Pınar Coşkuner Genç, bu nazaranvde dünyadaki birinci bayan

Gattuso

New member
Pınar Coşkuner Genç, Dünya Yelken Federasyonu tarafınca 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda yelken branşında başhakem olarak atanan ve bu misyona atanmış dünyadaki birinci bayan ve birinci Türk hakem oldu. Avrupa Yelken Federasyonu (EUROSAF) Asbaşkanı, Dünya Yelken Federasyonu (World Sailing) Bölgeler ve Gelişim Komitesi Lideri, İstanbul Yelken Kulübü sportmeni ve memleketler arası hakem Pınar Coşkuner Genç, yelken serüveninin nasıl başladığından, mesleğinde neler başardığına, sporculuktan hakemliğe geçiş sonucunı almasından, 2024 Paris Olimpiyatları’nda başhakem olarak atanmasına kadar biroldukca mevzuda Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu. 2012 Londra, 2016 Rio ve 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda hakem olarak Türkiye’yi temsil eden ve biroldukça dünya ve Avrupa şampiyonasında misyonunu başarılı bir biçimde yerine getiren Genç, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda tüm olimpik yarışların gerçekleşmesini sağlayacak parkur temsilcileri ve milletlerarası yarış yöneticilerinden oluşan takımın yöneticiliğini yapacak.

Genç, kelamlarına Türkiye’nin en başarılı olduğu spor branşlarından bir adedinin yelken olduğunu söyleyerek başladı. Pınar Coşkuner Genç, ulusal atletlerimizin Tokyo’da epey âlâ bir muvaffakiyet elde ettiğini, Paris’te ise kararında madalya olan başarılara imza atacaklarına inandığını belirtti.

“Kurbağalıdere’de düşerek yelkeni öğrendim”

Yelkeni alaylı olarak ailesinden öğrendiğini belirten Pınar Coşkuner Genç, “Doğma büyüme Kalamışlıyım. Anneannem birinci yelkeni meskendeki dikiş makinesinde dikti, babam birinci tekneyi dizayn etti, ahşap olarak yapıldı. Kurbağalıdere’de düşerek yelkeni öğrendim. Sınıf arkadaşım beni İstanbul Yelken Kulübü’ne getirdikten daha sonra ise müsabakaya başladım. Ulusal kadro seviyesinde yarıştım. Dünya, Avrupa şampiyonları, Akdeniz Oyunları ve Balkan Şampiyonası’nda yarıştım. beraberinde Balkan Şampiyonası’nı kazanmış birisiyim. İş hayatına atılınca ulusal ekibe bu kadar vakit ayıramayınca, yüklü olarak yat yarışlarında yer aldım. Yurt içi ve yurt haricinde çeşitli başarılara imza attım, hala da yat yarışlarında yarışıyorum. Hamilelik devrinde yarışamaz durumda olunca, ne yapabilirim diye düşündüm. Daha evvelde aldığım bir hakemlik evrakım vardı. Yarışçılığa devam ettiğim için yapamadım. Hamilelik sürecimden daha sonra hakemlik kısmına tartı verdim. beraberinde antrenör de oldum fakat bunu hiç sistemli olarak yapmadım” tabirlerini kullandı.

“200 hakem içinden seçildim”

Hakem olarak biroldukça tertipte nazaranv aldığının altını çizen Genç, “Londra 2012’de Paralimpik Oyunları’nda start sınırında nazaranvdeydim. 2016 Rio Olimpiyatları’nda finişte gorevliydim, Tokyo 2020’de 470 sınıfının başhakemiydim. Bundan daha sonraki kademede, Paris 2024’te tüm parkurların başı, yani tüm hakemlerden sorumlu olan kişi olacağım. Baş yarış sorumlusu diyebilirsiniz. Güçlü bir müddetçti. 2005’ten beri milletlerarası alanda yarıştım. 2009’dan beri milletlerarası hakemim. Bunların ortasında Dünya Gençler Olimpiyatları, Dünya Gençler Şampiyonaları, Dünya Şampiyonaları, Akdeniz Oyunları üzere biroldukça yarış da var. 200 hakemiz tüm dünyada. Bu 200 hakem içerisinden seçiliyoruz. Başarılarımıza nazaran bir çalışma kümesi belirli isimlerin uygun olduğuna karar veriyor akabinde da Dünya Yelken Federasyonu’nun idare heyetine getiriyor. İdare şurası da şayet onay verirse, bu 200 kişi içerisinden seçilmiş oluyoruz” sözlerini kullandı.

“Tüm bayan hakemlere örnek olmak istiyorum”

Pınar Coşkuner Genç, bu vazifesi yapan sadece birinci Türk değil, hem de dünyadaki birinci bayan olduğunu kaydederek, şunları söylemiş oldu: “Benim için hayli değerli bir yük ve onur. Tüm bayan hakemlere örnek olmak istiyorum. Bayan olarak Türkiye’de, yelkende epeyce şanslıyız. Türkiye’de 4 memleketler arası hakemimiz var, 2’si bayan. Bu epeyce değerli. bununla birlikte Dünya Yelken Federasyonu’nun asbaşkanı bir Türk, bir bayan. Kendisi ikinci devir olarak Türkiye Yelken Federasyonu başkanlığını yönetiyor. Ben de daha önce iki periyot Dünya Yelken Federasyonu’nun asbaşkanlığını yapmıştım. bununla birlikte Avrupa Yelken Federasyonu’nun da asbaşkanıyım. Orada da birinci Türk ve birinci bayan olarak asbaşkanlık yapıyorum. Bayan olmaktan ötürü bir eksikliğimiz olmadı. Sayı olarak daha azız alışılmış ki. Dünyada bakılırsav yapan 200 tane hakemin yalnızca yüzde 15’i bayan. Daha hayli gelmemiz gereken noktalar var. Bu olimpiyatta kota manasında her yelken branşında bayanlar ve erkekler yüzde 50-yüzde 50 olacak. Eminim ki şu an Türkiye Yelken Federasyonu’nun başkanlığını yürüten Hasret Akdurak’ın da açtığı bu yolda daha fazla bayan da bakılırsav alacak.”