SMA taraması büyük bir adım

JoKeR

Active member
Sıhhat Bakanlığı’nın evlilik öncesi mecburî SMA taraması sonucu, bu hastalıkla çaba eden aileler tarafınca takdir gördü.

TÜP BEBEĞE YÖNLENDİRİLECEKLER

5,5 yaşındaki oğlu SMA Tip-1 hastası olan Ece Soyer Demir, “Ben ve eşim SMA hastalığı taşıyıcısıyız fakat çocuğumuz olana kadar taşıyıcı olduğumuzu bilmiyorduk. Bu niçinle SMA taramalarının evlenecek çiftler için başlatılması epey değerli. Umarım SMA taramaları yardımıyla benim yaşadıklarımı öbür bir anne yaşamayacak. Ebeveyn adayları taşıyıcı olduklarını bilecek ve kendilerine sağlıklı bir bebek sahibi olmaları için alternatif bir gebelik yolu sunulacak. Bu, takdir edilmesi gereken çok büyük bir adım.” dedi. beraberinde SMA Hastalığı ile Gayret Derneği Lider Yardımcısı olan Demir, “Taramalarla taşıyıcı olduğu saptanan anne ve baba adayları, istedikleri takdirde, tüp bebeğe misal bir sistem olan ve devlet tarafınca karşılanan Preimplantasyon Genetik Teşhis (PGT) sistemi ile sağlıklı bir çocuk sahibi olabilecekler. Bu pek maliyetli bir usul, devlet tarafınca karşılanması fazlaca manalı.” biçiminde konuştu.

TEDAVİYİ DEVLET DESTEKLEYECEK

PGT metodu ile embriyolar üzerinde genetik inceleme yapıldığını ve bu inceleme kararı sağlıklı embriyoların anne adayının rahmine aktarıldığını anlatan Demir, PGT’nin, SGK tarafınca ağustos ayında geri ödeme kapsamına alındığını anımsattı. SMA taramalarının yıl sonuna kadar zarurî olarak başlayacağı tabir ediliyor.