Solarino: “Galfer’ım fen lisesi olmasına rağmen bana tarihi ve felsefeyi sevdirdi”

Eğitmen

Member
Torino’daki en eski bilim lisesidir. Kendince şehrin liseleri panoramasında bir anıt, aynı zamanda herkesin Galfer olarak bildiği Galileo Ferraris devlet lisesinin, kuruluşunun yüzüncü yılını bugün gerçekleşecek bir kutlama günüyle kutluyor. Tarihsel olarak Corso Montevecchio’da bulunan enstitünün avlu girişinde 12’den başlıyor. Yeni okul müdürü Antonietta Mastrocinque, Torino belediye başkanı Stefano Lo Russo ve Piedmont Bölgesi, Bölge Okul Ofisi ve okul topluluğu temsilcilerinin huzurunda, 1923 yılındaki kuruluşunun yıldönümünü anan plaket de takdim edilecek. Başka bir tarihi kurum olan Massimo D’Azeglio klasik lisesi ile her zaman sağlıklı bir rekabetin konusu olan bir prestij işareti olarak açıldı.

Çocukluğu ve gençliği boyunca Torino’da yaşayan, Teatro Stabile Aktörler Okulu’nda Mauro Avogadro’dan sanat eğitimi alan oyuncu Valeria Solarino da 1990’lı yıllarda Galfer’in öğrencisiydi. Valeria, yeteneği ve sinema ve tiyatroya olan sevgisi (Calopresti’nin “Mutluluk hiçbir şeye mal olmaz” filminden Veltroni’nin “Quando” ve “Kafes – Nella kafesi” filmlerine kadar) sayesinde kariyerinde bin hikaye, bin hayat oldu. Zanin tarafından, “Rocco Schiavone” ve “Gerico Innocenza Rosa”dan geçerek).

Klasik liselerin uzun süren krizi, Torino’daki prestijli D’Azeglio lisesi aynı zamanda bilimsel olanı da açıyor

Cristina Palazzo

27 Ekim 2023

Solarino, Galfer’la ilgili ne gibi anıların var?

«Aklıma ilk gelen şey sadece sınıfımdakiler değil, sınıf arkadaşlarım, arkadaş grubumdur. Ben Almanya’daki A bölümündeydim ama harika bir çocuk grubumuz vardı.”

Okuldan önce ve sonra buluşma yeriniz var mıydı?

«Hepimizin “ikinci” dediğimiz ortak bir referans noktası vardı, ikinci otobüs durağıydı, biraz daha kenar mahallelere doğru, okuldan sonra kendimizi hep orada buluyorduk. Anılarımda benim için Galfer her şeyden önce arkadaşlarımdır.”

O okul yıllarından aklınızda kalan bir deneyim var mıydı?

«Elbette işgal, o kadar uzun sürmese bile, biz Galfer öğrencileri arasında büyük bir uyum ve birlik aşamasıydı».

Eğitim yolunuzu etkileyen herhangi bir öğretmenle tanıştınız mı?

«Tarih ve felsefe öğretmeni benim için temeldi, beni konuya tutkuyla bağladı, hatta daha sonra üniversitede felsefeye kaydoldum, bu kararımda onun belirleyiciliği vardı».

Galileo Ferraris lisesinin tuhaflıklarından biri herkesin kullandığı kısaltmadır, Galfer, bunu öğretmenler için de yapıyorlar. Öğrenciyken bile bu tuhaf bir gelenek miydi, neredeyse gizli bir yöntem miydi?

«Evet, ona hep Galfer derdik. Bu çok güzel bir şey, bizim için onun daha çok bize ait olduğunu hissetmenin bir yoluydu, özel bir şeydi. Galfer’e benden büyük olan ağabeyim bir yıl önce kaydolduğu için kaydolduğumu ve kısmen onu takip etmek için aynı seçimi yaptığımı hatırlıyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse, geriye dönüp baktığımda, Galfer ismini doğal karşılamıştım ve bu beni eğlendirdi, şimdi sanırım bir aidiyet duygusu yaratmak için ona bu adı verdik.”