TÜBİTAK’tan akıllı makinaların üretilmesi projesine 15 milyon TL dayanak

Seyyah

New member
Milteksan CNC Teknoloji ve Denetim Sistemleri Sanayi A.Ş., yeni kuşak 5 eksenli CNC denetim sistemleri ve dijital ikiz platformunu yerlileştirecek. TÜBİTAK dijital dönüşümü sağlanmış akıllı makinaların üretilmesini hedefleyen projeye, 15 milyon TL’lik dayanak sağlayacak.

SAHA İstanbul kümelenmesi liderliğinde,11 firmanın iştiraki ile kurulan Milteksan CNC Teknoloji ve Denetim Sistemleri Sanayi A.Ş., yeni jenerasyon CNC denetim sistemlerinin yerlileştirilme ve Digital dönüşümü sağlanmış akıllı makinaların üretilmesi projesine TÜBİTAK tarafınca 15 milyon TL’lik takviye sağlanacak.

Teknolojiyi üreten makinalarda dışa bağımlılığı azaltması bekleniyor

Milteksan A.Ş. Genel Müdürü Prof. Onur Tunçer ise, Türkiye’nin kalkınmasında değerli rol oynaması beklenen projede özel bölüm ve akademinin bir arada hareket edeceğini ve Prof. Dr. Yusuf Altıntaş’ın da projede fiilen bakılırsav aldığını belirtti. Prof. Tunçer, “Milli endüstrimizin lokomotifi olan makine sanayimizi, Milteksan tarafınca gerçekleştirilecek teknoloji ve inovasyon projeleri öncülüğünde kalkındırıp, dünyanın sayılı ekonomileri ortasına sokma amacıyla çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

Tübitak tarafınca desteklendiklerini de belirten Prof. Tunçer, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Bu fırsatı en uygun biçimde kullanabilmek ismine ağır bir çalışma içerisindeyiz. Yaklaşık bin 500 dolar/kg ihracat pahasına sahip büyük oranda yazılım içeren yüksek teknoloji eseri 5 Eksen CNC Denetim Üniteleri ile ülkemiz için önemli bir katma bedel sağlayacak olmanın da heyecanını yaşıyoruz.”

SAHA İstanbul bünyesinde Milteksan’ın kuruluşu ve Makine Komitesi çalışmalarını yürüten Milteksan İdare Konseyi Lider V. Dr. Uğur Şimşir’de, “Türkiye’de dördüncü sanayi ihtilalini fiilen başlatan bu projenin birinci eserini 2023 yılında pazara sunmayı hedefliyoruz. Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’na kuruluş basamağından itibaren sağladıkları dayanaklar için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.