Şenol Güneş’ten Dorukhan Toköz kelamları: Transferin geç yapılması dert

Gattuso

New member
A Ulusal Futbol Kadrosu, 2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri G Kümesi 4’üncü maçında yarın Karadağ’ı konuk edecek. Müsabaka öncesi Riva Hasan Doğan Ulusal Kadrolar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısında A Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Şenol Güneş ve ulusal futbolcu Mert Müldür açıklamalarda bulundu.

A Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Şenol Güneş, açıklamalarına 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayarak başladı. Güneş, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Hoş bir ülke bıraktılar, biz huzur içerisinde yaşayabiliyoruz. İnşallah biz de gelecek jenerasyonlara hoş bir Türkiye bırakırız. Bu topraklar hepimizin, birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Biz de kendi işimizi yaparak olumlu katkılar yapmak istiyoruz. Vakit zaman başarılı, başarısız periyotlar geçirdik. Bir Avrupa Şampiyonası geçirdik. Bizim için Avrupa Şampiyonası katılmak ve Dünya Kupası’na katılmak maksatlar içindeydı. Maçlarımız yarın başlayacak. 3 maçımız var. Birinci 3 maç da zordu lakin 7 puan çıkardık. 9 puan kazanabilirdik lakin elimizden kaçırdık. yeniden bu 3 maçta da amaç 9 puan. Başkan olarak girdiğimiz bu vakitten önder olarak çıkmak istiyoruz. Taraftarın yanımızda olacağı bir maç olacak. Onların sıcak coşkulu, olağanüstü takviyesine gereksinimimiz var. Birebir hisleri paylaşıyoruz. Tek beden, tek nefes olup, heyecanla maçı kazanmak için var olacağız. bir arada hayli işi başardık, yarın da o denli olacağını düşünüyorum. Takımımızda olamayacak oyuncular var. Çağırdığımız lakin bizim haricindeki kaidelerle gelemeyen oyuncular bunlar. Ozan Kabak, Ozan Tufan, Çağlar ve Halil İbrahim. Dün grubunda sakat gelen Halil vardı, onu da takımdan çıkardık. Stoperlerin olmaması sebebiyle de Alpaslan’ı dahil ettik. Şu an durumumuz bu. Oyun olarak da sonuç olarak da olumlu bakıyorum. Kadronun heyecanını biliyorum: Yeteneğini biliyorum. Başarıyı başarısızlığı bakılırsan bir kümemiz var. Her şey daha düzgün olacak yola çıkan genç bir takım olarak. Dünya Kupası’na iştirak sağlarsak, uzun yıllar deneyimli biçimde yarışlarda olacak bu takım. Kalitemiz, inancımız, gücümüz var. Akıllı, sabırlı oynamak zorundayız. Rakibimizin fizik durumu güzel. Uygun pas yapabilen bir ekip. Yurt haricinde olan oyuncularına baktığımız vakit yetenekli oyuncuları var. Kendi oyunumuzu oynamak durumundayız. Yeterli bir öykü yazmak için önder olduğumuz bu guruptan önder bitirip, birinci çıkmak her vakit lehimize olacaktır. Birinci 3 maçı unutarak, başarıyı, başarısızlığı unutarak, yeni bir heyecanla yarına hazırlanacağız. Bugüne kadar bize dayanak veren idare, liderimiz, tüm taraftarlara, Türk halkına teşekkür ediyorum. Türkiye’nin Katar’da olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“İngiltere’nin uygulaması hakikat bulmadığımız, tartışılması gereken bir konu”

