Rahip Andrew Brunson: Türkiye’nin uzun bir talep listesi vardı, ABD’nin veremeyeceği şeyler istediler

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Türkiye ve ABD içinde krize niye olan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson, Türkiye hükûmetinin günahsız olduğunu bildiğini söylemiş oldu. “Birini örnek yapmak istediler. Beni seçtiler” diyen Brunson, “Benim üzere misyonerler ve dinini paylaşmak isteyen yabancılar bizatihi gitsin diye. Ve giden oldu. Kimi kardeşler korktu ve gitti” diye konuştu.

“Başta uzun vadeli tutmayı düşünmüyorlardı. Gitgide öbür şeyler eklendi. ‘Bakalım, kullanabilir miyiz?’ diye” diyen Brunson, Recep Tayyip Erdoğan‘ın “Papazımızı verin, biz de papazınızı…” tabirini hatırlatarak, “Birkaç kere anlaşmış hükümetler. daha sonra Türkiye çekiliyor. ‘Hayır, daha fazla istiyoruz.’ Amerika’nın veremeyeceği bir şey istediler” dedi.

Muhalefeti de eleştiren Brunson, “Muhalif partiler ‘Adalet bağımsız değil, talimat geldi, bıraktınız’ dediler. Gitmeme müsaade vermelerini eleştiriyorlar. Aksisini yapmaları gerekiyordu. Nitekim ispat yoktu. Niçin iki yıl içeride kaldım? Bu utanç verici bir şey. Suçsuz bir adam, iki yıl içeride kalıyor. Kimse itiraz etmedi muhaliflerden” diye konuştu.

Eylül 2016’da ikamet müsaadesi almak için gittiği karakolda “Milli güvenliği tehdit eden faaliyetlerde bulunmak” kabahatinden gözaltına alına alınarak hakkında casusluk davası açılan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson, Halk TV’den gazeteci İsmail Saymaz’a konuştu. Brunson’ın cevapları şu biçimde:

Türkiye’ye ne vakit geldiniz?

1993’te İstanbul’a geldik. Eşimle Marmara Üniversitesi’ne başladık Türkçe’yi daha uygun öğrenmek için. 2000 yılında İzmir’e geldik. Yeni Doğuş Kilisesi’ni ve Diriliş Kilisesi’ni açtık. Türkiye’den gitmeyi düşünmüyorduk. 23 yıl oturduk.

niye geldiniz?

İsa’yı anlatmak istedik.

“Hükûmet suçsuz olduğumu biliyordu””

Kasım 2016’da karakola çağrıldığınızda ne düşündünüz?

Biz süresiz ikamet için başvurmuştuk. İkamet vereceklerini düşünerek karakola gittik, farklı şeyle karşılaştık. Hudut dışı sonucu vardı. Cuma günü gözaltına aldılar. Pazartesi esasen gidecektik. Biletimiz vardı, Londra’ya. “Madem gönderiyorsunuz, bırakın, gidelim” dedik. Bizi Işıkkent Geri Gönderme Merkezi’ne götürdüler. Eşimle birlikte 13 gün kaldık. Işıkkent’te IŞİD’li yabancı erkekler vardı. 13 gün daha sonra eşimi bıraktılar. Beni Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’ne götürdüler. 50 gün kaldım.

Hükümet suçsuz olduğumu biliyordu. 2016’nın Kasım ayının sonunda Amerikalı 17 senatör mektup gönderdi Başkan’a. (Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kastediyor) Beni bırakmasını istediler. bu biçimdea kadar idari gözaltındaydım. Mektuptan daha sonra isimli gözaltına aldılar. Savcı dedi ki, “FETÖ’yü övdün, PKK’yı destekledin. Seni tutukluyoruz.”

“bu biçimdea kadar bir Fetullahçı ile tanışmamıştım, palavra olduğunu biliyorlardı”

Amerika “niçin bırakmıyorsunuz?” diye soruyor. “Suriye’ye geldi”, “İnsan ticareti yapıyor” ya da “Gülen’in konferansına katıldı” deniliyordu. Beni cezaevine göndermek için “FETÖ” dediler. bu biçimdea kadar bir Fetullahçı ile tanışmamıştım. Palavra olduğunu biliyorlardı.

Size bakılırsa tutuklanmanızın asıl öne sürülen sebebi neydi?

Birini örnek yapmak istediler. Beni seçtiler.

neden?

Benim üzere misyonerler ve dinini paylaşmak isteyen yabancılar bizatihi gitsin diye. Ve giden oldu. Kimi kardeşler korktu ve gitti. Bir de Türk kardeşlerimiz… “Amerikalıya bunu yapabilirsek, size her şeyi yaparız” iletisi vermek istediler. Başta uzun vadeli tutmayı düşünmüyorlardı. Gitgide diğer şeyler eklendi. “Bakalım, kullanabilir miyiz?” diye.

