Sovyetlerle anlaşma müzakereleri yapan 89 yaşındaki diplomat Robert L. Barry öldü

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Soğuk Savaş'ın sonuna doğru Sovyetler Birliği ile önemli bir askeri anlaşmaya varılmasında ABD'nin baş müzakerecisi olan Amerikalı diplomat Robert L. Barry, 11 Mart'ta Newton, Massachusetts'teki evinde öldü. 89 yaşındaydı.

Eşi Margaret Barry, sebebin çoklu enfarktüslü demans olduğunu söyledi.

Bay Barry, 1986 yazında Stockholm'de düzenlenen bir güvenlik konferansında ABD müzakere ekibine liderlik ederken, kendisi ve Sovyet mevkidaşı Oleg Grinevsky, Amerikalı yetkililerin Doğu-Batı gerilimini azaltmak için önemli gördüğü asker teftişleri konusunda anlaşmaya vardı.

Anlaşma, NATO ve Varşova Paktı üyelerinin, en az 13.000 asker veya 300 tankın yer alacağı askeri faaliyetler planlayıp planlamadıklarını en az 42 gün önceden birbirlerine bildirmelerini gerektiriyordu. Ayrıca, 17.000 veya daha fazla askerin yer aldığı askeri manevralar planlayan herhangi bir ülkenin, Stokholm Konferansına katılan ülkeleri gözlem yapmaya davet etmesi gerekecek.

Anlaşma yapıldıktan sonra gazetecilere konuşan Barry, “Askeri çatışma riskini azaltmak için önemli bir adım attık” dedi. Ardından gelen sessizlik onun yorumlarını doğruladı.

Bu, 1979'da Jimmy Carter ve Leonid I. Brejnev tarafından imzalanan Stratejik Nükleer Silahların Sınırlandırılması Anlaşması'ndan bu yana ilk Doğu-Batı güvenlik anlaşmasıydı.

Bay Barry, yatak odasında Bay Grinevsky ile paylaştığı kutlama votkalı tostunu gösteren bir fotoğraf bulunduruyordu.

Sovyetler Birliği, Bay Barry'nin, 1981'den 1984'e kadar ABD'nin Bulgaristan büyükelçisi ve 1992'den 1995'e kadar Endonezya'daki büyükelçiliği de dahil olmak üzere, Bay Barry'nin uzun dış hizmet kariyerinin ana odak noktasıydı. 1971'de o zamanlar Leningrad, şimdiki St. Petersburg'da konsolosluk memuru olarak yaşamasına izin verilen ilk Batılı diplomatlardan biri oldu.

Yayınlanmamış bir anısında, şehirde dolaşırken bazen KGB tarafından takip edildiğini hatırladı.

“Çünkü sık sık kayboluyordum,” diye yazdı, “bazen geri dönmek zorunda kaldığım zamanlar oldu, bu da takipçilerim arasında büyük bir kafa karışıklığına neden oldu.”

Bay Barry, hayatının son dönemlerinde ikili karşıtlıkların olduğu o dönemi kaçırdığını itiraf etti. “Bazıları benim bu daha basit dünyaya nostalji duymamı tuhaf bulacak” diye yazdı. “Yine de düşmanın kim olduğunu bildiğimi hissettim ve tehdidin nasıl kontrol altına alınacağını anladığımızdan emindim.”

Robert Louis Barry, 28 Ağustos 1934'te Pittsburgh'da Louis ve Margaret (O'Halloran) Barry'nin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Ordu Hava Kuvvetleri'nde albaydı ve aile, İkinci Dünya Savaşı sırasında üsden üsse taşındı.

Bay Barry, Philadelphia dışındaki Lansdowne Lisesi'nden mezun oldu ve ardından Navy ROTC bursuyla Dartmouth College'a gitti. 1956'da Sovyetler Birliği ve Doğu Avrupa'da yoğunlaşan uluslararası ilişkiler bölümünden mezun oldu ve Oxford Üniversitesi'nde okumak için Dartmouth'tan James B. Reynolds Bursu aldı. Orada, 1956'da Macaristan'ın Sovyetlere karşı ayaklanması sırasında mültecilere yardım etmek için Macaristan'ın Avusturya ile sınırına gitti. 1962'de Dışişleri Bakanlığı'na girmeden önce ABD Donanması'nda üç yıl geçirdi.

Daha sonraki yıllarda Bulgaristan ve Endonezya'daki görevlerinin yanı sıra, 1979'dan 1981'e kadar Sovyetler Birliği ve Doğu Avrupa'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapan Bay Barry; 1986'dan 1988'e kadar Voice of America'nın Operasyon Direktörü; ve 1991'den 1992'ye kadar Doğu Avrupa'ya yapılan yardımı koordine eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Lawrence Eagleburger'in özel asistanı.

Bay Barry, Dışişleri Bakanlığı'ndan ayrıldıktan sonra 1998'den 2001'e kadar Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın Bosna-Hersek'teki misyonunun başkanlığını yaptı.

Karısının yanı sıra, Haber muhabiri olan kızı Ellen Barry hayatta kaldı; bir oğul, John Barry; ve üç torun.

Diplomatik Çalışmalar ve Eğitim Derneği için hazırladığı sözlü tarihte Bay Barry, kariyerinin en güzel anını hatırladı: Stockholm'de Sovyetler Birliği ile teftiş anlaşmasını müzakere ettiği zaman. Bu, kendisi ve 20 yaşındaki oğulları Peter'ı Alaska'daki bir balıkçı teknesi kazasında kaybeden eşi Margaret için kişisel bir trajedinin yaşandığı bir döneme denk geldi.

Bay Barry yine de Stockholm'e gitti ve görevine sadık kaldı. “Askeri tatbikatlar hakkında bilgi edinmek veya birliklerinin nerede konuşlandığı veya tatbikatların nerede yapıldığına ilişkin raporları kontrol etmek için sınırlarını yerinde denetimlere açmak zorunda kalacakları fikri özellikle hoşlarına giden bir şey değildi”, hatırladı. “Fakat baskıyı sürdürdük”