Teksas'ta sınır güvenliği mitinginde “işgal” ve “iç savaş” korkusu

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Güney Dakota ve Kuzey Carolina, Washington ve Pensilvanya'dan gelen bir dizi kamyon ve karavan, araba ve kamyonet, Cumartesi günü toprak yollarda yılan gibi kıvrılarak ilerledikten sonra, Rio Grande'den sadece birkaç adım ötedeki kırsal kesimdeki bir çiftliğin kış kahverengisi çimenlerine yerleşti. Quemado, Teksas.

Miting, günlerce süren bir yolculuğun son durağını işaret ediyordu: Muhafazakar Amerikalılardan oluşan bir konvoy, bozulmuş göç sistemi nedeniyle hayal kırıklıklarını, korkularını ve öfkelerini göstermek için sınıra doğru yola çıktı.

Quemado bölgesi, Biden yönetimi ile Teksas Valisi Greg Abbott arasında sınır güvenliği ve göç konusunda hararetli çatışmanın parlama noktası olan Eagle Pass kasabasına yakınlığı nedeniyle seçildi. Bu hafta Yuma, Arizona ve San Ysidro, Kaliforniya'da ek konvoylar sınıra ulaştı; bunların amacı sınırı geçen göçmenlerin daha sıkı bir şekilde taranmasını teşvik etmekti.

Federal hükümet ve Cumhuriyetçi liderlerin giderek yaklaşan bir çatışma rotasında görünmeleri nedeniyle olası şiddet endişeleri konvoyları takip etti. Aralık ayında federal hükümet, bir ayın rekoru olan 302.000 yasadışı göçmenle karşılaşma kaydetti.

Sonunda, kısmen siyasi protesto, kısmen Hıristiyanların canlanması olan Teksas mitingi mütevazı bir kalabalığı çiftliğe çekti ve hiçbir şiddet olayı yaşanmadı. Katılanların çoğu emekliydi ve geziyi sosyal medyada ya da yerel haberlerde duyduktan sonra neredeyse kendiliğinden bu geziye katılmaya karar vermişlerdi.

Memleketi Dripping Springs, Teksas'tan geçen karavana katılmaya karar veren 73 yaşındaki George Barton, “Arabada uyuduk” dedi. Beyaz SUV'larının yan tarafına yazan 71 yaşındaki eşi Terrie ile birlikte geldi: “Göçmenlik iyidir! İstila kötü!” 9 yaşındaki köpeği Rudy de geldi.

Bayan Barton, “Mevcut yasaların olduğunu ve bunlara uyulmadığını biliyorum” dedi.

Eagle Pass sakini 70 yaşındaki Elias Mata mitingde yürürken “Buraya gelmelerinden dolayı minnettarım” dedi. “Bence Greg Abbott doğru olanı yapıyor.” Adını vermeyi reddeden karısının Meksika'dan göç ettiğini söyledi. Kabul ettiğini söyledi ve şunu ekledi: “ABD'yi seviyorum.”

Rio Grande'den gelen bir çiftlik yolunun ve Meksika sınırının diğer tarafında yapılan miting, Teksas ile federal hükümet arasında Eagle Pass'ta kilometrelerce akordeon teli döşenmesi ve devralınması konusunda yoğunlaşan hukuki mücadelenin arka planında gerçekleşti. eyalet kolluk kuvvetleri tarafından nehir kıyısındaki bir şehir parkının.

Mahkemedeki kavga, Bay Abbott ve diğerlerinin ülkeye rekor sayıda göçmenin girişini bir “istila” olarak tanımlamasıyla hararetli söylemlere yol açtı.

ABD Yüksek Mahkemesi, federal sınır görevlilerinin dava devam ederken akordeon tellerini kesmeye veya çıkarmaya devam edebileceğini tespit ederek Teksas aleyhine karar verdikten sonra, birçok Cumhuriyetçi lider, silahlı çatışmayı anımsatan bir şekilde muhalefetlerini açıkça dile getirdi.

Senatör Ted Cruz sosyal medyada “Gelin ve alın” diye yazdı ve sloganı Teksas Devrim Savaşı sırasında dalgalanan bir bayraktan aldı ve bu durumda top görüntüsünü akordeon teliyle değiştirdi. Teksas Başsavcısı Ken Paxton da benzer bir görsel paylaştı: Alamo'nun siluetini ekleme.

Geçen ay federal hükümetle yaşanan anlaşmazlıkların ortasında, 1835 tarihli bayrağın orijinal bir versiyonu ülkenin üzerinde dalgalandı. Teksas Askeri Departmanı Karargahı.

