Yeni kuşak de bu müziklerle büyüyecek

JoKeR

Active member
Türk pop ve caz müziğinin yıldızlarından Ayten Alpman’ın, 30 yıl daha sonra stüdyoya girerek kaydettiği “Bir Diğerdir Ayten Alpman” isimli son albümü Chill Out Mix olarak bir daha düzenlendi. Albüm pek hayli birincisi birlikteinde barındırıyor ve tam manasıyla arşivlik bir çalışma. 2012 yılında kaybettiğimiz Ayten Alpman sesi alınıp Chillout versiyonları ile Türkiye’nin başarılı aranjörü Sadun Ersönmez tarafınca düzenlendi.

9 müziğin yer aldığı projenin hem de tüm müzikleri kliplendirildi. Türk müziğinin arşivini tutan müzik adamı Hakan Eren tarafınca Ossi Müzik etiketi ile çıkan albüm bununla birlikte CD olarak da basıldı ve büyük ilgi gördü. Hakan Eren, “Ayten Alpman bu albümü dinleseydi alışması biraz sıkıntı olurdu fakat kesinlikle beğenirdi” diyor. Albüme imzalarını atan müzik adamları Hakan Eren ve aranjör Sadun Ersönmez’den albümün kıssasını ve bilgilerinı öğrendik.

Ayten Alpman – Sadun Ersönmez

ALBÜM BÜYÜK BİR RİSKTİ

– Ayten Alpman ismine yapılan epeyce özel bir proje ve bildiğim kadarıyla birinci kere bir Türk sanatkarın tüm müzikleri ChillOut versiyonları yapıldı ve bir albümde toplandı bu aklınıza nereden geldi?

Biz bu albümü 2007 yılında pop caz olarak yapmıştık. Ortadan yıllar geçmesine karşın hala en epey dinlenen albümümüzdü. Gece dışarı çıktığım vakit yerlerde, gündüz plajlarda her yerde DJ’lerin müziklere yeni düzenlemeler, remixler yapıp çaldıklarını duyuyordum. Aslında bu müzikler alt yapı olarak daha chillout olarak yapılmaya müsaitti ve albümün aranjörü Sadun Ersönmez’e bu bu biçimde olmuyor; “Bunları güzelce yapalım, onları çalsınlar” dememle start aldı proje.

GENÇ NESLİ DA YAKALADI

– niye Ayten Alpman ve niye ChillOut ?

Ayten Alpman’a albüm yapmak en büyük hayalimdi ve 30 yıl daha sonra stüdyoya sokup, yaptığımız son albümü oldu. “İyi ki yapmışız” diyorum daima; zira Ayten Alpman fazlaca bedelli ve fazlaca kıymetli bir yorumcu. Evet, büyük riskti sonuçta Ayten Alpman’a bir daha bir şey yapılacaktı. Sadun Ersönmez, bu albüm için 1,5 yıl çalıştı. En yeterlisi, en hoşu ve değerlisi günümüz soundlarına en yakınını bulmak için. Ayten Alpman’ın bu albümle genç nesli da yakaladığını düşünüyorum.

– Ayten Alpman’ı tanıdığım kadarıyla fazlaca titiz ve güç beğenen bir sanatçıydı sizce bu albümü dinleseydi ne kederi?

Birinci pop caz olan “Bir Oburdur Ayten Alpman”albümünü yaparken aslına bakarsan güç beğenen biri olduğunu biliyordum ve o repertuarı Ayten Alpman’a, yapabilmem aylar sürdü. Sonuçta cover yapacaktı ve ona müzik beğendirmek hayli zordu. Ayten Alpman, bu albümü dinleseydi alışması biraz sıkıntı olurdu; lakin tüm duayenlere bu biçimde albümler yapılıyor, onları dinletir ikna ederdim diye düşünüyorum.

– 9 müzik ortasında animasyon tadında mükemmel klipler çekildi. Bu görüntü kliplerde Ayten Alman kimi birtakım bir kitap oldu, birtakım kimi çerçeveden bakan bir portre ya da plak oldu lakin onu söylerken pek görmedik niye? 9 yapıtı de kliplendirmek fazlaca maliyetli oldu mu?

Birinci başta albüm için bu biçimde bir görüntü klip projem yoktu açıkçası; lakin Sadun Ersönmez beni single yapmam için İlker Aydemir ile tanıştırınca bu fikir de vakit içinde doğdu. İlker, fazlaca düzgün bir müzikçi olmasının yanı sıra âlâ de bir ressam. Ayrıyeten albümde biroldukça müzikte bas gitar da çaldı. İlker’in yaptığı demo animasyonları biroldukca klibimizin direktörlüğünü yapan Gökhan Özdemir’e, gösterdim ve bu biçimde klipler yapmamıza ön ayak oldular. İlker animasyonları hazırladı, Gökhan senaryoları yazdı, kurgularını yaptı ve bu klipler ortaya çıktı. Ayten Alpman’a, yakışır klipler yaptığımızı düşünüyorum ki gelen reaksiyonlardan de bunu anlayabiliyorum. Kliplerde Ayten Alpman’ın müzik söylerken görünmeme sebebi ise; birinci yaptığımız albüm vaktinde ne klip çekebildik ne de elimizde stüdyoda müzik söylemiş olduği anların imajları vardı.

