Valditara önerisi: “Yabancı öğrenciler için ayrı geliştirme sınıfları”. İsyandaki muhalefet: “Gettolar böyle yaratılır”

Eğitmen

Member
Yabancı uyruklu öğrenciler için sabahları eşlik eden dersler ve öğleden sonraları dil veya matematik eksikliği varsa dersleri güçlendirmek. Milli Eğitim ve Liyakat Bakanının teklifi Giuseppe Valditara Demokrat Parti ve 5 Yıldız Hareketi'ni çileden çıkarıyor: “Ayrı sınıflar mı? Gettolar böyle yaratılıyor.”

Bakan, Libero'daki bir röportajında bu konuyu şöyle açıklamıştı: “Avrupa Birliği ülkelerinde üç model var: bazı ülkelerde yabancılar doğrudan normal sınıflara yerleştiriliyor, bazılarında ise yurt dışından gelen öğrenciler belirli bir süre farklı okullarda bir kursa gidiyorlar hizmet (“kabul” veya “geçiş” sınıfları). Son olarak, birçok ülkede öğrencilerin bazı dersleri genel sınıfta ve diğerlerini ayrı hizmetin bir parçası olarak takip ettiği birleşik bir yaklaşım kullanılmaktadır. İtalya, Letonya ile birlikte ilk grupta yer almaktadır. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya. Almanya ve Fransa'da karma-esnek bir sistem var, yani derslerin yalnızca bir kısmı normal sınıflarda alınıyor. Daha katı ülkeler de var.”

Valditara'nın fikri, her okulun kayıt sırasında göçmen çocukların becerilerini doğrulaması gerektiğidir. Bundan sonra her okul üç yoldan birini seçebilir.

Bakanın fikrine göre ilk olasılık. bu, mevcut sınıflara tamamen dahil edilmedir, ancak her zaman şimdiki gibi değil, ancak yalnızca İtalyanca dilini öğrenme oranının iyi olması durumunda. Ancak çok ciddi eksiklikler varsa, iki alternatif çözüm düşünülmelidir: Yabancı çocuk herkes gibi belirli bir sınıfa yerleştirilir, ancak İtalyanca derslerine ve muhtemelen matematik derslerine de uzman öğretmenlerin eşlik ettiği bir sınıfta katılır. ve geliştirilmiş öğretim. Diğer hipotez öğleden sonra zorunlu ders dışı dil güçlendirme etkinliklerinin yapılmasını içerebilir. Hangi fonlarla? 85 milyon Euro'su Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, 70 milyon Euro'su da İçişleri Bakanlığı'ndan İltica Göç Entegrasyon Fonu'ndan kaynak.

PD ve M5'ler ayağa kalkıyor ve “ideolojik öneri”den ve “getto” yaratma arzusundan bahsediyor. Meclis ve Senato'nun kültür komisyonundaki M5S grubu liderleri, “Valditara'nın hayalini kurduğu ayrılık, halihazırda var olandan daha büyük hasar yaratma riski taşıyor” diyor Antonio Caso Ve Luca Pirondini. “Bakan Valditara'nın teklifi kabul edilemez. Bakanın okul gerçekliğinden tamamen uzak olduğunu gösteren bir fikir. Kültürel arabuluculara, en çok ihtiyaç duyulan yerlerde işgücünün güçlendirilmesine, okul desteğine ve ikinci dil yabancılar için İtalyanca dil derslerine ihtiyacımız var. Demokrat Parti senatörünün düşüncesi, ciddi bir meseleyi propagandayla değil, bu şekilde ele almamızdır. Cecilia D'Elia. Flc Cgil de açıkça buna karşı: “Biz öyle düşünüyoruz” diyor sekreter Gianna Fracassi – bu katılım, eğitim teklifinin güçlendirilmesinden geçer”.