Sınır sanatının büyük ustası Kazlıçeşme’de

JoKeR

Active member
Kazlıçeşme Kültür Sanat’ta, 20. yüzyılın Büyük Türk Hattatı Mustafa Halim Özyazıcı Standı açıldı. Halük Perk Araştırma Merkezi Koleksiyonu’ndan sergilenmek üzere alınan eserler Kazlıçeşme Sanat konukları tarafınca ağır ilgi gördü. Haluk Perk sahip olduğu koleksiyonla ilgili şu ayrıntıları verdi: “Halim Üstad’ın yapıtlarıyla tanıştığımda bu kadar büyük bir zenginlikle karşılaşacağımı iddia edemezdim. Üstat, o denli çeşitlilikte ve sayıda eser vermiş ki; bunları bir stant ve kitapla anlatabilmek mümkün değil. Yapıtlarıyla birlikte yazışmalarını, fotoğraflarını, şahsî eşyasını da koleksiyonumuza katmaya çalıştım. Stant katalogu, koleksiyonumuzdan bir seçkidir.”

Stantta Hattat Özyazıcı’nın şahsi eşyalarının yanısıra sınır çalışmaları; sülüs yazıları, celi sülüs cami kalıp çalışmaları, cami kubbe yazı kalıpları, taslak çalışmaları, sülüs ve nesih, ta’lik, divani, rik’a, küfi ve tuğra yazıları, mezar taşı çalışmaları yer alıyor. Ayrıyeten sanatkarın grafik çalışmaları; kaligrafi, tabela, afiş, reklam, plak zarfı, etiket, vinyeti tayyare piyangosu, pay senedi ve poliçe, diploma, harita, kitap, logo, isim istifi ve mühür çalışmalarından örnekler yer alıyor.

Halim Özyazıcı

31 ARALIK’A KADAR AÇIK

Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy, “Bu stantta ziyaretçiler, Hattat Halim’in daha evvel bilinmeyen biroldukca tarafını, hayatına dair ögeleri, çizgi yaparken kullandığı eskizleri bulabilecek. Tüm sanatseverleri Hattat Halim Özyazıcı Sergisi’ne bekliyorum” dedi. Stant 31 Aralık’a kadar açık.