İngiltere oynayan oyuncuların karantina uygulaması sebebiyle Türkiye’ye gelişine müsaade verilmemesini pahalandıran deneyimli teknik adam, “Hukuki olarak takip ediliyor. Yanlışsız bulmadığımız, tartışmaya açılması gereken bir mevzu. Ulusal maçların tarihlerinin buna bakılırsa düzenlenmesi gerekiyor. Pandeminin verdiği birfazlaca sorunun, futbolu nasıl etkilediğini görüyoruz. Burada ayrımcılık oluyor tabi. Ülkelerin kararlarına bağlı. Bizim için bu biçimde bir meşakkat var, burada dert yaşıyoruz. Transferlerin sürmesi de bunu etkiliyor. Olmuş, bitmiştir. Biz gelen oyuncularımızla en uygununu yapacağımızı düşünüyoruz. Gelemeyen oyuncular kıymetli oyuncular lakin elimizde de kıymetli oyuncular var. Ülkemizde de başka ülkelerde de futbol tertibi yapılırken her şeyin düşünülmesi lazım. daha sonraki maçlar için de ben yazıyı yazdım, gelirler büyük ihtimalle. Ben 3 maç için çağırdım, 15 gün evvel çağırdım oyuncularımı. Tüzel boyutları takip ediliyor. Ben bu maçta da bekliyordum lakin başka maçlarda da birebir yazı geçerli. Yarın da öbür bir şey bulurlar mı bilmiyorum” açıklamasında bulundu.

“Kulüp muhatabımız bile aşikâr değil”

Dorukhan Toköz’e ait daha evvel yaptığı “Aklı transferde” açıklamasının sorulması üzerine ise Güneş, “Benim alanım aşikâr; Ulusal Ekip. Yarınki karşılaşma epey kıymetli. Oyuncularla alakalı tartışma açmayı hakikat bulmuyorum. Dorukhan benim sevdiğim bir oyuncu. Hala toparlayamadı. Transferin geç yapılmasının derdi. Transfer doğal ki oyuncuyu tesirler. Hakan da yaptı, Ozan da yaptı. Ben bunlardan memnunluk duyarım. vakit içindemayı da yeterli bilmek lazım. Bir yerden kaybınız olur fakat her yerden kaybınız olmasın. Artık Ozan’dan bahsedeyim örnek olsun diye. Ozan için biz Schalke’ye müracaat yaptık, benim oyuncum değil diyor. Transfer bugüne kalınca o denli oluyor. Ozan Tufan da birebir biçimde. Kulüp muhatabımız muhakkak değil. Oyuncu kulübündeki şarlata nazaran bırakıp gelse mi gelmesi diye mi düşünürünüz. Rest çekme ben gidiyorum dese, kulübü kurallarıma uymadın dese futbol ömrü tahminen bitecek. Tartışılması gereken hususlar bunlar. Düşün Messi’yi çağırsa Arjantin, son anda öbür kadroya gitse kulübe mi gitmesi lazım ulusal kadroya mı? İlişkin olduğunuz bir işyeri var bir de ulusal grup var. Ulusal ekip her şeyin üstünde diyoruz lakin kimi vakit her şeyin üstüne çıkmıyor ulusal grup. Transfer değerlidir, bunu yeterli yönetmek lazım. Sık sık kulüp değiştiren oyuncuların bu düşünceleri var. en çok kazanan menajerler oluyor” dedi.

“Elimizde başarılı oyuncularımız var”

Oyuncuların gruba katılamamasının problem yaratıp yaratmayacağı ile ilgili bir soruya ise Güneş, “Şu an çıkacak 11’miz var. Bir ıstırap olacağını düşünmüyorum. Elimizde başarılı oyuncularımız var. Yarın oynayacak oyuncular da daha evvel gördüğünüz oyuncular. Stoper olarak bakarsak Ozan ile Çağlar stoper olarak düşünüyorsunuz lakin Alpaslan’ı alma niçinim bu tarafta oldu hatta sağ bek oynayabilecek bir oyuncu. Son karşılaşmasını canlı seyrettim beğendim, düzgün de oynadı, umarım katkı yapar. Halil İbrahim genç bir arkadaşımız o da oynamıyor, diğerini alabiliriz lakin Burak var, Kenan var, Enes var… Bunlar oynayabilecek oyuncular. İki üç oyuncunuz Allah korusun bir şey olursa bu biçimde tabi riskler artabilir” karşılığını verdi.

