Ramazan çizgilerle anlatılıyor

JoKeR

Active member
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Diyanet İşleri Başkanlığı ve Dünya Çizerler Birliği tarafınca geçtiğimiz hafta Atatürk Kültür Merkezi’nde Ramazan ayının kıymetine ve değerine dikkati çekmek için “Ramazan, Doğruluk, Zekat” temalarıyla dünya çizerlerinin kaleme aldığı “Uluslararası Çizgilerle Ramazan” standı sanatsever ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Memleketler arası 117 sanatkarın 305 yapıtla katkı sağladığı stantta, 50 seçkin eser yer alıyor. Ramazanın manevi ikliminin, doğruluk ve zekat kavramlarının dünyadaki karşılığını anlamak gayesiyle düzenlenen stant 5 Mayıs’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Stant daha sonrası Dünya Çizerler Birliği Lideri ve stantta yapıtları yer alan Melike Sümeyye Aysal ve İtalyan çizer Andrea Pecchıa ile konuştuk.

HERKES GÜLSÜN İSTEDİM

Dünya Çizerler Birliği Lideri Ahmet Altay, Dünya Çizerler Birliği bünyesinde yaklaşık 1600’e yakın çizer ve karikatürist sanatkarın olduğunu belirterek, “Zekatı ben bir Müslüman olarak çizerken zorlanıyorum, yabancı birisinin çizmesi fazlaca zor” diyor. Altay bu yüzden yabancı çizerlere en evvel zekatın ne olduğunu, nereden geldiğini, hedefini, bunun İslam’ın kaidelerinden olduğunu ve toplumsal barışı sağladığını anlattığını söylüyor.

sonrasındasında ise çizerlerin Ramazanı ve zekatı kendi süzgeçlerinden geçirip ve kendi hayal dünyalarından eleyerek çizdiklerini belirtiyor. Stantta savaş ve barışı anlattığı yapıtıyla yer alan çizerlerden İtalyan sanatçı Andrea Pecchıa savaş zıddı olduğu için herkesi müspet görmek istediğini söylüyor. Pecchıa yapıtını “Ramazanda savaşın olmadığı, barışın olduğu ve işlerimizin pak olması gerektiği bir ay olduğu için katiyen savaş aksisi ve olumsuz fikirleri yok etmek ismine yaptım ve herkes gülsün istedim ”diyerek anlatıyor.

Melike Sümeyye Aysal-Dilber Dural

ZEKAT TIPKI BİR AĞAÇ ÜZERE

Zekatı anlattığı yapıtıyla stant de yer alan Melike Sümeyye Aysal ise yapıtını çizmedilk evvel referans olarak hadis ve ayetleri araştırdığını söylüyor. Aysal’ın ayet ve hadislerden yola çıkarak çizdiği yapıtta iki çocuk figürü yer alıyor. Aysal, “Büyük olan figür küçük olan figüre kendi ağacından bir kısım veriyor. Ağacı daha güzelleştirmek için değil fakat nitekim ortasından geldiği için veriyor. sonrasındasında o kestiği kısmından daha hoş ve daha gür çıktığını fark ediyor. Zekat ve yardımlaşmanın da tıpkı baharda bir ağacı budadığımız vakit tekrar daha hoş ve daha gür bir biçimde çıktığını biliyoruz. Yardımlaşma ve zekatı da o biçimde sembolize etmek istedim” diyerek anlatıyor yapıtını.