Tar tarafından olgunluğa kabul edilir, sınavlarda reddedilir. Öğretmenler bakana: “Bizi küçük düşürdük”

Eğitmen

Member
TRENTO – Final sınavına Tar jüri üyeleri sayesinde gelmişti. Karnesindeki beş başarısızlığa rağmen sınavlara girmesi kabul edilmişti. Ancak komisyon, öğretmenlerinin kararını kabul etti. Ve böylece öğrenci reddedildi. Ancak Trento’daki Da Vinci Lisesi’nin idari yargıçlar tarafından reddedilen öğretmenlerinden biri, Milli Eğitim Bakanı’na bir protesto mektubu yazmaya karar verdi. Joseph Vallettara.

5 başarısızlık nedeniyle reddedilen Tar, onu Olgunluk sınavına yeniden kabul eder

04 Temmuz 2023

“Biz öğretmenler için bir aşağılanma”

“Ne kadar iyi olduğunuzu değil, ne kadar akıllı olduğunuzu kanıtlamanız gereken bir dünyanın yüzeysel vizyonunda, ailelerin ve toplumun ilerlemek için hileler aramasına yardım ederek kolay yolları kovalayan daha fazla çocuk görüyorum. Okul öğretmenliği mi? Kategorimin kendisini aşan ve yetkisini elinden alan bir kararla küçük düşürüldüğünü gördüğümde merak ediyorum”. Mektubun bölümlerinden biri Alessio MarinelliMatematik ve Fizik profesörü meslektaşlarının 24 saatten biraz fazla bir sürede topladığı 110 imzayla Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderildi.

“Öğretmenleri okulun merkezine geri getirin”

“Mesele Sayın Bakan, şu ya da bu şekilde sonuca varacak belirli bir dava değil. Mesele okul ve geleceği”, “öğretmen” figürünü geri getirmenin istendiği mektubu okur. okulun merkezinde, küçük şeylerden başlayarak, amellerle bağlılığımızı artırmaya çalışmak ve küçük düşürücü durumlardan kaçınmak”.

Yargının sükunetini baltaladı”

Tar’ın askıya alınması – yine mektup – “öğretmenin güvenilirliği karşısında bir tokattır”. Dahası, diye devam ediyor öğretmen, “Karar, öğretim kadrosunun yargılama konusundaki dinginliğini zorlaştırıyor. Reddedilme gibi acı verici ama bazen gerekli bir seçimle yüzleşmek için kimde güç, cesaret ve azim olacak? İyi bir avukata sahip olmanın yeterli olduğu fikri, bundan paçayı sıyırmak için her şeyi yapmaya istekli olma fikri içler acısı. Hayır, Bakan, bunun çocuklara verilecek doğru eğitim olduğunu düşünmüyorum.”

“Beşinci Yılda Hayalet Öğrenciler”

Diğer bir talep de “üniversite giriş sınavlarının gözden geçirilmesi. Beşinci yıl boyunca pek çok öğrenci adeta hayalettir” diyen mektupta, “sınavların Ocak ve Şubat aylarına ertelenmesinin orta öğretim sisteminin itibarına atılmış bir tokat olduğunu” vurguluyor.

Komisyonu destekleyen sınıf öğretmenleri

Kız, işletme alanında bir üniversite kursuna çoktan kabul edilmişti. Dün bir grup öğretmen de sınava katılarak komisyondaki meslektaşlarına destek verdi. Enstitünün koridorlarında kızın avukatları ve ailesi vardı. Üst katlara girişlerden biri demir kapıyla kapatılmıştır. Lobide ise Ata çalışanlarına “gazetecileri uzak tutmaları” talimatı verildi.