Sanatkarların mahrem alanlarına girdik: Türkiye’nin birinci çağdaş sanat belgeseli Crossroads

JoKeR

Active member
Çağdaş sanat var mıdır yok mudur tartışmaları tüm dünyada sürerken, bu sanatı icra eden sanatkarların çalışma alanlarına girerek çekilen belgesel, izleyenlerden tam not aldı. 10. Boğaziçi Sinema Festivali’nde mükafata layık görülen “Crossroads” belgeseli, Türkiye’nin birinci çağdaş sanat belgeseli olma özelliği taşıyor. Bulut Reyhanoğlu ve Vanessa Medini Arslan’ın hem kreatif hem ana yapımcılığını üstlendiği belgeselin direktörü Mahmut Fazıl Coşkun. Yeni belgesel biçiminde, dört sanatkarın günlük hayatına dahil olarak hazırlanan üretim, çağdaş sanatın art planını yansıtıyor.

“İnsan fazlaca manipülatif bir varlık, aslına bakarsan gerçekliği de maniple ederek onu gerçek sanıyoruz” diyerek belgeselin açılış konuşmasını yapan Candaş Şişman, seslerle sanatını birleştiriyor. Gülay Semercioğlu ise çocuklarını büyütürken, atölyeye gitme imkanı olmadığı için tellerle sanat icad etmiş. Bir öbür sanatçı Sinan Logie, temelinde mimar ve betonla içinde kurduğu bağlantıyı sanata çeviriyor. Kentin sokaklarını devasa heykellerle süslemeyi hayal eden Seçkin Pirim ise, Kuzguncuk’un küçücük sokaklarına konuk ediyor izleyenleri.

Bulut Reyhanoğlu

HERKESİN BİRLEŞİP DAĞILDIĞI YER

Kavşak manasına gelen belgeselin ismi üzere kendisi de biroldukça şeyle kesişmiş. Üretimci Reyhanoğlu, “Kavşak her insanın birleşip dağıldığı yerdir ya, bu sinema de aslında o denli, hepimiz ortada buluşup bir yerlere dağılıyoruz. Lakin doğal ki doğal olarak ortaya çıkan doğuyla batı kesişmesi var. Her bir sanatkara sorsak kendilerini bu biçimde bir kesişme ortasında hissettiklerini çabucak söylemeyebilirler. İstanbul’un hatta Türkiye’nin ortada kalma sıkıntısının ortasında ürettikleri için, doğal olarak bu kesişmenin ortasında olduklarını düşünüyorum. Sanatkarları seçerken epey titiz davrandık, hepsi bir şeyi temsil etsin istedik. Bu doğal Mahmut’un başarısı, o denli hoş bir yerde birleştirdi ki hepsini, Mahmut da dahil bütün sanatkarlara hayranlıkla bakıyorum” diyerek anlatıyor belgeseli.

Mahmut Fazıl Coşkun

ÇOK MAHREM BİR ALANA GİRDİK

Çağdaş Sanat’ın bildiği bir alan olmadığını söyleyen Direktör Coşkun, “Belgeseli çekerken sanatkarların dünyasına girme talihi doğdu ve girdik. Çok mahrem bir alan olağanda. Onların nelerden ilham aldıklarını gözledim. Yapıtların nasıl çıktığını, ne söz ettiğini daha âlâ anlamaya başladım ve farklı bir gözle bakmaya başladım” tabirleriyle bir direktör olarak belgeselin kendisine neler kattığını tabir ediyor.

HACER’İN ÖYKÜSÜ BEĞENİLDİ

Boğaziçi Sinema Festivali’nde TRT Ortak Üretim mükafatı, Yeşim Tonbaz’ın yönettiği “Hacer” sinemasının oldu. Aldığı dayanağın değerini ve senaryosunu yazdığı Hacer’in kıssasını Tonbaz’a sorduk: “Bu mükafatla sinemanın ortaya çıkmasına bir adım daha yaklaştık. O yüzden epeyce değerli. Hacer, babasız büyüyen bir bayan ve oğlu olduktan daha sonra saplantılı bir biçimde ona bağlanır. Bütün hayatını oğluna bakılırsa şekillendirir. Bir gün babasından kalan köydeki konutunu satmak için memleketine gittiğinde, birtakım gerçekleri öğrenir ve hayata bakışı değişir. Hz. Hacer anlatısı üzerine kurduğum bir sinema bu. Milletlerarası heyetin karşısında en epey zorlayan kısım, kıssanın biraz da mahallî kodlar üzerinden olmasıydı. Bu heyet yardımıyla öykümün dışarıdan nasıl göründüğünü de daha net anladım. Zannediyorum sinemanın çekimini 2024’ün ilkbaharında tamamlarız.