Pınar Uzunluklu Gogulan Lal: Aşk- ı Hakikat isimli kitabını anlattı

AirdropAvcisi

New member
Yazdığı kitaplarla geniş okur kitlesine ulaşan Pınar Uzunluklu Gogulan, geçtiğimiz haftalarda raflardaki yerini alan Lal: Aşk-ı Hakikat kitabının bilinmeyenlerini anlattı.

İşte müellifin açıklamaları…

Oğlunuz Can Leo’nun doğumu sırasında geçirdiğiniz hayati tehlike sizin kırılma noktanız olmuş ve kendi şahsi gelişim maceranız bu türlü başlamış. Neler yaşandı bu süreçte?

“Can Leo’yu doğurduktan birkaç saat daha sonra iç kanama geçirdim. Acil ameliyata aldılar, zira kanama bir türlü durmuyordu. ‘’Ölüme yakın tecrübe,’’ denilen sürecin ne kadar ağır ve travmatik olduğunu ne yazık ki bu biçimde gördüm. Birtakım ruhsal uyanışlar güzellikle olmuyorsa illa ki bir travmayla oluyormuş. Bir doğumu kutlarken bir anda benim hayatta kalmam için alınan rahmimin yasını tutarken bulduk kendimizi. Ameliyat devam ederken ağır anestezi verilmesine karşın travma sırasındaki tabiplerin ve ameliyathane grubunun paniğini izledim, ameliyat daha sonrası da tüm olan biteni hatırlamak rahatsız etti beni. Sol beyin mustarip bir ekonomistken, fizik ve matematik kanunlarına ve bilime katolik bağlıyken, bilimin açıklamakta zorlandığı olaylar serisi yaşadım. Ve olağan olarak sorgulamaya, araştırmaya, üzerine gitmeye başladım. Bu sorgulama ve araştırma beni EARTh Dünya Regresyon Terapistleri Birliği’ne getirdi. Dünyanın dört bir tarafınca ‘’Regresyon Terapisi’’ sistemine sahip çıkan, bu alanda derinleşen ve araştırmalarını sürdüren bir küme milletlerarası platformda isim yapmış psikiyatr, psikolog yahut çağdaş tıp tabibi, bir anda hayatın sağ beyinle açıklanabilen, hissedilen, fark edilen kavramlarından bahsetmeye başladılar bana. Yaşadığımız çatışmaların, negatif olayların yahut bir sorunun kaynağını araştırmayı hedefleyen bir sistem regresyon. Fantastik üzere gelse de kulağa temelini bilim oluşturuyor aslında. Her bir eğitimle insan tabiatına, psikolojisine, biyolojisine daha bütünsel bakmayı hedefleyen sistemler bütünüyle kavuştum bu sayede. Aile Dizimi, Recall Healing, Yeni Alman Tıbbı, Total Biyoloji bunlardan kimileri. Bu alanda derinleştikçe, sorularımın yanıtları tek tek önüme düşmeye başladı. Her bir serüveni de kaleme aldım. bu biçimde oluştu Lacivert, Mor, Siyah ve Lâl.”

şahsi Gelişim okurları yeni kitabınız Lâl’i uzun vakittir bekliyordu. Bu kitabınızdailişkiler sanatını ele alarak aileden, ikili bağlantılara uzanan geniş bir yelpaze sunmuşsunuz.Kendi perspektifinizden birkaç cümle ile Lâl’den bahseder misiniz?

Farkındalık Serisi’nin öbür kitapları üzere Lâl’de de kendi yaşanmışlıklarınız vedanışanlarınızın tecrübelerine yer vermiş, ayakları yere basan gerçekçi bir kitaphazırlamışsınız. Tahminen de kitaplarınız bu özelliğiyle öteki şahsi Gelişim kitaplarındanayrılıyor. Ne dersiniz?

“Ben okuruma hakikatli olmayı prensip edindim. Kendi ciğerimi inançla emanet ediyorum okuruma. Danışanlarım ve okurlarım da bana tıpkı itimatla teslim oluyorlar. Biz bu emanete kutsal bir hazine üzere sahip çıkıyoruz. İnsanız. Yaralarımızda kavuşuyoruz. Misal hisleri deneyimliyor, acıların öğretilerinde buluşuyoruz. ‘’Nasıl hissettiğini biliyorum zira ben de birebirini yaşadım, benim cetlerim da emsal acılardan geçti,” diyorum okuruma. Sen ve ben yok, biz varız zira. Ben düğümlerimi çözdükçe cesaretlenen okurum düğümlerini çözme çabası gösteriyor, soru sorma cüretini ve gününü ortasında buluyor. İnsan insanın gerisini kollamalı, insan beşere muhtaç. Ben tüm kitaplarımda okurumu içsel seyahate yüreklendiriyorum. Yürek adımı atan okurumun ardını kolluyor, inanç çemberi oluşturuyorum. Lâl’de de tüm okurlarıma buluşma noktası verdim. Araz Mahallesi. Huzur Sokak. Vicdan Lokantası. Heyecanla bekliyorum her birini orada.”

Regresyon Danışmanı olarak danışanlarınızın kıssalarına tanıklık ediyor, şifalanmasüreçlerine ortak oluyorsunuz. Bağlar konusunda şimdiye dek karşılaştığınız enetkileyici tanıklık ne oldu?

“Binlerce danışanla, farklı ülkelerde, farklı kültür, din, mezhep ve ırktan bireylerle binlerce çembere katılma talihim oldu. Çalışmalarımızda beni en çok etkileyen her seferinde hislerin üniversalliği oluyor. Danışanlarım çatışma yaşadıkları şahısların anne ve babalarıyla benzerliklerini fark ettiklerinde hayli şaşırıyorlar. Bağlarında anne ve babalarının ilgilerini nasıl modellediklerini ve tahminen de sıklıkla tıpkı en çok eleştirdikleri anne ve babaları üzere olduklarını fark ettiklerinde çok sarsılıyorlar. Her bir çalışma biricik ve eşsiz. Her bir çalışma üniversal bir gerçeği bize hatırlatıyor: Çatışmalarımızla eşleşiyoruz!”

Kitaplarınızda, bu şifalanma süreçlerinden bahsederek bir hayli okura ilhamveriyorsunuz. Bu mevzuda okurlarınızdan geri dönüşler oluyor mu?

olağan olarak. Okurlardan gelen geri bildirimler, kurdukları kontakları anlatan iletiler,mektuplar, mailler beni daha da hayli yazmaya, daha da fazlaca paylaşmaya iten en büyük güç.Kitapları okuyup soru sormaya, tarihini araştırmaya, meselelerinin kaynağını okyanusta dibedalıp bulmaya çalışan okurlar, buldukları yanıtlar daha sonrası hayatlarındaki olumlu gelişmeleri,kendi tabirleriyle mucizeleri paylaşıyorlar. Mucizeyi yaratan ben değilim. Biyolojimiz,kimyamız, anatomimiz gerçek bir sanat yapıtı. Beyin soruların yanıtlarıyla, nokta atışıbağlantılarla kendi düzgünleşmesini, kendi mucizesini yaratıyor aslına bakarsan. İnanmak zorunda biledeğilsiniz yaparken yahut okurken. Araştırmanız, soru sorma cüretiniz, hakikate yanlışsız atılanminicik bir adım, sizi daha uygununa taşıyacaktır elbet. Tarihini öğren,ki talihini yaratabil.”