Ordu’da 83 yaşındaki antrenör 58 yıldır kadronun başında

Gattuso

New member
Kentte, esnaflar tarafınca 1963 yılında kurulan Esnafspor’da, 24 yaşından bu yana antrenörlük yapan Aziz Tokat, 83 yaşında bulunmasına karşın futboldan ayrılamıyor. Şimdiye kadar kadroda çeşitli başarılara imza atan Amatör B lisanslı antrenör Aziz Tokat, Üstün Lig başta olmak üzere 1. Lig ve öteki profesyonel liglerde uğraş eden kadrolarda oynayan fazlaca sayıda futbolcu ve kalecinin yetişmesinde değerli rol üstlendi. Bilhassa 1963-2000 yılları içinde Ordu’da değerli bir ses getiren kadro, yaklaşık 40 profesyonel sporcuyu yetiştirirken, ulusal kadroya da oyuncular gönderdi.

“Amacım sportmen yetiştirmek”
Hedefinin, Türk futboluna oyuncu yetiştirmek olduğunu tabir eden Aziz Tokat, “Esnafspor 1961 yılında faaliyete geçirdik, resmi olarak da 1963 yılında kurduk. Kurulduğundan bu yana Esnafspor’un başındayım. Yaklaşık 60 yıl oldu ve hala devam ediyorum. Maksadımız Ordu ve Türk futboluna atlet yetiştirmek. Esnafspor Kulübü’nde fazlaca yetenekli oyunculardan Orduspor, Beşiktaş, Galatasaray’a gitti, epeyce yetenekli sportmenler vardı. Bunlar Esnafspor’dan bizim vaktimizde yetişti. Lakin eskisi üzere olmuyor, bir buçuk yıldır virüs yüzünden çocukları çalıştıramadık. Allah müsaade verirse bu virüs kalkar ve Eylül ayından itibaren bir daha egzersizlere başlayacağız” dedi.

“Allah ömür verirse devam edeceğim”
Yaklaşık 40 profesyonel sporcuyu yetiştirdiğini söz eden Tokat, “10’a yakın ulusal kadroya giden atletlerimiz var. Yaşım müsaade ettiği ve Allah bana sıhhat verdiği sürece devam edeceğim. Yeni bir idareyle yeterli bir ekip kurmaya uğraşıyoruz. Biz Esnafspor’u 7 arkadaş kurmuştuk, vefat edenler oldu, bırakanlar oldu. Lakin ben atlet sevdiğim için hala devam ediyorum. Çocukları sevdiğim için devam ediyorum. Ben her gün spor yapıyorum ve antrenmanlar yapıyorum” biçiminde konuştu.

Kartal Murat Tokat: “İlk günkü heyecanla bize örnek oluyor”
Kadroda, antrenörlük ve yöneticilik yapan Aziz hocanın oğlu Kartal Murat Tokat ise doğduğu günden bu yana yeşil alanların içerisinde olduğunu belirterek, “Antrenman ve maçları izleyerek başladık. Aziz hocamız, 82 yaşında ve 1963 yılından bu yana bakılırsavi sürdürüyor. Birinci günkü üzere heyecanı devam ediyor ve bize de örnek oluyor. Aziz hocamız sıhhati el verdiği sürece devam etmeyi düşünüyor. Artık torun gezdirmesini istiyoruz lakin o grubunu bırakmıyor. Çim alanlardan ayrılmıyor ve ayrılmayacağa da benziyor. Allah uzun ömürler versin, 10 yıl daha yapmak istiyor” sözlerini kullandı.
“Esnafspor, 1963 ile 2000 yılları içinde Ordu futboluna damga vurmuştur. Ekip, 40’a yakın profesyonel oyuncu vermiştir” diyen Kartal Murat Tokat, şunları söylemiş oldu:
“Bunların ortasında ulusal oyuncularımız da vardır lakin 2000 senelerında daha sonra maddi imkansızlıklar ve çeşitli niçinlerle ekipte düşüş oldu. Artık ise biz Alparslan arkadaşımız ile bir arada ekibi eski gücünü kavuşturmak için çalışmalara başladık.”

Sportmenler ise Aziz hocaları ile çalışmanın kendilerini hem memnun ettiğini, birebir vakitte 60 yıllık deneyimlerin kendilerine epey fazla tecrübe kazandırdığını belirtti.