Rıdvan Dilmen-Ahmet Çakar davasında karar verildi

Gattuso

New member
Ahmet Çakar, 30 Kasım 2020’de twitter hesabından, “İblis için sıkıntı günler başlıyor” iletisini paylaştı.

Rıdvan Dilmen bu paylaşım üzerine Ahmet Çakar hakkında kabahat duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında kuşkulu olarak söz veren Ahmet Çakar, “İblis yakıştırmasını Rıdvan Dilmen için yapmadım. niye üzerine alındığını da anlayamadım. Yaptığım paylaşımda isim belirtmedim. Dünya siyasetinde yabancı bir ülkenin başkanına Covid-19 salgını ile alakalı eleştirel olarak belirttiğim bir yakıştırmadır. Beraatımı isterim” diye savunma yaptı. Soruşturmayı tamamlayan savcılık Ahmet Çakar hakkında ‘hakaret’ cürmünden 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar mahpusunu talep etti.

Mahkemede beraat etti

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde 7 aydır görülen davanın karar duruşmasına müşteki Rıdvan Dilmen katılmadı. Kuşkulu Ahmet Çakar ise avukatı Esennur Ezgi ile bir arada duruşmaya geldi. Duruşmada kelam alan Rıdvan Dilmen’in avukatı Ferah Yıldız, “Covid-19 niçiniyle müvekkilim duruşmaya gelmedi. Sanık Ahmet Çakar’dan şikayetçiyiz. Cezalandırılmasını istiyoruz” dedi. Sanık Ahmet Çakar, “İddianamede geçen paylaşımı ben Rıdvan Dilmen’i kastederek yazmadım. Rıdvan ile 40 yıldır arkadaşız. Cürüm tarihinden 3 ay evvel ortamızda bir tartışma yaşanmıştı. Aramız biraz limoniydi fakat ben bu yazıda onu kastetmedim. Ben bu paylaşımı eski ABD Lideri Donald Trump için yazmıştım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatımı isterim” dedi. Ahmet Çakar’ın avukatı Esennur Ezgi de, “Müvekkilimin Rıdvan Dilmen’e yönelik rastgele bir hakareti olmamıştır. Beraatını istiyoruz” dedi.

sonucunı açıklayan mahkeme, sanık Ahmet Çakar’ın cürmünün sabit olmaması niçiniyle beraatine hükmetti.