Seçimi kazandı, ‘2 gün ikâmet ihlali’ ile vazifesinden oldu

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Çömlekçi Mahallesi’nde 2 adayın yarıştığı muhtarlık orta seçimini 6 oy farkla İsmail Taşlı kazandı. Rakibinin itirazı üzerine, adaylık için mahallede 180 günlük oturma kaidesini 2 günle ihlal ettiği belirlenen Taşlı, mazbatasını alamadı. Muhtarsız kalan mahallede, İlçe Seçim Konseyi’nin sonucu bekleniyor.

Ortahisar ilçesi Çömlekçi Mahallesi’nde, muhtar Ahmet Refik Günaydın’ın hayatını kaybetmesi niçiniyle 6 Haziran’da orta seçime gidildi. Yaklaşık 500 seçmenin bulunduğu mahallede, 2 adayın yarıştığı muhtarlık seçiminde; İsmail Taşlı 144 oy, Yusuf Alhan da 138 oy aldı. Lakin rakibinin itirazı üzerine adaylık için mahallede 180 gün evvel ikametgah kuralını 2 günle ihlal ettiği belirlenen Taşlı, mazbatasını alamadı. Muhtarsız kalan mahallede, İlçe Seçim Konseyi’nin sonucu bekleniyor.

Seçimi kazanmasına karşı mazbatayı alamadığını ve en son sonucu beklediklerini anlatan İsmail Taşlı, “Seçimi 6 oy farkla kazandım. Kazanmama karşın şikâyet üzerine YSK’nın sonucu gereği, 6 ay ikamet zaruriliği vardı. Bize göre bunu 180 gün olarak doldurduk. Bu durumda, 6 ay kuralına 2 gün kala, mazbatamızı vermediler. Burada biz halkın teveccühüyle seçildik. Muhtarlığı kazanmamıza karşın bu biçimde bir durumla karşılaştık. 180 günü baz alarak; yaptığımız araştırmalarda 1 gün kala mazbata verilen bireyler var. Bu emsallerle son karar itiraz müracaatımızı yaptık. Oradan gelecek sonucu bekliyoruz” dedi.

Çıkacak karara saygılı olacaklarını kaydeden ve mazbatanın tarafına verileceğine inandığını kaydeden Taşlı, “Verilecek olan karara hürmet duyacağız. Kazanmadığı seçiminin şayet muhtarlığını yapmasını da onun kişiliğine bırakıyorum. Şu anda merhum muhtarın baş azası, mahallede muhtarlık vazifesini sürdürüyor. Sonuç prestijiyle bu seçim yaşandı. Seçimi kazanmış bulunmaktayım. 2 gün niçiniyle mazbatayı bana vermemelerini, fazlaca mantıklı bulmuyorum. Yapılacak yeni incelemeler kararı, mazbatanın tarafıma verileceğine inanıyorum” diye konuştu. (DHA)