“Yeni kanıt kaidesiyle 17 Aralık’ın bir daha açılması tartışılabilir”

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Eski Etraf ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın 17 Aralık evrakına ait “Tapeler doğrudur” açıklamaları gündemdeki yerini korurken, dört bakanın Yüce Divan’a gönderilmemesi tarafında sonucu veren TBMM Soruşturma Komitesi’nin AKP’li lideri Hakkı Köylü, evrakın bir daha açılması tartışmalarını kıymetlendirdi. Kararlarının gerisinde olduklarını belirten Köylü, “yeni delil” şartıyla dört bakanın evrakının bir daha açılmasının tartışılabileceğini kaydetti.

Eski Etraf ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın 17 Aralık soruşturması kapsamındaki telefon kayıtlarının hakikat olduğunu belirten açıklamaları gözleri bir daha 17 Aralık soruşturmasına çevirdi. Özgürüz Radyo’dan Altan Sancar’a konuşan Bayraktar, “Dosyam var, evrakta ne var ise kabul ediyorum, benim hatam. Telefondaki konuşmalar bana aittir, tapeler bana aittir, renkli çekilen kameralar, teknik takiptekilerin hepsi bana aittir” demişti. Muhalefet ise kapatılan belgenin bir daha açılması davetinde bulundu.

Pekala, belge bir daha açılabilir mi?

Dört bakanın Büyük Divan’a gönderilmemesi yönünde sonucu alan TBMM Soruşturma Komitesi’nin AKP’li lideri Hakkı Köylü, Erdoğan Bayraktar’ın açıklamalarını DW Türkçe’ye kıymetlendirdi.

Köylü, Bayraktar’ın açıklamalarına ilişin, “Biz oburunun dediğine bakmayız. O devir elimizdeki gerçeklere, kanıtların hukuka uygunluk durumuna göre karar verdik. Biz kendisinin yargılanmaması gerektiğine karar vermişiz.” dedi.

‘sonucumızın arkasındayız’

“sonucunızın ardında mısınız?” sorusuna karşılık veren Köylü, “Bitmiş kapanmış şeylerle ilgili konuşmam. Yargıçlar, verdikleri kararlarla ilgili görüş belirtmez. sonucumızın ardındayız. Vazgeçtim diyecek durumda mıyız? Bizim fikrimiz, mevcut komite raporunda” diye konuştu.

Muhalefetin, “iktidar değiştiğinde 17-25 Aralık belgesi bir daha açılacak” telaffuzunu yorumlayan Köylü, şu karşılığı verdi:

“Bizim verdiğimiz karar, takipsizlik sonucu üzeredir. Ceza Muhakemesi Kanunu’ndaki takipsizlik sonucu üzere kıymetlendirmek gerekir. Takipsizlik sonucunın kaldırılıp bir daha soruşturma açılması için bu biçimdea kadar yeni kanıtların ortaya çıkması lazım. bu biçimde tahminen bu tartışılır. O da Meclis’in işi. Onu açmak isteyenler ile açmak istemeyenler tartışmalı.”

Hakkı Köylü, “Erdoğan Bayraktar’a yönelik evrakın öbür üç bakanla birleştirilmesini periyodun Başbakanı Erdoğan mı istedi?” sorusuna karşılık ise “Bunun Cumhurbaşkanımızla ilgisi yok. Meclis’te verilen önergeyle belgeler birleştirildi” dedi.

17 Aralık Meclis’te nasıl aklandı?

17 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen “yolsuzluk ve rüşvet” operasyonlarının akabinde vazifelerinden istifa eden Etraf ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İktisat Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Avrupa Birliği Bakanı Hükümran Bağış hakkında TBMM’de Soruşturma Komitesi kurulmuştu.

(Soldan sağa) Hükümran Bağış, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar, Bekir Bozdağ, Zafer Çağlayan (24 Aralık 2013, Ankara)

Komite, 5 Ocak 2015 tarihinde AKP’li dokuz üyenin “Hayır” oyuyla dört bakanın Şanlı Divan’a sevkine gönderilmemesi tarafında karar almıştı. sonucun öne sürülen sebebinde, “Bakanların isnat edilen kabahatleri işlediğine dair kâfi kuşku olmadığı” savunulmuştu.

TBMM Genel Şurası’nda yapılan oylamada da bakanların Aziz Divan’a gönderilmesi tarafındaki teklif reddedilmişti.

Savcıların değiştirilmesinin akabinde da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, içinde İstek Zarrab ile bakanların çocuklarının da bulunduğu şüphelilerle ilgili 17 Aralık soruşturmasında takipsizlik sonucu vermişti.

Bayraktar neyle suçlanıyor?

17 Aralık fezlekesinde Erdoğan Bayraktar, şahsa özel imtiyazlı imar planlarını onaylatmak, imar planlarına ters olarak yapılan birtakım projelerin usulsüzlüklerine göz yummak ve kontrollerden sıkıntısızca geçmelerini sağlamakla suçlanmıştı.

O devir NTV canlı yayınına bağlanan Bayraktar, “Soruşturma belgesinde var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir kısmı Sayın Başbakan’ın talimatıyla yapıldı. Başbakan’ın istifa etmesi gerekir” demişti.

Alican Uludağ

© Deutsche Welle Türkçe