Orhan Bahtiyar’dan Muhsin Ertuğrul kitabı: Muhsin

AirdropAvcisi

New member
Çocuk yaşta ailesine karşı çıkıp tiyatroyu seçen; sevdaları, açlıkları, savaşları mani görmeyip çağdaş Türk tiyatrosunu kendi elleriyle inşa eden iflah olmaz bir meslek âşığı.

Muhsin Ertuğrul vefatından 42 yıl daha sonra Orhan Bahtiyar’ın kalemi ve İnkılâp Kitabevi aracılığıyla bir daha sahneye çıkıyor. Muhsin’in öyküsü kapalı gizli rol aldığı tiyatro oyununun broşürü eniştesinin eline geçtiğinde başlıyor.

KÜÇÜK YAŞTA BAŞLAYAN TİYATRO AŞKI

çabucak hemen 16’sında ailesi ile tiyatro içinde bir seçim yapmak zorunda bırakılan Muhsin, hayatı boyunca yapacağı üzere tiyatroyu seçiyor.

O günden daha sonra arkadaşları içinde bir hürriyet kahramanı olarak anılmaya başlıyor ve bu unvanın hakkını ziyadesiyle veriyor.

Sayfa: 344

ROMAN TADINDA….

Halkın aklıyla alay eden Fransız vodvillerine, para uğruna başyapıtları sansürleyen yöneticilere, Müslüman bayan sinemaya çıkamaz diyen yobazlara inat çağdaş Türk tiyatrosunu kuruyor. Muhsin Ertuğrul’un tiyatro aşkına ülke ülke sonları aştığı ömür hikayesi Orhan Bahtiyar’ın eşsiz kurgusuyla su olup akıyor.

Orhan Bahtiyar

“AŞK ARA TANIMAMAKTIR”

Ve kalbinin attığı her anı tiyatroya feda eden Muhsin Ertuğrul son kelamı söylüyor, “Aşk uzaklık tanımamaktır, olan arayı de yüreğinde eritmektir. Ben mesleğine âşık bir adamım.”

“ÇOK SEVİNDİM”

“Muhsin Beyefendi için yeni bir kitap yazılmış bulunmasına ne kadar sevindiğimi anlatamam. Çünkü son senelerda hiç lafı edilmez oldu ve neredeyse unutulup gitti. Bugün Türk Tiyatrosunun bu biçimde kuvvetli bulunmasına, bizlerin sağlam bir biçimde ayakta durmamıza imkan veren Muhsin Ertuğrul’un unutulup gitmesine bir tiyatrocu olarak üzülmemek mümkün değil. Muhsin Ertuğrul’un Türk Tiyatrosunun gerçek kurucusu olduğunu bilmemiz ve daha da kıymetlisi gelecek jenerasyonlara bildirmemiz gerek.”

Haldun Dormen

Türk tiyatrosunun kurucusu Muhsin Ertuğrul

“TÜRK TİYATROSUNUN KURUCUSU”

“Cumhuriyetimizin kurucusu nasıl ki, başöğretmenimiz ulu başkan Mustafa Kemal Atatürk ise; Türk Tiyatrosunun kurucusu, koruyucusu ve bugünlere gelmesini sağlayan tiyatromuzun başöğretmeni de Muhsin Ertuğrul’dur. Ne memnun bana onun imzası ile ‘Darülbedayi’ yani ‘Güzellikler Evi’ olan Kent Tiyatroları ailesine katıldım. Bu kitapla başöğretmenimin uzun vakit daha sonra tekrar anılması memnunluk verici. Perdeler, hiç kapanmasın!”

Zihni Göktay

Ergül Tosun

Kitap sayfası için irtibat:

[email protected]