Son av döneminde 7 bin hayvanın öldürülmesine müsaade verildi

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Son av döneminde yaklaşık 7 bin yaban keçisi, karaca, kızıl geyik, ceylan ve yaban domuzunun öldürülmesine müsaade verildi. Devlet bu vakitte 11,3 milyon TL gelir elde etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün datalarına nazaran, hayvanları öldüren avcıların büyük bir kısmının yurtharicinden gelen yabancı avcılar olduğu belirtildi.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine bakılırsa, DKMP Genel Müdürlüğü’nün bilgilerine bakılırsa, 2018- 2019 av döneminde av turizmi kapsamında 4 bin 255 hayvan öldürülürken bu sayı 2019-2020 döneminde ise katlanarak 6 bin 944 oldu. 2018-2019 av döneminde 6 milyon 801 bin TL gelir sağlayan devlet, avlanan hayvan sayısı artınca 2019-2020 av döneminde 11 milyon 312 bin TL gelir elde etti.

3 bin 41 avcı

Ayrıyeten, 2018-2019 av döneminde 2 bin 230 avcıya hayvanları öldürmesi için verildi. Bu avcıların bin 539’u ise yurtharicinden gelen yabancı avcılardan oluşuyor. 2019-2020 döneminde da müsaade verilen avcı sayısının artarak 3 bin 41’e yükseldiği ve bu avcılarının 2 bin 392’sinin yurtharicinden geldiği açıklandı.

Hayvan sayısı arttı

Avlattırılan hayvan sayısı 2000 ile 2020 senelerında süratle artarak yaklaşık 15 katına fırladı. Avlattırılmasına müsaade verilen hayvan cinsleri de her geçen yıl çeşitlendirildi. Açıklanan bilgilere nazaran, avcıların binlerce yaban keçisi, yaban domuzu, çengel boynuzlu dağ keçisi, karaca, kızıl geyik, anadolu yaban koyunu ve ceylanı öldürülmesine müsaade verildi.

Avcılık eğitimi verildi

Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl bir duyuru yaparak, ‘Avcılık Eğitim Kursu’ düzenlemişti. Müdürlük, kursu fiyat olarak ‘aday avcılardan’ da 203 lira 21 kuruş fiyat alınacağını belirterek avcılık eğitim kursunda eğitimlerin profesör, doçent, öğretim bakılırsavlisi ve okutmanlar ile Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenler tarafınca verileceğini belirtmişti.