Sakinlerin kaba davranma hakkı Massachusetts Yüksek Mahkemesi tarafından onaylandı

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Massachusetts Yüksek Mahkemesi geçen hafta bazı seçilmiş yetkililerin cesaretini kıran bir kararla, Kurucu Babalar tarafından tesis edilen temel bir özgürlüğü yeniden teyit etti: halka açık toplantılarda kaba davranma hakkı.

Karar, yerel seçim kurulu ve okul komitesinin pek çok üyesinin koronavirüs pandemisinden ve maskeler, aşılar ve uzaktan eğitim konusundaki hararetli tartışmalarından savaşla sertleştiği eyalet genelinde dehşet dalgalarına yol açtı. Massachusetts, Southborough kentine karşı, seçilmiş erkeklerin onu yasadışı bir şekilde susturduğunu söyleyen bir sakin tarafından açılan davaya dayanarak, görgü kurallarını zorunlu kılma girişimlerine karşı verilen karar geri çekildi.

Geçen haftaya kadar şehirleri toplantı nezaketi için yönergeler geliştirmeye zorlayan Massachusetts Belediye Derneği’nin yönetici direktörü Geoff Beckwith, “Görünüşte, bu çok moral bozucu” dedi. “Yıkıcı olmayı amaçlayan çok az sayıda, çok sesli kişiyi cesaretlendirecek mi? SJC, bunun gerçek ifade özgürlüğünün bedeli olduğunu söylüyor.”

Halkın her baharda lise oditoryumunda omuz omuza oturup yıllık kasaba toplantılarında bütçeler üzerinde tartıştığı, uzun ve gururlu bir taban demokrasisi geleneğine sahip bir eyalette, hararetli tartışmalar sivil katılımın ayırt edici özelliğidir. Ancak bazı gözlemciler, kontrol edilmeyen rahatsızlıkların istenmeyen sonuçlara yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuyor: örneğin belediye meclislerini yönetmek gibi çoğu zaman nankör işi yapmak için daha az gönüllü ve yasaların gerektirmediği kamuoyu görüşü için daha az fırsat.

Bu endişeler eyaletin Yüksek Mahkemesini etkilemeye yetmedi. “Kaba, kişisel veya karalayıcı sözlerden arınmış” “saygılı ve nazik” söylem gerektiren toplantılarda kamuoyunun yorum yapması için Southborough’nun anayasaya aykırı “medeni kanunu” olduğu için iptal edildi. Boston ve Worcester arasında yer alan ve yaklaşık 10.000 nüfusa sahip şehir için önceki bir Worcester County Yüksek Mahkemesi kararını bozdu.

Yeni karar, 1780’de onaylanan Massachusetts Anayasası’nın 19. Maddesini hazırlarken kuzenler John ve Samuel Adams için görgü kurallarının en önemli öncelik olmadığı sonucuna vardı. Yargıçlar, “Çektikleri şikayetlerin onları hedef aldığını” belirtti. ” sömürgecilerin özgürlüğünü Kral III.George’a karşı saygısız ve kaba bir şekilde korumak için.

Mahkeme raporunda, “Devrimci dönemin halka açık toplantılarında saygılı veya kibar hiçbir şey yoktu” diye yazdı. “Ayrıca, özellikle kralın temsilcilerine ve kralın kendisine yöneltildiğinde, kaba ve kişisel olan pek çok şey vardı.”

Kocası Jack ve bir Southborough komşusuyla dava açan Louise Barron, harcama kararları ve kayıt talepleri konusunda şehir liderleriyle yıllarca husumet içinde olduğunu söyledi. Ancak Aralık 2018’de yönetim kurulunu eleştirdiği için Southborough Seçim Kurulu toplantısından çıkarılmakla tehdit edildiğinde şaşkına döndü.

71 yaşındaki Bayan Barron bir röportajda, “Yıkılma, erteleme beklemeden girdim, bir sürpriz, bir sürpriz” dedi. Kendisini orta sınıf ve “muhalif” olarak tanımladı.

Kocası, “O her zaman hanımefendi,” diye ekledi.

Bayan Barron, “Sisteme direniyorum,” dedi.

O akşam kurul huzurundaki yorumlarında, başsavcının ofisinin onayladığı bir ihlal olarak, eyaletin açık toplantılar yasasını ihlal etmekten şehri sorumlu tutmaya çalıştığını söyledi. “Kasabada gönüllü olmanın kolay olmadığını biliyorum, ama kanunları çiğnemek kanunları çiğnemektir,” dedi, çoğu boş olan salondaki kürsüde, bir tarafında “Harcamayı Durdurun” yazan ev yapımı bir tabela ve “DURDURUN” SON DAKİKA”. AÇIK TOPLANTI HAKKI” diğer tarafta.

Bir yönetim kurulu üyesi olan Daniel L. Kolenda, onun sözünü kestikten ve elinden gelenin en iyisini yapan şehir yetkililerine “iftira atmakla” suçladıktan sonra, Bayan Barron ona, “Bak, Hitler olmayı bırakmalısın. sen bir hitlersin Ne istediğimi söyleyebilirim.”