“Salih çağrıldığına bakılırsa düşünülen bir oyuncu”

Salih Uçan hakkında ise Şenol Güneş, “Salih yetenekli bir oyuncu. Alanya’da da takip ettiğimiz bir oyuncuydu. Geldiğinizde ufak bir kasveti vardı, darbeden kaynaklı. Yenileme antrenmanı yaptı. Oynayıp oynamaması için grubun tümüne bakacağız. Çağrıldığına bakılırsa düşünülen bir oyuncu. Asıl kıymetli olan, oyuncuların kulüplerinde yeterli oynamaları. Salih’e güzel geldin dedik, güzel olsun dedik. İnşallah tüm oyuncularımız en uygununu yaparlar” halinde konuştu.

“Burası hem Emre Belözoğlu için birebir vakitte bizim için âlâ olacaktı”

A Ulusal Takım’da yardımcı antrenör olarak görüşülen Emre Belözoğlu hakkında gelen soruya ise Güneş, şu yanıtı verdi:

“Emre’yle görüşüyoruz dedim, aldık diye konuşmadım hiç bir vakit. Zira açık ve samimi olmak lazım. Çok beğendiğim, taktir ettiğim, yetenekli bir insan. hem de liderlik vasfı olan bir insan. Hala da görüşüyorum. Önünde daha epeyce vakit var. Kaideler itibariyle şu an olması mümkün değil. Beklentilerimizde farklılıklar vardı. En düzgün ahenk sağlayacak, şahsi ahenk itibariyle Emre’yi düşünmüştüm. Kaptan olarak da katkıyı yapıyordu oynamadığı vakitte bile. O manada onu düşünmüştüm. Burası hem onun birebir vakitte bizim için güzel olacaktı. Şu anda olmadı, katılmadı bize. Öteki antrenör de alabilirdim ancak almadım. Bana biraz daha yük binsin. Yanımda da Bayram hoca ve öbür hocalar var. Burak ve Hakan’ı önde tutarak, kadroda onu kıymetlendirmek istiyorum bu grup benim değil hepimizin ekibi. Oyuncu olarak işlerini yapacaklar, hem de da kadroya liderlik yapacaklar. Katkılarını bekliyorum ve bunları yapacaklarını düşünüyorum. Hem Emre için hem ekip için, gelecek için düzgün olacaktı, onun için düşünmüştüm Emre’yi.”

Müldür: Daima birlikte memnun günleri yaşamak istiyoruz

Ulusal oyuncu Mert Müldür ise yaptığı açıklamasında şunları belirtti:

“Yarın epeyce değerli bir maça çıkacağız. 3 puan almamız gereken bir maç. Deplasmanda da 3 puanı alıp Hollanda maçında epeyce motive oynamak istiyoruz. Biz oyuncular olarak o sayfayı kapatmış durumdayız, önümüze bakmak zorundayız. Daima bir arada memnun günleri yaşamak istiyoruz. Bunları geride bırakıp, önümüzdeki maça konsantre olmamız lazım.”

“2 MAÇTA 6 PUAN ALMALIYIZ Kİ HOLLANDA KARŞISINA MOTİVASYONLU ÇIKALIM”

“Benim de başka oyuncular üzere amacım Avrupa’da oynamaktı” diyen Müldür, “Şu an ulusal gruptayız, maçlara konsantreyiz. Öbür bir şey söylemek istemiyorum bu hususta. Bu 3 maçı düşünüyoruz şu an. Karşımızda kim olursa olsun kazanmak için çıkıyoruz. 3 fazlaca kıymetli maçımız var. 2 maçta 6 puan almalıyız ki Hollanda karşısına motivasyonlu çıkalım. Çok büyük avantaj elde etmiş olacağız. Bu bizim maksadımız. Başka kamplar için de fazlaca epey işimize yarayacak” tabirlerini kullandı.