Suriye’nin Sesleri dünyaya sesleniyor

JoKeR

Active member
Azez’de bir yıldır faaliyetlerini sürdüren Yunus Emre Enstitüsü (YEE) yalnızca lisan öğrenmek isteyen gençleri değil, sanata gönül vermiş birbirinden yetenekli gençleri de kucaklıyor. Fırat Kalkanı ve Zeytin Kolu harekatları daha sonrası terör örgütleri YPG/PKK ve DAEŞ’ten temizlenen bölgede kurulan Yunus Emre Enstitüsü Azez Kültür Merkezi, bölge halkına yönelik kültür sanat aktifliklerine konut sahipliği yapıyor. En büyük ilgiyi ise gençler gösteriyor. Azez’de tanıştığımız piyanist Adnan El-Esmer ve Abdurrahman Kabbani de bu ergenlerden yalnızca ikisi. Savaşa karşın ülkelerini terk etmek istememişler ve Suriye halkının sesi olmayı tercih etmişler. Beş şahıstan oluşan Suriye’den Sesler kümesine toplumsal medyadan da oldukça ilgi var. Feyruz’dan dinleyip epeyce sevdiğimiz müzikleri bu sefer Abdurrahman Kabbani’den dinledik birebir vakitte sohbet ettik.

SANAT SESİMİZ OLDU

Adnan-El Esmer piyanist hem de tiyatroyla da yakından ilgileniyor. Kısa sinema ve belgesel çekiyorlar. Müzik ve tiyatro, sinema onun ve arkadaşlarının seslerini dünyaya duyurmaları için bir araç. “Arkadaşlarımız yurt dışına gittiler lakin biz burada kaldık ve sesimizi tüm dünyaya duyurmak istiyoruz” diyen El Esmer, Şanlıurfa, Mardin üzere kentlerdeki kamplarda konser verip tiyatro oyunu sergilediklerini de kelamlarına ekliyor. Yapdıkları müzikler kısa müddette Youtube kanalından büyük beğeni toplamış. “Bizi ülkelerine çağıranlar oldu. örneğin İngiltere’ye gidip müzik yapmamızı istediler fakat biz burada kalıp Suriye’de yaşananları dünyaya duyurmayı istiyoruz. Biz de gidersek buradakilerin sesini dünyaya kim duyuracak” diyor.

MÜZİK BİZİM İÇİN BİR ARAÇ

Suriye’nin Azez kentinde yaşayan “Suriye’den Sesler” kümesi, Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) etkinliklerinde de sanatseverlerle buluşuyor. Kümenin kurucusu, piyanist Adnan el-Esmer, kümenin kurulma kıssasını ise şöyleki anlatıyor: “Müzik kümemiz ‘Suriye’den Sesler’ 2016’da kuruldu. Müzikle ilgilenirken epey keyif alıyorum. Müzik benim mesleğim değil hobim. Bilgisayar mühendisliği okudum fakat savaştan daha sonra müziğin bizim sesimizi birinci duyuran araç olduğunu anladım ve bu alanda çalışmaya başladım.”

Müzisyen Abdurrahman Kabbani de Şam’da müzik yaparken savaş başladığı için Azez’e gelmek zorunda kalmış. Burada sanatla ilgilenen arkadaşlarla tanışıp ortak işler yapmaya başlamışlar. Yunus Emre Enstitisü’yle tanıştıktan daha sonra da çalışmalarını burada sürdürdüklerini söylüyor. “Bizim bir görüntümüzü buradaki arkadaşlar izlemiş fazlaca beğenmişler. Bizi davet ettiler ve artık çalışmalarımızı burada sürdürüyoruz” diyen Kabbani, Türkiye’ye davet edildiği biçimde burada yaşamayı tercih ettiğini söylüyor ve ekliyor: “Türkiye’nin de takviyesiyle bu toprakları eski haline, eski özgür haline dönüştüreceğiz.”

Merkezdeki müzisyenler tarafınca kurulan “Suriye’den Sesler” gurubu, Türkiye ve Suriye’de düzenlenen konserler ve tiyatro oyunlarının yanı sıra Suriyelilerin yaşadığı kamplarda gerçekleştirilen çalışmalarıyla da ilgi görüyor.