Vitor Pereira: Taraftarımızın gücüne muhtaçlığımız var

Gattuso

New member
Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi D Kümesi ikinci maçında yarın Yunanistan takımı Olympiakos’u konuk edecek. Ülker Stadı’nda saat 19.45’te başlayacak gayrette öncesinde teknik yönetici Vitor Pereira ile kaleci Altay Bayındır açıklamalarda bulundu. Olympiakos teknik yöneticisi ile arkadaş olduklarını lisana getiren Pereira, “Çok kuvvetli bir maç olacak. Güzel bir kadroya karşı oynayacağız. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi deneyimi olan bizim üzere büyük bir kulüp. Portekizli hocalarıyla arkadaşız. Kendi oyunumuzu oynamamız gerekiyor. Yeterli bir sonuç almak için zorlamamız gerekiyor. Taraftarın atmosferi umarın yarın yanımızda olur. Buna bu maçta muhtaçlığımız var” biçiminde konuştu.

‘En kıymetlisi liderlik yapabilmektir’

Sarı-lacivertli takımdaki sakat oyuncuların hazır olmaları durumunda bile oynatmayacağını ve adım adım alanlara döndürmeyi planladığını lisana getiren Pereira, “Burada daima 3’lü defans lafını duyuyorum lakin futbol bu değil. Değerli olan dinamiklerdir. Futbolcular içinde nasıl bir ilgi oluşturduğunuzdur. Dizilişiniz yalnızca maça nasıl başladığınızdır. Preste, atakta, savunmada farklılıklar gösterir. Sistem hakkında niye bu kadar fazlaca konuşulduğunu anlamıyorum. Sakatlıklarımız düzeldiğinde hamlede ve savunmada dinamik futbolumuzu sergileyeceğiz. İdmanlarda yanlışları düzeltecek vaktiniz olmuyor ancak en kıymetlisi liderlik yapabilmektir. her insanın odaklanmış olmasını sağlamaktır. Günümüz futbolunda taktikten daha kıymetli olan bunlardır” diye konuştu.

‘Oyun şekli sistemime uymuyordu’

Steven Caulker’ın yeterli bir futbolcu olduğunu vurgulayan Pereira, şunları kaydetti:

“Onunla da bunu konuştum. Oyun stili benim sistemime uymuyordu. Daha fazla baht bulmak için öteki gruba giden oyunculara baht diliyorum. Min-jae Kim benim çalıştığım en uygun oyunculardan biri. Birtakım oyuncular bir oyuncuyu başkasından daha fazla tutuyor fakat günün sonunda sonucu ben veriyorum. Berisha ve başka oyuncuların performansından memnunum. Karakterli bir ekibim var ve her biri grup oyuncusu. Berisha epey fazla çalışıyor. Buraya geldiğinde idman yapacak ve düzeyini artıracak vakti olmadı tıpkı Rossi ve Crespo üzere. Transfer periyodunun sonunda geldiler. Özgüvenlerini kazanmaya çalışıyorlar lakin ben herkesten epeyce mutluyum.”

‘Benim için kıymetli olan bir daha sonraki maç’

Portekizli çalıştırıcı, kimsenin ekibi nasıl çalıştırdığını bilmediği ve buna karşın olumsuz konuştuğunu belirterek, “Hedefimiz yarın kazanmak. Birbirine misal ekipler var. Kümede rastgele bir kadronun başkalarından hayli üstün olduğunu düşünmüyorum. Başkan olmak için yarışan 4 kadro görüyorum. Sonuçta size Avrupa Ligi’ni kazanmak istiyorum dememi mi istiyorsunuz bilmiyorum ancak ben gerçekçi biriyim. Benim için kıymetli olan bir daha sonraki maç” dedi.

‘Rotasyon olmadan tempoyu sürdürmek mümkün değil’

Birtakım oyuncuların rotasyona katılmadığı istikametinde yöneltilen bir soruya ise Pereira, şu biçimde konuştu:

“Bazılarının mühlete gereksinimi var. Burak hayli genç teknik manada kaliteli bir oyuncu. 2’nci ligden geldi, onun biraz vakte gereksinimi var, taktiksel manada kimi şeyleri anlaması için. Ne vakit savunma ne vakit atak yapmasına dair. Oyuncuya tam olarak istediklerimi anlatamadan alana sürmek istemiyorum. Bizim yüksek ritimli oynamamız için rotasyon yapmamız lazım. Rotasyon olmadan bu tempoyu daima sürdürmek mümkün değil. Evvelki maçlarda fazlaca fazla elimde tahlil yoktu. Benim hedefim bütün oyuncularımı tıpkı gemi ortasında tutabilmek”