TFF’de istifa zelzelesi sürüyor: İşbirliğimi sonlandırıyorum

Gattuso

New member
Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Heyeti Eğitim Danışmanı Hollandalı eski hakem Jaap Uilenberg, yazılı bir açıklama yayınlayarak istifa ettiğini deklare etti. Uilenberg’in yazılı olarak sunduğu istifa mektubunda, “Sevgili hakemler, 8 Mart 2022 tarihi sonsuza kadar Türk Hakemliğinde kara bir sayfa olarak kalacak. 2022 Dünya Kupasına aday hakem ile birlikte biroldukça hakemi uzaklaştırmak, adil olmayan ve inanılmaz bir karardı. Ülkemde ve Avrupa’nın birfazlaca ülkesinde epeyce uzun vakittir Hakemlik işinin ortasındayım, şimdiye kadar hiç bu biçimde bir karar görmedim” tabirlerine yer verdi.

“Bu sonucu desteklemeyeceğimi Ferhat Gündoğdu’ya söylemiş oldum”

Uilenberg, 8 Mart tarihinde 13 hakemin maç yönetemeyeceği tarafında açıklanan sonucun akabinde MHK Lideri Ferhat Gündoğdu’ya sonucu desteklemeyeceğini dediğini lisana getirerek, “Bu sonucun alındığı gün Merkez Hakem Komitesi Lideri Ferhat Gündoğdu’ya da bu biçimde bir sonucu, biroldukça hakemin mesleğini gerçek olgular ve açıklamalar olmadan öldüren bir sonucu, desteklemeyeceğimi söylemiş oldum” sözlerini kullandı.

“Tahkim Kurulu’nun hakem ve gözlemcilerin lehine karar vermesinden epeyce memnun oldum”

Tahkim Kurulu’nun hakemlerin itirazını kabul ederek sonucun yürütülmesini durdurmasına sevindiğini aktaran Uilenberg, “Futbol Federasyonu Liderine da 2 sefer eposta atıp, Cüneyt Çakır’ın ki 12 yıldır TFF’nin en âlâ reklamlarından biri olan hakeminin mesleğini bu biçimde bitirmenin saygısız bir karar olduğunu belirttim. 8 Mart tarihinden bugüne kadar umudum Türkiye Futbol Federasyonundaki akil insanların müdahil olması ve bu delice sonucu iptal etmeleriydi. Tahkim Kurulu’nun adil, bilgili ve kuvvetli bir biçimde tek hakikat sonucu alarak hakemlerin ve gözlemcilerin lehine karar vermesinden hayli keyifli oldum. Merkez Hakem Kurulu’nun sonucu ise bağımsız bir konsey olan Tahkim Kurulu’nun sonucuna uymanın gerekli olmadığı tarafında oldu. TFF’nin İdare Heyeti ise MHK’nin bu yaklaşımını inanılmaz bir biçimde kabul ediyor” diye konuştu.