Perry, Iowa'daki polis, okulda “çok sayıda ateşli silah kurbanı” olduğunu söyledi

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Perry, Iowa'daki polis, Perşembe sabahı erken saatlerde, öğrencilerin kış tatilinden sonra okula döndüğü sırada okulda yaşanan silahlı saldırıda çok sayıda kurbanın olduğunu söyledi.

Şerif Adam Infante Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında halka yönelik başka bir tehdit olmadığını söyledi. Saldırganın ölü mü yoksa yakalanmış mı olduğunu söylemedi. Saldırganın kimliğinin belirlendiğini ancak kimliğinin açıklanmadığını söyledi.

Şerif Infante, aktif bir tetikçi radyo sensörü aktivasyonunun sabah 7:30'dan hemen sonra gerçekleştiğini ve acil müdahale ekiplerinin sadece yedi dakika sonra Des Moines'in yaklaşık 65 kilometre kuzeybatısındaki Perry Lisesi'ne ulaştığını söyledi.

“Neyse ki okullar henüz başlamamıştı, dolayısıyla binada çok az öğrenci ve öğretmen vardı, bunun da bu açıdan iyi bir sonuca katkıda bulunduğunu düşünüyorum” dedi.

Jody Kurth, yerel bir CBS üyesi olan KCCI News'e, Perry Lisesi öğrencisi olan üvey oğlunun silahlı saldırı sırasında yaralandığını söyledi ve Bayan Kurth, sabah saldırısını “tam bir kabus” olarak nitelendirdi. Kızının kendisine ateş eden kişiyle ilgili bilgi vermek için mesaj attığını söyleyen kadın, bunun “hayatımın en kötü anlarından biri” olduğunu söyledi.

KCCI'ya her iki çocuğun da güvende olduğunu söyledi.

Bir otobüs ilkokul öğrencilerini Perry'deki bir toplum merkezine bıraktı ve burada ebeveynler çocuklarının gelmesini bekliyordu. İlk ebeveynlerden biri, iki küçük oğlunun annesi olan 34 yaşındaki Amanda Woods'du.

Çatışma hakkında daha fazla bilgi almak için polis tarayıcısını dinleyen Bayan Woods, “İlk başta hangi okulda olduğundan emin değildim” dedi. “Korktum.”

Cumhuriyetçi başkan adayı Vivek Ramaswamy, silahlı saldırı haberlerinin ardından günün ilk kampanya mitingini Perry'de başlattı. Katılımcılar korkularını ancak pek de şaşırmadıklarını ifade ederken aday bir dua çemberi oluşturdu.

Ramaswamy dua etkinliğinde konuşurken herkesle el sıkışırken “Tanrım, lütfen ülkemize yardım et” dedi ve bunu “karanlık bir gün” olarak nitelendirdi.

Bay Ramaswamy, 15 Ocak'ta yapılması planlanan Cumhuriyetçi kurultayları öncesinde Iowa'daydı.

Shelbie Lehman, lisedeki silahlı saldırı olayını öğrendikten sonra ilkokul birinci sınıfa giden kızını aldıktan sonra partneriyle birlikte etkinliğe geldi.

Bayan Lehman, Bay Ramaswamy'ye “Çocuğunuzu bir silahla ve bir polis memuruyla dışarı çıkarmaları ve orada yedi, sekiz polis memurunun bulunması çok korkutucu” dedi.

Bayan Lehman, kızına neden bu kadar çok polis memurunun bulunduğunu ve neden okuldan alındığını açıklamanın zor olduğunu söyledi. Gün boyunca kızına elinden geldiğince olayları açıklamayı planladığını söyledi.

Bu gelişmekte olan bir hikaye.

Molly Longman ve Leah McBride Mensching haberciliğe katkıda bulundu.