Toplumsal medya fenomenleri özgür bırakıldı

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
Toplumsal medya fenomenleri özgür bırakıldı İzmir’de toplumsal medyada para mükafatı dolandırıcılığına ait başlatılan soruşturmada gözaltına alındıktan daha sonra tutuklanan toplumsal medya fenomeni Simge Barankoğlu ile Yeşim Aydın, 56 gün daha sonra hür bırakıldı.

İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğü takımları, toplumsal medyada para mükafatı kazanıldığı belirtilip ‘vergisi’ ismi altında vatandaştan para alarak, dolandırıcılık yaptığı öne sürülen hata şebekesine yönelik ihbar üzerine soruşturma başlattı.

Gruplar, dolandırıcılık şebekesinin, kullanıcıları toplumsal medya üzerinden oynanan oyundan para mükafatı kazandıkları lakin muhakkak ölçüde vergiyi vererek mükafatı alabilecekleri palavrasıyla kandırdığını tespit etti.

Polis, 10 Kasım’da eş vakitli düzenlenen operasyonlarla ortalarında toplumsal medya fenomeni Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın’ın da bulunduğu 18 kişiyi gözaltına alındı.

Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen şüphelilerden, ortalarında Barankoğlu ve Aydın’ın da bulunduğu 16’sı tutuklandı, 2’si ise özgür bırakıldı.

“DOLANDIRICILIĞI BİLSEM ASLA KABUL ETMEZDİM”

Simge Barankoğlu tabirinde, “Sosyal medya fenomeniyim. Geçimimi reklam alarak sağlıyorum. Soruşturmaya husus bu aksiyon de öteki reklamlar üzereydi. Ben tarafları ve müştekileri tanımıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Simge Barankoğlu

Yeşim Aydın da “Geçimimi toplumsal medyada reklam yaparak sağlıyorum. Bu bireyler benimle temasa geçip reklam vermek istediklerini söylemiş oldu. Ben de işim bu olduğu için kabul ettim. bu biçimde bir dolandırıcılık cürmünün işlendiğini bilseydim asla kabul etmezdim. Bana verilen isim ve soyadlarının uydurma olduğunu emniyette öğrendim. Müştekilerin hiç biri ile bağlantıya geçmedim, para istemedim. Yalnızca reklam fiyatı aldım. Çok üzgünüm” diyerek, kendini savundu.

MAHKEME TAHLİYE ETTİ

Şüphelilerle ilgili soruşturma sürerken, sulh ceza hakimliğinin aylık gerçekleştirdiği tutukluluk kıymetlendirme duruşmasında dün yeni bir karar verildi.

56 gündür cezaevinde bulunan Barankoğlu ve Aydın’ın tahliyesine karar verildi. (DHA)