Osmanlı’da medrese – üniversite münasebeti

JoKeR

Active member
Ekmeleddin İhsanoğlu’nun 2019’da Oxford Üniversitesi tarafınca yayınlanan “The House of Science” kitabı Doğan Yayınlarından çıktı. Çevirisi Fatma M. Şen tarafınca yapılan kitap, bir Batı eğitim kurumu olan üniversitenin, doğduğu Batı Avrupa’dan büsbütün farklı bir kültür ikliminde yani Osmanlı dünyasında kurulma sürecini işliyor.

Eser, Darülfünun’un doğuşunu ve kuruluşunu teşvik eden sebepleri izah etmenin yanı sıra, Osmanlı üniversitesinin memleket haricindeki etkilerine de ışık tutuyor. Çalışmada yanlışsız bakış açısı sağlanması için üniversitenin ortaya çıkışı, on dokuzuncu yüzyılda çağdaşlaşması ve bir yükseköğretim kurumu olarak Avrupa dışına, bilhassa İslam dünyasına yayılmasıyla ilgili bilgiler de var.

Çağdaşlaşmada Darülfunun tesiri

Eğitim kelam konusu olduğunda Osmanlıların faaliyetlerinin ana kaynağı medreselerdir. İlgili kitap bu yüzden hem İslam hem Batı külçeşidini ilgilendiren değerli ve öncü bir deneyime ışık tutmaktadır. Ayrıyeten İstanbul’da bilim eğitiminde klasikten çağdaşa geçişte yaşanan hayli taraflı değişimin safhalarını da takip ediyor. İngilizce edisyonuyla Batılı okuyucuların ilgisini çeken Fenler Meskeni, medrese-üniversite alakası, yeni incelemeler ışığında yeni bir bakış açısıyla Türkçeye çevrildi.