Şampiyon İstek Kayaalp’e coşkulu karşılama

Gattuso

New member
Sırbistan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda 5’inci kere şampiyon olarak altın madalya kazanan ulusal güreşçi Rıza Kayaalp, Ankara’ya döndü.

Ankara Esenboğa Havalimanı’nda şampiyon güreşçi, Türk bayrakları, çiçekler ve mehteran ekibi eşliğinde karşılandı. Zabıta konvoyu ile üstü açık otobüsle kent tipi yapan İstek Kayaalp, ASKİ Spor Kulübü yöneticileri ve atletlerine Başkentliler ağır ilgi gösterdi.

Türkiye’ye bu biçimde bir şampiyonluk kazandırmanın memnunluğunu yaşadığını söyleyen Ulusal atlet İstek Kayaalp, şöyleki konuştu:

“Çok memnunum ülkeme bu biçimde bir muvaffakiyet kazandırdığım için. Alışılmış benim şöyleki bir özelliğim var; bütün şampiyonluklarımı ASKİ Spor Kulübünde kazandım. Ankara Büyükşehir Belediyesi ismine kazandım. Tek bir kurumum oldu ve her vakit burada çalıştım. Sağ olsunlar bizlere bu imkânları sağladılar ve biz bunun karşılığını en âlâ biçimde vermeye çalıştık. Bugün de bir daha tıpkı biçimde emeğimizin karşılığını, bize verilen emeklerin karşılığını alarak dünya şampiyonasından geldik. Ben bu hizmetleri sunan Belediye Liderimiz Mansur Yavaş’a fazlaca teşekkür ediyorum. Sağlanan imkânlar yardımıyla biz bu muvaffakiyetleri ülkemize kazandırıyoruz. Vefalı bir sporcuyum. En büyük gayem bize harcanan ve verilen kıymetlerin karşılığını vermek.”

‘Kayaalp hem Türkiye’nin tıpkı vakitte ABB’nin gururu’

Rıza Kayaalp’in hem Türkiye’nin tıpkı vakitte Ankara’nın gururu olduğunu belirten EGO Genel Müdür Yardımcısı Zafer Tekbudak, “Bugün epey keyifli bir gün yaşıyoruz. Dünya şampiyonu olan bir atletimiz var. Hem Türkiye’nin birebir vakitte ABB’nin gururu. Belediye Liderimiz Sayın Mansur Yavaş gece gündüz çalışırken spor kulüplerini de ihmal etmiyor, onlara da her türlü takviyesi veriyor. Kendisine teşekkür ederiz. İstek kardeşimiz bize gurur veren bir atlet. Birfazlaca şampiyonluğu bulunan bu biçimde bir atletimizi bünyemizde bulundurmak da bizim için büyük bir gurur. Kendisini canı gönülden kutluyorum ve muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum” diye konuştu.

Türk güreş tarihine geçti

Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da düzenlenen Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoromen tarz 130 kiloda çaba eden ulusal güreşçi İstek Kayaalp, rakibini mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu. 5’inci sefer dünya şampiyonu olan başarılı sportmen, şampiyonluğu yaşayan birinci Türk güreşçi olarak da tarihe geçti.

Havalimanına oğlunu karşılamaya gelen ve büyük bir heyecan yaşadığını söyleyen şampiyon güreşçinin babası Kerami Kayaalp, hislerini şu sözlerle lisana getirdi:

“Çok heyecanlıyım ve hayli memnunum. Dizlerimin bağı çözüldü ve ayağa kalkamadım heyecandan. Bayrağımızı Sırbistan’da dalgalandırdığı ve İstiklâl Marşımızı okuttuğu için gururluyuz. Türkiye’mize vatanımıza iyi bir güreşçi yetiştirdik. Herkes onu seviyor ve bağrına basıyor” derken anne Sevgi Kayaalp ise “Çok memnunuz. Benim oğlum Allah’ın lütfu. Bir sürü şampiyonlukları var yalnızca olimpiyatlar kaldı ve onu da almasını istiyoruz. Oğlumun güreşmesini hayli seviyorum. Oğlum ile memnunum ve gururluyum. Karşılaşmaları izlerken epeyce heyecanlanıyorum. İstiklâl Marşımızı orada söyletti bayrağımızı dalgalandırdı Çok memnunum Allah Rıza’yı bana verdi ben de onu dünyaya verdim. O artık dünyanın da çocuğu.”

ASKİ Spor Kulübü atletlerinden birebir grupta yer alan Ali Cengiz ve Selçuk Can da bronz madalya kazanarak dünya 3’üncüsü olmayı başardı.