Uğur Şahin: Yeni varyantlarla karşılaşabiliriz

Seyyah

New member
Şahin, Almanya’nın önde gelen medya kuruluşlarından Der Spiegel’e açıklamalarda bulundu. Thomas Schulz’un sorularını yanıtlayan Şahin, “Bir daha sonraki adım nedir? Özelleştirilmiş bir Omicron aşısı geliştiriyorsunuz, lakin üretime geçip geçmeyeceği merak konusu” sorusunu üzerine “Omicron’a karşı özelleştirilmiş aşıyı üretip üretmeyeceğimize dair çabucak hemen karar vermedik. Şu anda, birkaç Omicron varyantı dolanımda ve hangisinin baskın olacağı ve hangilerinin aşı tarafınca amaç alınması gerektiği çabucak hemen belirli değil. Lakin, bu durum yeni değil ve başlangıçta Delta’da da hal bu biçimdeydi dedi.

‘Virüs evrim geçirmeyi başardı’

Şahin, hali hazırda uygulanan Pfizer/BioNTech aşısının Omicron üstündeki tesiriyle ilgili olarak da “Omicron’un aşı karşısında galip gelip gelmediğini ve klinik tablonun ne olduğunu bekleyip goreceğiz. Tüm bu soruların yanıtlanması birkaç hafta daha alacak” diye konuştu.

“Bir daha sonraki varyantın siz daha üretime başlamadan evvel burada olması da mümkün mü?” sorusuna karşılık veren Şahin, “evrim” vurgusu yaptı.

Şahin, “Son birkaç gündür Omicron üzere bir varyantı niye şu anda gördüğümüzü, buna neyin sebep olduğunu epey düşündüm. Bunu yaparken, bu yılın başlarında bir şey hakkında endişelendiğimi hatırladım: Bastırılmış bağışıklık sistemine sahip insanlarda, virüsün mutasyon biriktirmesi ve gelişmesi fazlaca fazla vakit alabilir. Bana o denli geliyor ki, Omicron da olan tam olarak buydu: Virüs, küçük bir küme beşerde uzun müddetli bir evrim geçirmeyi başardı” formunda karşılık verdi.

‘Yeni varyantlarla karşılaşabiliriz’

Şahin, gelecekte yeni varyantlarla karşılaşmamızın da büyük bir mümkünlük olduğunu belirtirken, “Omicron yayıldığında, daha sonrasında gelen virüs tipinin bir daha sonraki kuşağa sıçramak için yeni bir şey bulması gerekecek. bu biçimde daima olarak yeni bir patojenle karşı karşıya kalırız” dedi.

Şahin gelişmesi olası yeni varyantlarla ilgili olarak ise “Pandemi ile daha âlâ başa çıkmamıza yardımcı olacak uygulanabilir bir tahlil bulacağımızdan eminim” tabirlerini kullandı.