“Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü’nün kızı doktora imtihanını kazanamayınca kurul lideri baskı yapılarak istifa ettirildi” argümanı

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’ın öğretim bakılırsavlisi kızı Esra Aslancan‘ın doktora imtihanını kazanamayınca, İmtihan Kıymetlendirme Komite Lideri Doç. Dr. Mahmut Sağır‘ın baskı yapılarak istifaya zorlandığı öne sürüldü. Doç. Dr. Sağır, rektörün “O programı esasen kızı için açtığını dediğini” ileri sürerken; Rektör Prof. Dr. Can, “Zerre kadar dahlim yok” dedi.

Hürriyet’te yer alan habere nazaran, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’ın öğretim vazifelisi kızı Esra Aslancan, Toplumsal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Kısmı Eğitim İdaresi Doktora Programı imtihanına başvurdu. 21 Eylül 2020 tarihli imtihandan evvel Rektör, hem Eğitim Fakültesi Dekanı birebir vakitte öteki komite üyeleriyle görüşmek istedi. Fakat İmtihan Kıymetlendirme Komitesi Lideri Doç. Dr. Mahmut Sağır bu görüşmeye gitmedi. Esra Aslancan imtihanı kazanamayınca Rektör’ün dekan aracılığıyla Mahmut Sağır’ı istifaya zorladığı sav edildi. Doç. Dr. Sağır evvel kısım başkanlığı bakılırsavinden istifa etti, ondan sonrasında da karıştığı bir hengame münasebet gösterilerek açığa alındı.

“O programı aslına bakarsan kızı için açtığını söylemiş oldu”

Doç. Dr. Mahmut Sağır şu tezleri lisana getirdi:

“Sınavdan evvel Rektör beyefendi fakültenin dekan ve dekan yardımcısına ‘Benim kızın imtihanı var. Bu imtihanı kazanacak’ demiş. Beni de yanına çağırdı mevzuyu görüşmek için lakin ben gitmedim. Hakikaten imtihan yapıldı ve kızı başarısız oldu. Bunun üzerine rektör dekanı suçladı. O programı aslına bakarsanız kızı için açtığını söylemiş oldu. Ben Eğitim Bilimleri kısım lideriydim. Bu nazaranvimden şahsen baskı gördüğüm için istifa ettim.”

Rektör Prof. Can: Zerre kadar dahlim yok

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, Hürriyet’e “Geçen sene 21 Eylül’de bir doktora imtihanı oluyor. Kızım imtihana giriyor ve kazanamıyor. İtiraz bile etmiyor. Hepsi benim dışımda olan şeyler. Zerre kadar dahlim yok. Şu an durum YÖK’te ve sonuçlanmadığı için açığa alınma süreci devam ediyor” dedi.