Ordulu kız kardeşlerden omuz omuza uğraş: Babalarının çay ocağını işletiyorlar

JoKeR

Active member
Ünye’nin Kaledere Mahallesi’nde yaşayan Nurcan ve Neslihan Altunbaş kardeşler, 3 yıl evvel babalarının yaşadığı kalp rahatsızlığı niçiniyle baba mesleği olan çay ocağının başına geçti.

hiç bir toplumsal ömrü olmayan ve babalarının da onları yıllardır toplumsal hayata kazandırmak için gayret verdiği kardeşler, şimdilerde ise şimdilerde ise çay ocağı işletiyor. Kızlarının toplumsal hayata kazanmasını yaşadığı kalp rahatsızlığı daha sonrası gerçekleştiğini söyleyen baba Hasan Altunbaş ise biri üniversiteye hazırlanan ve başkası ise liseye giden çocuklarıyla gurur duyuyor.

Nurcan Altunbaş ve Neslihan Altunbaş.

“Ben ve kardeşim toplumsal değildik”

Çay ocağının başına geçmesi daha sonrası hayatının da değiştiğini söyleyen 21 yaşındaki Nurcan Altunbaş,” Babamın rahatsızlığından dolayı birinci vakit içinderda ben çay ocağının başına geçtim. Ben ve kardeşim dışarıda hiç toplumsal değildik. Meskenden okula, okuldan ise meskene giderdik. Birinci bir sene boyunca ben çay dağıtımı yapıyordum. Akabinde tam dükkânı ele aldım. Çay ocağını işletmeyi yalnızca erkeklere has sanıyorlar lakin bayanlarda bunu yapabiliyor. Bu durum karşısında esnaflarımızda şad ve bizde esnaflarımızdan mutluyuz. Güç denilen bir işi bayanlarda yapabilir ve bizlerde bunun artık farkındayız. Birinci vakit içinderda bizi gorenler epey tuhaf bakmaya başladı lakin sonrasındasında göz aşina olunca esnaflar bizim çayımızı içmeye başladı. Şu an üniversite imtihanlarına hazırlanıyorum ve hayalim polis olmak. Bu işi yalnızca bir erkek yapamaz demiyorum artık, zira her bayanda başına koyduğu çabayı başarabilir” dedi.

Nurcan Altunbaş ve Neslihan Altunbaş.

“Biz bayanların başaramayacağı hiç bir şey yok”

Bu mesleği bayanlarında başarabileceğini tabir eden 15 yaşındaki Neslihan Altunbaş, “Ablam babam hastalanması daha sonrası çay ocağının başına geçtikten daha sonra bende okul tatil vakit içinderında geliyor ablama yardım ediyordum. Birinci başta kız çocukları olarak nasıl yapacaksınız? Bu size nazaran değil diyerek bize reaksiyon gösterenler oldu. Biz bayanların başaramayacağı hiç bir şey yok. Yalnızca başarmak erkeklere has değil, inandığımızda bizlerde başarabiliriz” formunda konuştu.

“Çay ocağı yardımıyla kızlarım toplumsal hayata döndü”

Yaşadığı kalp rahatsızlığı daha sonrası kızlarının çay ocağının başına geçmesiyle toplumsal hayata kazandığını söz eden 48 yaşındaki baba Hasan Altunbaş ise, şu tabirlere yer verdi:

“Üç sene evvel ben bir kalp rahatsızlığı geçirdim. çabucak sonrasında ben iş yerimi kapatmayı düşündüm. Büyük kızımın okulda rastgele bir toplumsal aktivitesi yoktu. Okul haricinde ise konuttan dışarı çıkmazdı. Bende onları toplumsal hayata kazandırmak ve toplum içerisinde olmalarını istiyordum. aslına bakarsanız çay ocağımda bir ocakçı vardı. Kızım onun yanına gelip giderek her şeyi öğrendikten daha sonra yaklaşık 3 seniçin itibaren çay ocağını kendisi yönetiyor. Bende kızımın bu sorumluluğunu gördükten daha sonra çay ocağının bütün sorumluluğunu kızım üstlendi. Küçük kızım ise okuldan çıkıp buraya gelmeye başladığında ablasına yardım etti. Birinci vakit içinder buradaki esnaflarda kız çocuğu başaramaz yahut çay taşıyamaz üzere şaşkınlık içerisinde oldular. vakit içinde birinci şaşkınlıklar daha sonrası bu seferde kızlarımın çay ocağını işletmesi yahut çay taşıması etraftaki esnaflarında güzeline gitmeye başladı.”