencilere eğitim ve öğretim seçimlerinde yardımcı olmaları, potansiyellerini öne çıkarmaları ve üniversitede veya iş dünyasında atılacakları eğitim yolunda aileleriyle birlikte onlara yardımcı olmaları istenecektir. Danışmanlar ayrıca becerilerini liseye yansıtılan ortaokul öğrencilerine sunabilecekler. Yeni çalışma üç sezona bağlı olacak.

Eğitim Bakanlığı, gelecek sezonun öğretmenleri ve rehber öğretmenlerinin ödemesi için 150.000 avro ayırdı: eski için, brüt maaş yılda 2.850 ila 4.750 avro arasında değişecek (saat başına net 7,34 avro). Rehberlik öğretmenleri ise en az brüt 1.500 Euro ve en fazla 2.000 Euro alacak (bu da saatte net 5.16 Euro’ya karşılık geliyor). Çevrimiçi eğitim kursu 20 saat olarak planlandı, gerekli yıllık performans 30 saat daha, ancak dolaylı kurslar, oy pusulaları ve eyalet sınavlarıyla dolu bir sezon finali karşısında ertelenebilir.

İşe alım, en az beş yıllık kıdeme sahip 40.000 öğretmenin toplam 70.000 sınıf için yeni rolü üstlenmesini öngörüyor. Bakan Valditara, gönülsüz bir öğretmenlik sınıfını teşvik etmek için, öğretmen ve rehber öğretmenler için okul hareketliliği amacıyla daha yüksek bir puan belirleyeceğini bildirdi.