Sıhhat değil hastalık kabini

JoKeR

Active member
Mahalle ortalarında ‘sağlık kabini’ tabelasıyla hizmet veren kuruluşlardan kimileri yetkilerini aşarak tehdit saçıyor.

Hemşire, ebe, sıhhat memuru üzere yardımcı sıhhat personellerince açılıp işletilen bu merkezlerde olağanda yalnızca pansuman, reçeteli iğne ve serum üzere hizmetler verilebiliyor.

Sıhhat Kabini

Vatandaşların telefonla arayarak ulaşabildiği sıhhat kabinleri, hazırladıkları serum kokteyllerini meskenlere gelip takıyor, antibiyotik tedavisi bile yapıyor. Bu durumu yetki hududunu aşmak olarak nitelendiren uzmanlar, reçetesiz uygulanan sıhhat süreçlerinin mevtle sonuçlanabileceğini belirtiyor.

‘ACİL’ NİYETİNE

Serum takmanın haricinde enjeksiyon uygulamalarının da yapıldığı sıhhat kabinlerinde, dikiş atmadan kulak delmeye, tansiyon ve şeker ölçümünden damar yolu açmaya kadar hayli geniş yelpazede süreç uygulanıyor. Bilhassa grip döneminin arttığı şu günlerde, acil servislere ‘serum taktırmak’ için giden vatandaşların bu sıhhat kabinlerine yöneldiği söz ediliyor.

YASAL DEĞİL

Doktorların birtakım testler kararı hastanın gereksinimini belirleyerek tedavi uyguladığına dikkat çeken Acil Tıp Uzmanı Dr. Nedim Uzun, “Her tedavi ve ilacın bir yan tesiri var. Rastgele serum takmanın en sıradaninden enfeksiyon riski var. Gerekli tetkikler yapılmadan, reçete yazılmadan insanların talebiyle yapılan her türlü tıbbi müdahale sakatlanma ve vefat dahil biroldukca riski barındırıyor. Yapılan uygulamalar yasal değil” dedi.

Acil Tıp Uzmanları Derneği Lideri Prof. Dr. Başar Cander de bir serumun doktor muayenesinden daha sonra gereksinim duyulması halinde takılabileceğini söylemiş oldu. Cander geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olayı da aktardı: “Acil servisimize 23 yaşındaki bir hasta geldi, ilaç niçiniyle anafilaksi yani yüksek seviyede alerjik tepki yaşadı. Bu durum olduğunda hasta çabucak şoka giriyor, birtakım durumlarda vefatla sonuçlanıyor. Bir sıhhat kabininde antibiyotik kaynaklı bu biçimde bir şey olsa müdahale etme bahtları yok, hastayı kaybederler” diye konuştu. Sıhhat kabinine başvuran bir vatandaş da kabinden hasta çıktığını söylemiş oldu.

NEFES ALAMADIM

Bir şikayet platformundan yaşadıklarını anlatan A.T. şunları söylüyor: “İnternetten bulduğum numaradan konutuma sıhhat kabini çağırdım. Alerjimin olduğunu söylemiş olduğim biçimde bana antibiyotik taktılar. Bedenim kabarmaya başladı ve nefes alamaz hale geldim. Sıhhat kabininin bana taktığı serum yüzünden hastanelik oldum.”