Toplumsal medya paylaşımı niçiniyle işten çıkarılan Salmanlı: TRT, süreç sonuçlanmadan kanunsuz bir ceza verdi

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
TRT, 22 yıllık şef montajcısı Deniz Salmanlı’yı Uzman Çayan ve arkadaşlarını andığı tweeti niçiniyle işten çıkardı. Salmanlı, “TRT, süreç sonuçlanmadan kanunsuz bir ceza verdi” açıklamasını yaptı.

BirGün gazetesine konuşan Salmanlı, “TRT’nin taşınma sürecinde arşivlerin özensiz taşınmasına karşı yaptığım tenkitler soruldu. Bununla ilgili daha evvelde konuşan arkadaşlarımıza da soruşturma açılmıştı. Biz bunu süreç içerisinde yürüttüğümüz sendikal gayrete bir hal olarak yorumluyoruz” dedi.

Salmanlı şu tabirleri kullandı:

“Sendika ile bahse ait harem selamlık etiketiyle başlatmış olduğumız çalışmada ‘Karanlığa teslim olmayacağız’ cümlem devamlı olarak soruldu. Orada laiklik prensibini hatırlatarak kadın-erkek ayrımının yapılamayacağını söylemiş oldum

Müfettiş ile yaptığı toplantıda, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Barış Atay ve Kızıldere katliamının yıldönümünde yaptığı paylaşımların da sorulduğunu söyleyen Salmanlı şu biçimde konuştu:

“Kendilerine insan haklarından yana olduğumu belirttim. Bu üç unsurdan rastgele bir süreç yapılmadı. Kızıldere anmam ve onların ölmedilk evvelki son kelamı olan ‘Teslim olmuyoruz’ cümlesi ve isimlerinin olduğu tweetin teröre övgü olduğunu belirterek ve misyon başında sakıncalı olduğum sebebi öne sürülerek açığa alındım. Yeni idare, kendilerini bekleyen bir epey idari iştilk evvel çarçabuk beni işten çıkardı”

Soruşturma süreci devam ederken sonucun verildiğini aktaran Salmanlı, münasebet olarak ise KHK’nin 375 sayılı unsurunun gösterildiğini kaydetti.

“Bu maddeyi muhalifleri susturmak maksatlı kullandıklarını düşünüyorum” diyen Salmanlı, dava süreçlerinin devam ettiğini belirtti. Salmanlı, işe iade davasının kararında kesinlikle kazanacaklarını söylemiş oldu.

Son olarak özerk ve demokratik bir TRT çabası yürüttüklerini aktaran Salmanlı, “Çabamıza devam edeceğiz. TRT hepimizin” diye konuştu.

| TRT, 22 yıllık çalışanını toplumsal medya paylaşımı niçiniyle işten çıkardı