Usta muharrir Güzide Sabri’nin kitapları tekrar okurlarla buluştu

AirdropAvcisi

New member
Güzide Sabri’nin yazıldığı günden beri sevilerek okunmuş, iki kez sinemaya alınmış kült romanı Ölmüş Bir hanımın Evrak-ı Metrukesi, daha sonraki senelerda yazılmış biroldukca aşk romanını da etkilemiş, öncü bir eser.

Ölmüş Bir hanımın Evrak-ı Metrukesi Ah, ben bu zaafı onların yanında niye göstermiştim? Artık ne kadar utanıyorum! Ne söyleyeceğimi şaşırmıştım.

Bunu lakin bir daha metanetimle tamir edebileceğimi düşündüm. Bu anda her şeyden, hatta kendimden bile iğreniyordum. Artık beyhude yorgunluk, bu yararsız didişmeden bıktım…

Gözlerimden akan yaşlar, ruhumda yanan ateşle kurumuştu.

“KIRILGAN AŞKLAR…”

“Romanlarında kırılgan aşkların his yüklü dünyasını aksettiren Güzide Sabri’nin en kıymetli romanı, birinci baskısı 1905’te yapılan Ölmüş Bir bayanın Evrak-ı Metrukesi’dir. Ölmüş Bir bayanın Evrak-ı Metrukesi, periyodun karasevda romanlarının tipik özelliklerini yansıtan bir roman olarak ön plana çıkar.”

Necati Tonga

Sayfa: 152

NEDRET

Güzide Sabri’nin, en çok okunan romanı Ölmüş Bir hanımın Evrak-ı Metrukesi‘nin devamı olarak, ondan 18 yıl daha sonra yazdığı Nedret, birinci romanın şanssız kahramanı Fikret’in kızı olan Nedret’in öyküsünün husus edildiği, öncülü kadar sürükleyici bir roman.

Sayfa: 200

YENİ BİR AŞK KISSASI

Genç Nedret, yüzünü bile hatırlamadığı annesinden kalan notlarla ve mazide kalmış kıssanın kahramanı insanların ömrüne girmesiyle geçmişin puslu perdesini aralamaya çalışırken kendi de annesininkine hiç de uzak olmayan yeni bir aşk öyküsünün kahramanına dönüşmektedir.

GÜZİDE SABRİ AYGÜN

1883’te İstanbul’da doğdu. Adliye Nezareti memurlarından Salih Reşat Beyefendi ile Nigâr Hanım’ın kızıdır. Özel tahsil gördü. Babasının evvel Sivas’a akabinde Tokat’a sürülmesi müellifi derinden etkiledi. Küçük yaşta Beyoğlu birinci noteri Ahmet Sabri Aygün’le evlendi.

16 yaşındayken kaleme aldığı, yakın bir arkadaşının vefatını anlatan Münevver isimli birinci romanı, 1899’da Hanımlara Mahsus Gazete’de tefrika edildi, 1901’de kitap olarak yayımlandı.

EDEBİYATIN TEMSİLCİLERİNDEN OLDU

Kimi yazı ve şiirlerini “Güzide Osman” ve “Güzide” müstearlarıyla neşretti. Müellif, temel ününü birinci baskısı 1905’te yapılan ve ilerleyen senelerda tekraren basılan Ölmüş Bir bayanın Evrak-ı Metrukesi isimli romanıyla kazandı.

Bu romanı Yaban Gülü (1920), Nedret (1923), Hüsran (1928), Hicran Gecesi (1937), Necla (1941), Mazinin Sesi (1944) romanları takip etti.

Öykülerini Gecenin Esrarı (1934) ismiyle kitaplaştırdı. Güzide Sabri, romantik bir duyarlıkla kaleme aldığı sekiz romanıyla devrinin epey okunan muharrirlerinden oldu ve tanınan roman çeşidinin edebiyatımızdaki kıymetli temsilcilerinden biri olarak ön plana çıktı.

Ölmüş Bir hanımın Evrak-ı Metrukesi, Yaban Gülü ve Hicran Gecesi sinemaya uyarlandı. Yapıtlarından kimileri Ermeniceye ve Sırpçaya çevrildi. 1946 yılında Giresun’da öldü.

Ergül Tosun

Kitap sayfası için irtibat:

[email protected]