Sinemada ‘Müslüman kadın’ın temsil sorunu var: İslamî eğlenceli içerik mümkün

JoKeR

Active member
Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’yla iki yılda bir düzenlediği Milletlerarası Bayan ve Adalet Tepesi bu yıl beşinci sefer gerçekleşti. Ana teması “Kültürel Kodlar ve Kadın” olan doruğa Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden epey sayıda davetli katıldı. Washington’da yaşayan Ürdün asıllı direktör ve üretimci Samah Safi Bayazid, ülkemize gelen sinemacılardan. hem de Light Arka VR isimli şirketin kurucu ortağı olan Bayazid, VR teknolojilerini kullanarak, Peygamberimiz’in (sav) ömrünü, Müslüman bayanları ve İslam’ı anlatıyor. İslam’a ve bayanlara uygulanan adaletsizliği yüksek teknoloji kullanarak aktarıyor.

Her “Kadın ve Adalet Zirvesi”nde yer aldığını söyleyen Samah Safi Bayazid, “Çünkü bayanlara ve onlara yapılan adaletsizliğe sinemalarımda yer veriyorum. Yaklaşık 20 yıldır hem sinema üreticisi hem yapımcısıyım. Bu manada dorukta konuşulanlar ve temasta olduğumuz isimlerden duyduklarımız, yapacağım işler için bana ışık oluyor” diye konuştu.

İSLAMOFOBİ HAYAT KARARTIYOR

Sinema dünyasında bayan, bilhassa de Müslüman bayanların temsilinde büyük meseleler olduğunu söyleyen Bayazid, bu yanlış algıyı değiştirmek için efor sarf ettiğini lisana getirdi. Yaptıklarını da şu sözlerle anlattı: “Bugüne kadar yapılan ABD sinemalarına dikkat ederseniz, Müslüman bayan istismar edilmiş, ya aksiliğe ya da adaletsizliğe maruz kalmış, olumsuz bir figür olarak yansıtılıyor. ABD’deki İslamofobi yüzünden biroldukça bayan ya ömrünü kaybetti ya da intihar etti. Müslüman bayana karşı ayrım devam ediyor. Benim maksadım, filmlerimle insanların İslam’a ve Müslüman bayanlara olumsuz bakışını yıkmak.”

FİLMİ İZLEYİNCE ÖN YARGILARI KIRILDI

Samah Safi Bayazid, “Dünden Bugüne Mekke” isimli 360 derecelik sanal gerçeklik sinemasıyla Mekke’nin 14 asırlık tarihini ele alan bir çalışma gerçekleştirdi. Bu imali, şirketinin VR gözlükleriyle yakın vakitte Times Meydanı’nda insanlara izletti. Bayazid, o çalışmada yaşananların art planını aktardı: “İnsanları VR gözlükle, 14 asır öncesine, bilmedikleri bir yere götürdük. Peygamber Efendimiz’in (sav) doğumunun evvelden başlayarak bayanlar ne durumdaydı gösterdik. Müslüman denilince akıllarında olumsuz ve yırtıcı figürler beliriyormuş. Müslüman bayanların hiç bir şey başaramadığını, onların hiç bir kelam hakkı olmadığını, her vakit eşlerinin gerisinden yürüyüp ikinci sınıf vatandaş olduğunu düşünürken, sineması izleyince ön yargılarını kırdılar.”

İslamî eğlenceli içerik mümkün

İslamî eğlenceli içerik üretmenin mümkün olduğunu söyleyen Bayazid, önümüzdeki periyot projeleri için Türkiye’ye daha sık geleceğinden bahsetti: “İslam dini, en ulu din. Batı’nın sahip olduğundan daha fazlaca öykümüz, kültürümüz ve geçmişimiz var ve bunlar dinimizden besleniyor. Bugüne kadar İslam ve cümbüş yan yana getirilmedi ancak gelebilir. O denli şeyler yapmak istiyorum ki beşerler öykülerimizi öğrensin , aksilikler ve istismarlar sona ersin. Türkiye, bizim ve coğrafyamızın göz bebeği. Üsküdar Belediye Başkanı’yla görüştük. İslam’la ve bayanla alakalı bir projemiz var.”