Ne için kullanmak?

Uzun bir talep listesi vardı. FETÖ’yü istediler. Erdoğan, açıkça söylemiş oldu televizyonda. “Papazımızı verin, biz de papazınızı…” Birkaç sefer anlaşmış hükümetler. daha sonra Türkiye çekiliyor. “Hayır, daha fazla istiyoruz.” (diye) Amerika’nın veremeyeceği bir şey istediler.

Ne üzere?

Biroldukça şey. “Halk Bankası sıkıntısını çözelim” üzere. Suriye’de kimi şeyler. Trump ise “Verebileceğim bir şey isteyin” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu bir yargı süreci, Amerika’nın bırakılmasını istemesi hakarettir” diyordu. Bunları söylerken, biliyordum ki, perde gerisinden pazarlığımı yapıyorlar. Daima karşılık olarak bir şey istediler. “Bırakırız fakat şunu verin.” (gibi) Beni o denli kullandılar.

Dört duruşma oldu. Her duruşmayla bir bildiri veriliyordu. Duruşma tarihleri Hakan Atilla‘nın mahkemesine (ABD’deki Halk Bank Davası) bakılırsa alındı. Üçüncü duruşmada mutabakata vardı hükümetler. Bırakmaları gerekiyordu. tekrar cezaevine gönderdiler. Trump epey kızdı. Zira İsrail’de Türk bir bayan gözaltına alınmıştı. (Haziran 2018’de tutuklanan Ebru Özkan) Trump ortaya girdi. Onu bıraktılar. Beni de bırakmaları gerekiyordu. Trump tehdit etmeye başladı.

21 ay içeride kalmıştım. Son iki ay mesken mahpusunda kaldım. Erdoğan, “Burada olduğum sürece o çıkmayacak” dedi. bu biçimde kim karar veriyor, yargıç mı, lider mı?

Casuslukla suçlandınız.

Biri casus olacaksa kilise başkanı olmamalı. Herkes kuşkuyla bakıyor. Casus olacaksa işadamı olsun. Kimse şüphelenmez. Devlet bizi takip ediyordu. Bana epey hata atıldı. Gülünç şeyler. Olağan bir vakitte mahkeme kabul etmezdi. Zira hiç tanışmadığım ve tıpkı yerde olmadığım şahıslar kabahat atıyordu.

Örgüte yardımdan ceza aldınız? Hangi örgüt?

Aşikâr değil. Bence hem PKK, hem FETÖ… Ben mahkemede tekrar yine söylemiş oldum: Polis bizi takip ediyordu. 2011’de biri kiliseye saldırdı ve bana ateş etti. Devlet muhafaza verdi. 23 yıl sorun yaşamadık polisle. Fakat mahkemede “Toplantılarında PKK’yı övüyorlardı, PKK bayrakları vardı, onların müziklerini söylüyorlardı” dediler. Toplantılarımız halka açık. Kilisemizin pencereleri sokağa açık. Tanımadığımız şahıslar de giriyor. Bir fotoğraf yok, bildiri yok, görüntü yok, ses kaydı yok. Saklı şahitler vardı, onları destekleyen bir şey yoktu.

Ama ceza aldınız.

Hatalı bulundum. Gitmemi istiyorlardı. Türkiye’nin iktisadı fazlaca etkilendi. Bilhassa muhalifler hakkında konuşmak istiyorum. Muhalif partiler “Adalet bağımsız değil, talimat geldi, bıraktınız” dediler. Gitmeme müsaade vermelerini eleştiriyorlar. Aksisini yapmaları gerekiyordu. Sahiden ispat yoktu. Niçin iki yıl içeride kaldım? Bu utanç verici bir şey. Saf bir adam, iki yıl içeride kalıyor. Kimse itiraz etmedi muhaliflerden.

Sezgin Baran Korkmaz’ın ismini duydunuz mu? Tahliyenizde tesirli oldu mu?

Duydum. Fakat tanışmadım. O da kendi çıkarını arıyordu. Trump, yaptırım uyguladığında dolar 7 TL’yi geçti. İşadamları bu sorunu çözmek istiyordu. söylemiş olduğiniz adam da o kümenin ortasındaydı. Amerika’dan bir işadamı yanında bir papazla konutumuza geldi. Korkmaz’ın avukatı onlarlaydı. Bize “Erdoğan ile buluşmak istiyoruz. Umudumuz, bir iki gün daha sonra seni Amerika’ya götürmek” dediler. Lakin olmadı.

Yaşadıklarınızı nasıl yorumluyorsunuz?

Çok sıkıntı oldu. Her açıdan kırıldım. Lakin Türkiye’de yaşadığıma pişman değilim. Biz ayrılırken son sözlerimiz şuydu: “Türkiye’yi seviyoruz.” Yürekten söylüyorum.