Sabah muharriri Altınok: Elmalı davasındaki soru işaretleri

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Sabah yazarı Melih Altınok, istismara uğradığı belirtilen 2 çocuğun cinsel istismarı çizerek anlattığı Elmalı davasında çelişkili açıklamalar duyduğunu söylemiş oldu.

“Pedofiliye mani olayım derken, bu insanlık hatasıyla çabayı sulandıracak ve insanların hayatını kaydıracak sonuçlara da yol açabiliyoruz” diyen Altınok, “Günlerdir konuştuğumuz Elmalı davasında bu minimum sağduyudan eser bile yok. Toplumsal ve konvansiyonel medyada karar oldukcatan verilmiş, üstelik oybirliğiyle…her insanın herkes hakkında her şeyi söyleyebileceği bir ortamda, teyide muhtaç ne idüğü meçhul datalarla infaz yapılıyor” görüşünü savundu.

Altınok, yazısına şu biçimde devam etti:

“Olay ortaya çıktığından beri bir şeyler söyleyebilmek için Elmalı’daki kaynaklarımla irtibat halindeyim. Bölgedeki muhabirimizle, adliye kaynaklarıyla, avukatlarla konuşuyorum. Kamuoyunda oluşan infial halinin üzerinde nefret sörfü yapan medyanın üstünü örttüğü, gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacak sanık beyanlarını okuyorum…

Ve kamuoyunun yaygın kanaatine gerekçe gösterilen detaylarla ilgili kafamdaki soru işaretlerini gideremiyorum.

Toplumsal medyada yayılan ve çocuklara ilişkin olduğu söylenen ses kayıtlarının davayla ilgili olmadığı söyleniyor mesela…

Belgeye vâkıf şahıslarla yaptığım görüşmelerde de merak edilen adli tıp raporuyla ilgili birbiriyle çelişen açıklamalar duyuyorum.

Sanıklar hakkında 5 ay evvel verdiği tutuksuz yargılama sonucu bugün konuşulmaya başlanan mahkemeye gelince…

Aile Bakanlığı’nın ve Antalya Barosu’nun çocuklar ismine müdahil olduğu bir davada, heyetin kanıtları sanıklar lehine kullanmak için hukuka aykırı arayışlar içine girdiğini söylemek için de elimde hiç bir kanıt yok.

Elmalı davasında kederimiz halimizi desteklemek, önyargılarımızı doğrulamak, çoğunluğa uymak değil de gerçeği ortaya çıkarmaksa, hiç bir ayrıntının suskunluk sarmalında kaybolup gitmesine müsaade vermemeliyiz.

Ki şu hayatta öteki ne sıkıntımız olabilir ki…”

TIKLAYIN – Elmalı Davası’nda çocukların avukatı: Sanıklar çocukları kaçırmaya çalıştı, tutuklu yargılanmaları gerek