Robotik cerrahi daha avantajlı

JoKeR

Active member
Kolon ve rektum kanserleri dünyada en sık görülen 3’üncü kanser çeşidi olarak biliniyor. Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Robotik ve Laporoskopik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Karabulut, bu iki kanser çeşidinin 50 yaş ve üzeri vatandaşların hayatını daha fazla etkilediğini söylemiş oldu. Karabulut, kolon ve rektum kanserlerinin erken evrede tespit edilmesi halinde yüksek muvaffakiyetle tedavi edilebildiğini aktardı. Karabulut, hastalıkların bilgilerinı Yeni Şafak için yazdı.

Kolon ve rektum kanserlerinde ailede kanser yahut polip tanısı olan şahıslarda hastalığın görülme riski yüksek. Bilinen ülseratif kolit, göğüs ve rahim kanserleri olması kolon ve rektum kanserleri görülme riskini de artırıyor. Bu 2 tıp de küçük düzgün huylu polipler biçiminde başlıyor. Çevresel ve genetik faktörlerle büyüyerek kanserleşme eğilimi gösterip, bağırsak duvarını işgal ediyor. En sık makattan kanama, bağırsak alışkanlıklarında değişikliklik gözlenirken, kronik karın ağrısı ve şişkinlik de şikayetlere eşlik ediyor. Bu niçinle 40 yaşından daha sonra dışkıda saklı kan testi, 50 yaşından daha sonra ve ailede kanser öyküsü olan bireylerde kolonoskopi yapmak epeyce değerli. Kolonoskopi ile kanserlerin büyük kısmından sorumlu olan polipleri bedenden temizleyerek kanseri engelleyebiliriz.

Doç. Dr. Mehmet Karabulut

ALTIN STANDART: AMELİYAT

Şayet hastalık fazlaca yayılmamışsa tedavinin altın standardı ameliyattır. Ameliyatla o kısım kolon ve rektumun alınması, tüm lenf bezlerinin ve şayet var ise yapışık etraf organların geniş bir biçimde çıkarılması gerekiyor. Makata yakın rektum kanserlerinde çoklukla ameliyattan evvel kemoterapi ile birlikte radyoterapi (ışın) tedavisi verildikten daha sonra ameliyat yapılıyor.

KUSUR HİSSESİ SIFIRA YAKIN

Son senelerda robotik cerrahi tekniği kullanılarak yapılan kanser ameliyatlarında muvaffakiyet oranı arttı. Bir konsol sayesinde robot kollarını cerrahlar kumanda ederken, cerrahın yaptığı küçük el hareketlerini robotik kollara aktarır ve bunlara bağlı cerrahi makas, doku yahut iğne tutucu üzere aletlerin istenilen hareketleri yapması sağlanır. Robotik kollara bağlı cerrahi aletler 540 derece dönebildiği için el hareketlerinden epeyce daha fazlasını yapacak biçimde hareket ediyor. Ayrıyeten olağanda insanın elindeki doğal titreme, robotik cerrahide cerrahi aletlerin uçlarına hiç yansımaz. Bu sayede yanılgı hissesi da en aza iniyor. Hastanemizin genel cerrahi kliniğinde mide,kolon ve rektum kanser ameliyatları rutin olarak yapılıyor.

NİYE ROBOTİK CERRAHİ?

Robotik cerrahiyle yapılan ameliyatlarda manzaralar 3 boyutlu ve 16 kat büyütülerek elde ediliyor. Bu sayede dar alana sahip leğen kemiği içine yerleşmiş rektum kanserlerinde tümör dokusu kolay kolay temizleniyor. Robotun küçük ve hassas hareketleri yardımıyla bu bölgedeki dokuların ziyan görme mümkünlüğü azalıyor. Ameliyat için yapılan küçük kesiler kozmetik avantaj da sağlıyor. Kesilerin her biri 8 milim olduğu için hasta epey kısa müddette güzelleşerek, toplumsal hayatına dönüyor. Öteki taraftan minimal invaziv olmasından dolayı enfeksiyon riski de epey azalıyor. Genel olarak obez hastalarda yağ dokusu fazlalığı niçiniyle açık ameliyatlar güç yapılsa da, bu durum robotik cerrahi ile rahatlıkla gerçekleşebiliyor.

Kanserden nasıl korunuruz?

Sistemli idman yapmak, biroldukça kanser türündün korunmak için yapılacakların başında geliyor. Fazla kilolardan kurtulmak riski azaltır. Sigara tek başına biroldukca kanser için risk oluştururken, çok alkol kalın bağırsak kanseri riskini artırıyor. Akdeniz tipi beslenmeyi tercih etmek gerekiyor.