Cumartesi günkü toplantıda birkaç kişi aynı slogan ve görselin versiyonlarını taşıyan tişörtler giydi.

Teksas'taki göçmenlere veya Federal Sınır Devriyesi işleme merkezlerine yönelik şiddet tehditlerine yanıt olarak, ABD Gümrük ve Sınır Koruma sözcüsü Cumartesi günü yaptığı açıklamada, teşkilatın “gözaltımızdaki çalışanlarımızın ve göçmenlerin güvenliğini sağlamak için uygun ve gerekli önlemleri aldığını” söyledi. .” emin olmak için”.

Teksas mitingindeki organizatörlerden biri olan ve diriliş papazı Rod Parker da dahil olmak üzere bazı katılımcılar, ülkedeki siyasi bölünmelerin iç savaşa yol açabileceği yönündeki endişelerini dile getirdi.

Bay Parker, “Umarım yanılıyorumdur” dedi. “Buna karşı dua etmek için buradayız.” Daha sonra sahne yakınındaki bir kadının vaftiz edilmesine yardım etmek için izin istedi.

25 eyaletin Cumhuriyetçi valileri Teksas'ı federal hükümetle yüzleşmesinde destekleyeceklerini söyledi. Florida Valisi Ron DeSantis bu hafta, “Teksas'ın güney sınırının işgalini durdurma çabalarını desteklemek için” eyaletinin yüzlerce Ulusal Muhafız birliğini konuşlandıracağını söyledi.

Bir düzineden fazla Cumhuriyetçi valinin Pazar günü çatışmanın parlama noktası haline gelen Eagle Pass parkı Shelby Park'ta Bay Abbott'a katılması bekleniyordu.

Demokratlar, göçmenlik ve sivil haklar grupları Bay Abbott ve diğer Cumhuriyetçileri zaten hararetli olan bir konuyu alevlendirmekle suçladılar.

Göçmen hakları grubu America's Voice'un genel müdürü Vanessa Cárdenas, eski Başkan Donald J. Trump'ın destekçilerinin ABD Kongre Binası'na düzenlediği baskına atıfta bulunarak, “Bu an bize 6 Ocak'ta olanları hatırlatıyor” dedi.

Geçtiğimiz iki yıl boyunca Bay Abbott, Yalnız Yıldız Operasyonu olarak bilinen, sınırda devlet düzeyinde denetim programını istikrarlı bir şekilde genişletti. Bu çabaların çoğu, Biden yönetimi sırasında büyük göçmen grupları için popüler bir sınır kapısı haline gelen, yaklaşık 28.000 nüfuslu bir şehir olan Eagle Pass'a odaklandı. Çoğu, işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve ülkeye salıverilmesi için kendilerini federal yetkililere teslim etme niyetiyle geldi.

Bu ayın sonlarında Bay Abbott, programdaki son genişletmesini savunmak için mahkemeye geri dönecek: Mart ayında yürürlüğe girecek yeni bir yasa, Teksas'taki kolluk kuvvetlerinin Meksika'dan izinsiz geçen göçmenleri tutuklamasına izin verecek. Biden yönetimi, yasanın federal hükümetin göçmenlik yasası üzerindeki yetkisini ihlal ettiğini ileri sürerek dava açtı.

Cumartesi günkü mitinglerin Teksas kısmı başlangıçta Eagle Pass'a yönelikti. Ancak organizatörler bunun yerine etkinliği şehrin yaklaşık 20 mil kuzeyindeki Cornerstone Çocuk Çiftliği'nde düzenlemeye karar verdi ve katılımcılardan olası çatışmalardan kaçınmak için şehre seyahat etmemelerini istedi.

Cornerstone Children's Ranch'in operasyon müdürü Anson Bills, “İnsanlara güçlü bir şekilde şunu söylüyoruz: Eagle Pass'a gitmeyin” dedi.

Cumartesi günü geziye çok az kişi ilgi gösteriyordu. Birçoğu katlanır sandalyelere oturup Hıristiyan müziklerini ve konuşmalarını dinledi. Annesiyle birlikte St. Louis'den gelen 25 yaşındaki Tom Welch, “Trump'ın olmadığı bir Trump mitingine benziyor” dedi.

Toplantının açıkça dini niteliği onların beklentilerini karşılamadı ve bazıları biraz hayal kırıklığına uğradı. Rockport, Teksas'tan sahile seyahat eden 75 yaşındaki Wayne Harris, “Fundaları arıyordum ama hiç yok” dedi. “Yanlış yerdeyim. İnanıyorum ve dua ediyorum. Ama bunun bir Trump mitingi olacağını düşünmüştüm.”

Hamed Aleaziz raporlamaya katkıda bulunmuştur.