Mübadelenin bir videosunda görüldüğü gibi, Bay Kolenda daha sonra toplantıyı böldü, ayağa kalktı ve öfkeyle onu işaret etti. Bayan Barron, ona “iğrenç” dediğini ve gitmezse kendisine eşlik edileceğini söylediğini söyledi.

Irak’taki deneyimlerinin kendisine göreve aday olması için ilham verdiğini söyleyen eski bir ordu gazisi olan Bay Kolenda artık yönetim kurulunda değil. Perşembe günü bir muhabirin aramasına cevap vermedi.

Bayan Barron harap halde eve gitti ve o zamandan beri belediye meclisi toplantısına katılmadı; 2020’de şehre dava açtı. “Şimdi kalmalıydım ve polisi aramalarını sağlamalıydım” dedi.

Mahkeme, Hitler’e atıfta bulunmasının “kesinlikle kaba ve saldırgan” olduğunu, ancak yine de korunan bir ifade olduğunu tespit etti. Kararda, şehrin nezaket konusundaki ısrarı “ayrımcılık açısından çizgiyi aşıyor gibi görünüyor: müsrif övgülere izin verilirken hükümet yetkililerinin sert eleştirilerinin yasaklanması” deniyor.

Yargıçlar, “Siyasi söylemde nezaket teşvik edilebilse ve teşvik edilmesi gerekse de, gerekli olamaz” diye yazdı.

Bir şehir avukatı olan John J. Davis yaptığı açıklamada, mahkemenin kararının “yerel yetkilileri halka açık toplantılarda en mütevazı görgü kurallarını bile uygulama konusunda etkili bir şekilde uyardığını” söyledi. Bunun “kamuya açık yorum oturumları yakında geçmişte kalabileceğinden, daha fazla değil, daha az ifade özgürlüğü” ile sonuçlanacağını tahmin etti.

Bazı gözlemcilere göre, Barron ailesinin davasını açmasından bu yana geçen yıllarda, ülke genelindeki halka açık toplantılar, salgınla bağlantılı aksamalar ve derinleşen siyasi bölünmeler nedeniyle daha çekişmeli hale geldi. Connecticut sınırına yakın Oxford, Massachusetts’te, seçilmiş CEO, 2021’deki bir toplantı sırasında polisi aradı ve hükümetten daha fazla şeffaflık isteyen bir açıklamayı okuduktan sonra başkan yardımcısının görevden alınmasını talep etti.

Bir video klipte görüldüğü gibi, memur göründükten sonra “Bir seçiciyi görevden almamı ister misiniz?” diye sordu. (Onları kaldırmadı.)

Hedef alınan eski yönetim kurulu üyesi Meaghan Troiano, yönetim kurulu başkanının karşı çıktığı toplantılarda düzenli bir kamuya açıklama dönemi başlatmak için yıllarca kampanya yürüttüğünü söyledi. Yargıtay’ın Southborough davasında doğru kararı verdiğine inanıyor.

Altı ay sonra yaşadığı şehrin yönetim kurulundan hüsranla istifa eden Troiano, “Söylediklerimden hoşlanmadıkları için beni susturdular ve konuşmama izin vermediler” dedi. “Onlarla aynı fikirde olmasanız bile, insanların hala konuşma ve seslerini duyurma hakları var.”

Uzmanlar, medeni davranışı teşvik etmenin en iyi yolunun, her şeyden önce insanlara adil olduğunu düşündükleri şekilde medeni davranmak olduğunu söylüyor. Örgütsel psikoloji araştırmacısı Lauren Park, “İktidardakilerin gidişatı belirlemesi gerekiyor” diyor.

Boston’da uzun süredir görgü kuralları danışmanı olan Jodi RR Smith, önemli bir bileşenin yöneticilerin eleştiriyle nasıl başa çıktığı olduğunu söyledi. Savunma tavsiye edilmez.

Bayan Smith, “İyi bir politikacı veya lider ile kötü bir lider arasındaki fark, olumsuz geri bildirim veren biriyle nasıl başa çıktığıdır” dedi. “Bir yönetim kurulu üyesi savunmaya geçmek yerine ‘Bu kişi duyulmuyor’ dediğinde ve ardından ‘Bize daha fazlasını anlat’ dediğinde farkı bir düşünün.”

Southborough’da, Bayan Barron’un kendisine “Hitler” demesine kızan seçilmiş adam, daha sonraki bir toplantıda olayı ele aldı ve “konut sakinine gözle görülür şekilde üzüldüğüm için üzgünüm” dedi. Hakaretinin “o kadar kışkırtıcı” olduğunu ve “yükseltilmiş duygulara” yol açtığını açıkladı.

Bu, tüm mahkeme davasının daha doğrudan bir özürle önlenebileceğini söyleyen Bayan Barron için yeterince iyi değildi.

Böyle bir jestle, “Bu, yatışmış olurdu” dedi.