Washington eyaletinde alkollü araç kullanmaktan tutuklanan kadın beyin kanaması geçirdi

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Nicole McClure, hayatının tamamen değiştiği gün işten eve dönerken ayaklarının karıncalandığını ve yön duygusunun kaybolduğunu hissetti. Sonra sabahın erken saatlerinde manzarayı aydınlatan renkli ışıklar fark etti.

Arkasından gelen bir otoyol devriye arabasının farkına varmadan, “Ah, güzel ışıklar,” diye düşündüğünü hatırlıyor. Washington, Olympia yakınlarındaki Walmart'taki gece işinden eve basit bir yolculuk olması gereken yolda, Bayan McClure giderek daha fazla kafa karışıklığı hissetti ve durmadan önce iki kavşağa çarptı.

Kamera kayıtlarına göre, onu takip eden eyalet polisi tabancasını çekerek kapısına koştu ve ona arabadan inmesi için bağırdı. Alkol alıp almadığını veya uyuşturucu alıp almadığını öğrenmek istedi. O bunu reddetti. “Kendimi pek iyi hissetmiyorum” dedi. Asker ikna olmadı. Alkollü araç kullandığı gerekçesiyle cezaevine gönderildi.

Tutuklama, Bayan McClure'un acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyduğu bir dönemde ceza adaleti sisteminde 24 saatten fazla süren zorlu bir sürecin başlangıcıydı. Avukatları, hapishane personelinin onu sarhoş olarak işten çıkardığı için onunla alay ederken, onun hücre zemininde kendi idrarıyla yattığını söyledi. Kayıtlara göre birisi nihayet tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğunu fark ettiğinde, doktorlar beyin kanaması teşhisi koydu ve onu acilen ameliyata aldı. Hastanede 17 gün geçirdi ve ne çalışabiliyor ne de kendine bakabiliyordu.

Bayan McClure'un bir dava, kayıtlar ve röportajlarla detaylandırılan davası, polis memurlarının bazen trafik dururken yaptığı aceleci varsayımların nasıl yıkıcı sonuçlara yol açabileceğine dair üzücü bir bakış sunuyor.

Pek çok kolluk kuvveti artık memurların, etki altındaki kişi ile tıbbi kriz yaşayan kişi arasında ayrım yapmasına yardımcı olmak için uyuşturucu tanıma eğitimi sunuyor. Ancak başarısız olan muayeneler, tıbbi bakımda bazıları ölümcül olan gecikmelere yol açmaya devam ediyor. Boston ve San Diego'da yakın zamanda felç geçiren sürücülerin de dahil olduğu alkollü araç kullanırken tutuklanma vakaları yaşandı. Benzer bir olay geçen yıl Washington Puyallup'ta da yaşanmıştı.

Eski bir polis memuru ve şu anda Güney Carolina Üniversitesi'nde hukuk profesörü olan Seth Stoughton, memurların bazen bir kişinin davranışının akıl hastalığından mı, uyuşturucudan mı yoksa tıbbi bir olaydan mı kaynaklandığını belirlemesinin zor olabileceğini söyledi. Kendisi, en son eğitim tavsiyelerinin memurları tıbbi sorun belirtilerine karşı tetikte olmaya ve olası bir sağlık sorunu ortaya çıkarsa yardım çağırmaya teşvik ettiğini söyledi.

“Memurlar doktor değil, sağlık görevlisi değil” dedi. “Gerçekten tıbbi sorunlara neyin sebep olduğunu teşhis edecek uzmanlığa sahip değiller ve böyle bir şeye sahip olmaları da beklenmiyor. Ancak göstergeleri tanıyabilmeleri gerekiyor.”

Durmadan kısa bir süre sonra memurlar, Bayan McClure'un neden dengesiz araba kullandığını araştırmaya başladı.

Bayan McClure evinde yaptığı bir röportajda, “Sarhoş olmadığımı biliyordum, sadece kendimi iyi hissetmedim” dedi; şu anda büyük ölçüde beyin hasarı nedeniyle hapiste tutuluyor ve iddia beyanında bunun daha da kötüleştiği açıkça belirtiliyor tıbbi bakımın gecikmesi nedeniyle.

Washington Eyalet Devriyesi sözcüsü, davayı gerekçe göstererek yorum yapmaktan kaçındı. Bayan McClure'un tutulduğu hapishaneyi yöneten Thurston İlçesi Şerifi Derek Sanders, yaptığı açıklamada “ciddi” iddialarla ilgili kapsamlı bir soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

“Mahkumlarımızın ve personelimizin güvenliği birinci önceliğimiz olmaya devam ediyor” dedi.

