Sinema Şenliği’nde “Dostluk” kazandı

JoKeR

Active member
Balkon Sinema tarafınca bu yıl dördüncü kere düzenlenen “Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Sinema Festivali”, sinemaseverlerden tam not aldı. Hacı Bektaş-ı Veli anısına gerçekleştirilen şenlik kapsamında Beyoğlu Belediyesi mesken sahipliğinde yurt haricinden ve ortasından sinemacıların katıldığı bir aktiflik gerçekleştirildi. Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız ve Kızılay Lideri Kerem Kınık’ın katıldığı aktiflikte, ünlü oyuncu ve direktörlerle konuştuk.

Geçen yıl Kovid 19 salgınından dolayı çevirim içi yayınlanan şenlik, bu yıl dopdolu bir programla izleyicinin karşısına çıktı. Şenliğin artık önemli bir takipçisi olduğunu söyleyen Şenlik Yöneticisi Faysal Shalbukil, özel seçkilerinden, uzun metraj gösterimlerden, söyleşilerden, panellerden dolayı, dostluk sinema şenliğinin artık bir okul haline geldiğini belirtti.

İstek Fahimi

KATILMAK BİLE DEĞERLİ

Dostlukla ilgili paylaşımların sanat üzerinden olduğu vakit daha kalıcı ve gerçek olduğunu belirten Shalbukil, şu açıklamalarda bulundu: “Kısa sinemaların öteki sinema çeşitleri içerisinde bağımsız ve özgür olma özelliği var. Kimse kısa sineması gerçek manada nakdî bir karşılığı için yahut bir şöhrete ulaşmak için yapmıyor. Bu yüzden öteki çeşitler içerisinde tahminen de sanata ve sinemanın gerçekliğine en yakın çeşit diyebiliriz. Kısa sinemacıları her yerde birebir zamandasteklemek istiyoruz tıpkı vakitte önemli manada biz de onlardan istifade ediyoruz. Kendi sinemalarımıza ve bununla birlikte sinema anlayışımıza katkısı bakımından bu şenlik ve beraberinde başka kısa sinema şenlikleri fazlaca değerli bir boşluğu dolduruyor.”

19 kısa sinemanın finale kaldığı şenliğin yurt haricinden gelen konukları, hem şenliğin heyecanını yaşadı tıpkı vakitte İstanbul’un keyfini çıkarttı. Sorumluluk sahibi bir çocuk üzerine kurguladığı Beyaz Örtü sinemasıyla müsabakaya katılan İranlı direktör İstek Fahimi, “Başka bir şenlikte ödül kazanmak fazlaca kıymetli, fakat bu şenliğe yalnızca katılmayı bile kıymetli buluyorum. Dostluk bir epeyce şeyden daha bedelli benim için, hatta sinemam de dostlukla ilintili” açıklamasında bulundu.

Faysal Shalbukil

LA VALLA PANDEMİDEN EVVEL ÇEKİLMİŞ

Dünyada biroldukça sinema şenliğine katılan ünlü İspanyol oyunca Abel Folk, bu kadar hoş organize edilmiş bir şenliği daha evvel hiç görmediğini söylemiş oldu. Yarıştaki Küvet sinemasının oyuncusu olan Folk, pandemi periyodunda Netflix’te oynayan La Valla dizisinin de başrollerinden. Folk’la karşılaşmışken, diziyi sormadan olmazdı. Diziyi pandemi için çekmediklerini söyleyen Folk, senaryo ve çekimleri bittikten daha sonra pandeminin başladığını tabir etti. Folk, “Pandemide benzeri şeyleri yaşadığımızı görür görmez biz bile şaşırdık. Nasıl bunları ön gorebildiğimizi sordular daima. Bu bir distopik diziydi, kısa mühlet ortasında neredeyse benzerini yaşadık. Dizide demokrasinin değerini anlamak tarafından hoş sorgulamalar var. Devam kısımları yok, senaryo buraya kadardı maalesef” dedi.

Mecid Mecidi

BEŞERE DAİR SORULARIM VAR

Dostluk Sinema Şenliği kapsamında Türkiye’ye gelen İranlı usta direktör Mecid Mecidi, Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleşen programda sinemaya nasıl başladığını ve sinemaya ait deneyimlerini paylaştı. Mecidi, “Çocukluğumda tabiatla olan ilgim fazlaca güçlüydi. Tabiattan, sokaktan kendimize oyun bulurduk. Bu münasebet, sanatsal bakış açısı ve derinlikli düşünme bakımından beni ve dönemdaşlarımı etkiledi” diyerek sinemasını özel kılan durumları aktardı.

Sinemalarında beşere dair bir mana oluşturmaya çalıştığını söyleyen Mecidi, bunu şu biçimde örnekledi, “Bir direktör düşünelim, bir ağacı anlatacak. kimi vakit kısımlarına kimi vakit gövdesine işaret eder. Başında olansa her vakit o ağaçtır. Bütün sinemalarımda ortak cümleyi bulmak için bir iz sürdüm. O da beşere hürmet ve insanın varoluşuna dair bir mana yaratmak. Beşere dair sorularım var ve bu soruları cevaplamaya çalışıyorum.”