Türkçe benim ses bayrağım diyen bir şair: Fazıl Hüsnü Dağlarca

AirdropAvcisi

New member
2008’de hayatını kaybeden edebiyatımızın usta şairlerinden Fazıl Hüsnü Dağlarca; Çocuk ve Allah, Havaya Çizilen Dünya, Çakırın Destanı, Üç Şehitler Destanı, Toprak Ana ve daha biroldukça kitabı yayınladı.

Bugüne kadar kendisine biroldukca ödül verilen şair, 1967’de ABD’deki Milletlerarası Şiir Forumu tarafınca “En uygun Türk Şairi” seçilmişti.

Fazıl Hüsnü Dağlarca, 26 Ağustos 1914’de İstanbul’da doğdu. Babası subay olduğu için birinci ve orta tahsilini Türkiye’nin değişik yerlerinde tamamladı.

Kuleli Askeri Lisesi ve Harp Okulu’nu bitirdi. Orduya katıldı. 15 yıl asker olarak hizmet yaptı, Doğu ve Orta Anadolu, Trakya’yı dolaştı. Önyüzbaşı rütbesinde iken kendi isteğiyle ordudan ayrıldı.

BİRİNCİ YAZILAR…

Yayınlanan birinci yazısı Yeni Adana gazetesinin 1927’de düzenlediği müsabakada birincilik alan bir hikayeydi. Birinci şiiri “Yavaşlayan Ömür” 1933’te İstanbul mecmuasında çıktı.Yusuf Ziya Ortaç, Faruk Nafiz Çamlıbel ve Peyami Safa’nın da dikkatini çeken şiirleri Varlık, Kültür Haftası, Yücel, Aile, İnkılapçı, Gençlik, Yeditepe, Türk Lisanı, Yenilik, Vatan, Davet, Türkçe, Ataç, Türk Yurdu, Taraf, İhtilal üzere mecmualarda yayınlandı.

HİÇBİR AKIMIN TESİRİNDE KALMADI

Toplumculuğunun temelinde beşere ve insan hayatına hürmet yatan Dağlarca, bu yüzden hiç bir edebî akım ve bireyden etkilenmeden kendi kozasını örer.

Çok yazan ve üreten bir şair kimliğiyle, bağımsız kalarak hiç bir şairden etkilenmemiş, hiç bir akımın tesirinde kalmayarak şiirlerini yazmıştır. Onun sanat anlayışını şu cümlesi özetler:

PUSULA BENZETMESİ

“Sanat yapıtı hem bir saat üzere ortasında bulunduğumuz vakti tıpkı vakitte bir pusula üzere gidilmesi gereken tarafı işaret etmelidir.”

“TÜRKÇE BENİM SES BAYRAĞIM”

Türkçeye bakışını ise “Türkçem, benim ses bayrağım.” diyerek Türkçe Katında Yaşamak isimli şiirinde sergilemiştir.

MASADA AKŞAMÜZERİ

Işık gdolayırken seni

Konuttan konuta bulut

Kentten kente yağmur

Kendinden kendine masmavi gökyüzü

Bütün uzaklıklar

Çocuğun gözleriyken

Bayan dikiş dikerken

Yazarken yaşlı adam mor kısmında

Vardım son basamağına yeryüzünün

DAĞLARCA ÖLDÜ…

Usta şair 15 Ekim 2008’de İstanbul’da hayata veda etti.

Ergül Tosun

Kitap sayfası için bağlantı:

[email protected]