38 yaşındaki Bayan McClure tutuklanmadan önce yürüyüş yapmaktan ve yemek pişirmekten hoşlanıyordu. Her iki aktiviteyi de zor bulduğu için bu zamana ait fotoğraflarını saklıyor.

2022'de Walmart'ta gece stokçusu olarak işe girdi. O yılın Mart ayında bir gece, kafası karıştığında hâlâ işteydi. Görünüşe göre iş yerinde kullandığı tarama cihazını çalıştıramıyordu. Elleri terledi ve ayakları karıncalandı.

Patronu işten erken çıkmasına izin verdi.

Memur Jonathan Barnes, Bayan McClure'un arabasının yavaş bir hızda ilerlediğini ve şeritten çıktığını gördüğünü yazdı. Işıkları açtı ama araba durmayınca kapattı. Daha sonra aracın döner kavşağın yüksek bir kısmından geçtiğini ve ardından ikinci kavşağa çarptığını gözlemledi.

Bayan McClure durduktan sonra, videoda Bay Barnes'ın ona aracından inmesi için bağırdığı görülüyor. Onu polisten kaçmakla ve tutuklanmaya direnmekle suçladı ve kelepçeledi. Ellerinden biri hâlâ anahtarlarını tutuyordu ve videoda buna dair bir işaret olmamasına rağmen memur onu bunu silah olarak kullanmaya çalışmakla suçladı.

Bayan McClure donuk bir sesle geri çekilmediği konusunda ısrar etti. “Sanırım gerçekten yoruldum” dedi. “Baş dönmesi” nedeniyle işten ayrıldığını ve herhangi bir madde almayı reddettiğini söyledi. “Bırak beni, lütfen” dedi.

Ancak Bay Barnes onun itirazlarını görmezden geldi. “Bana söylediğin tek şey etki altında olduğun,” dedi ona.

Kayıtlar, sahada yapılan ayıklık testi sırasında başka bir memurun Bayan McClure'dan 30 saniyenin ne zaman geçtiğini tahmin etmesini istediğini gösteriyor. 35 saniye olarak tahmin etti. Memurlar, “göz kapaklarında belirgin titreme” olduğunu bildirdi. Onlara iki gün önce esrar içtiğini söyledi. Daha sonra tedavi için değil, sarhoş edici madde testi için kan örneği alınması amacıyla hastaneye götürüldü.

Bu sonuçlar analiz edilemeden Bayan McClure ilçe hapishanesine götürüldü. Orada Bayan McClure, gardiyanlardan birinin “Neden bir şansın daha yok?” diyerek onunla dalga geçtiğini hatırladı. Sarhoş olmadığını ama kendini iyi hissetmediğini söyledi.

Bayan McClure, “Bana değişmemi söylediklerini hatırlıyorum” dedi. “Pantolonumu giymeye çalıştım ama giyemedim. Her zaman aynı paçayı aynı pantolon paçasına koyarım.”

Avukatları, oradan bir hücreye götürüldüğünü ve orada bir zamanlar kendi idrarından oluşan bir su birikintisinin içinde bulunduğunu söyledi. Kusmaya başladı.

Kayıtlara göre, hapishanenin sağlık ekibi onu muayene etmek için çağrılıncaya ve hastaneye götürülmesi tavsiye edilene kadar 24 saatten fazla bir süre bu şekilde kaldı. Toksikoloji analizinde alkol veya uyuşturucu belirtisi görülmedi.

Bayan McClure'un davasında, bunun yerine, hastanedeki doktorların muhtemelen kan pıhtısı ile başlayan bir beyin kanaması tanısı koyduğu ve baskıyı hafifletmek için kafatasının bir kısmını çıkardığı belirtiliyor. Davada, beynindeki hasarın “ömür boyu performans düşüklüğüne” yol açtığı belirtiliyor.

Davada Bayan McClure'un avukatı Anne Vankirk, tedavideki gecikmeler nedeniyle uzun vadeli yaralanmaların önlenebilir ve kalıcı olduğunu savundu.

Bayan McClure geçen hafta yaptığı bir röportajda durumunu kelimelere dökmekte zorlandı. Bu bölümün kendisini kendi başının çaresine bakmakta zorladığını söyledi. Ne araba kullanabiliyor ne de çalışabiliyor. Bazen doktorunun randevularını, hatta nerede olduğunu hatırlamıyor.

“Arabamın nereye park edildiğini bilmeden bir mağazaya girmeye korkuyorum” dedi. “Dışarı çıkmaya korkuyorum.”