PLAK OLARAK DA ÇIKACAK

– bu biçimdesine ekonomik süreçten geçtiğimiz bir periyotta tam manasıyla bir çılgınlık yaptığınızı düşünüyorum. Çok ihtimamlı bir çalışma üstelik yalnızca İnternetten değil cd olarak da basıldı. Bunu lakin Hakan Eren üzere bir müzik adamı yapar dedim. Bu süreçten bahseder misiniz? Plak olarak da bakılırsacek miyiz?

Artık ortaya arşivlik ve uzun yıllar dinlenecek bir albüm çıktı. Arşivcileri düşünmek zorundaydım sonuçta bende arşivci biriyim. CD her ne kadar az basılsa bile hala alan bir kesim var ve onları bu arşivlik, hoş albümden yoksun bırakamazdım. Artık plak olarak da hazırlanıyor “Plak ve Ben” tarafınca. Önümüzdeki aylarda plağı da çıkacak. 2 sene evvel birinci albüm “Bir Diğerdir Ayten Alpman”ın plağını yapmıştık, o var piyasada.

Biliyorum bu bundan evvelki albümünün büsbütün ChillOut uyarlaması lakin Ayten Alpman ile bütünleşen kıymetli bir klasiği Memleket’im müziği bu albümde bu versiyonla nasıl bütünleşirdi?

Bizim birinci yaptığımız albümde “Memleketim” yoktu. Birinci albümden dolayı Ayten Alpman stüdyo vokal kayıtları elimizde olduğu için yalnızca bu müzikleri yaptık; zira birinci albümün devamı bu albüm. O albümden yalnızca Halit Ergenç ile düet yaptığı ölümsüz Şanar Yurdatapan bestesi “Arkadaş” yok. O müziğe chilloutmix yapılması bana ve Sadun’a uygun gelmedi o yüzden 9 müzik ile yapıldı albüm.

– Türkçe caz müziğinin en büyük isimini ChillOut müzik ile anılması sizi heyecanlandırıyor mu ve yaşarken bu biçimde bir projeye karşı ilgisi var mıydı?

Günümüz soundları ile Ayten Alpman’ı sunmak genç kuşak için gerekliydi. Ayten Alpman’ın, fevkalade bir vokal tekniği olduğu için yapılan chilloutmix versiyonlar için şimdiye kadar hiç olumsuz tenkit almadık, gönlüm epeyce rahat. Ayten Alpman, ölümsüz bir yorumcu ve yine gündeme gelmesi benim için epey değerliydi.

– 70, 80 ve 90 lara damgasını vurmuş bir fazlaca kıymetli isimlerin seslerini Ossi Müzik olarak bizimle bir daha buluşturuyorsunuz. Heyecanlanacağımız projeler var mı, küçük bir ipucu rica edelim?

Biroldukca hazırladığım proje var, epeyce yanlışsız. Geçtiğimiz aylarda 2005’ten beri sürdürdüğümüz “Bir vakit içinder” serisinde “Bir vakit içinder-6” albümünü yayınladık ve 7.’sini de hazırlayacağım en kısa vakitte. 6 Ağustos’ta uzun vakittir üzerinde çalıştığım “Şimdi 90’lar-2” albümünü yayınlayacağız ki bu sefer 90’ların değerli müziklerini tekrar gündeme getireceğiz. Konserlere tekrar başladık ve “Şimdi 90’lar” konserlerine devam edeceğiz.

BANA ÇOK HOŞ ANILAR BIRAKTI

-Çok ihtimamlı ve müzik arşivlerinde yer alacak kült bir kaynak oluşturduğunuzu düşünüyorum. Öncelikle ChillOut kavramına değinecek olursak sizdeki Türkiye’deki karşılığı nedir?

Teşekkür ederim, hakikaten bu projedeki tüm müzikleri ihtimamla tekrar ele alarak bir daha oluşturduk. Gayemiz esasen hoş olan bu bestelere ve yoruma yıllar daha sonra yeni bir bakış açısı katabilmekti. ChillOut isimlendirmesi aslında müzik biçimi ve sound olarak bir derlemeyi temsil ediyor, yaptığımız bu albümde dünyadaki türdaşlarıyla ortak özelliklere sahip olduğundan onu bu çerçevede sınıflandırmak sahip olduğu duyumu ve içerdiği elementleri tabir manasında bir seçimdir. Benim yaptığım iş yalnızca bu müzikleri sound olarak bu üslup çerçevesine sokmanın ötesinde her bir şarkıyı bir daha aranje etmek oldu. bundan evvelki akustik albümdeki düzenlemelerimi yıllar daha sonra bambaşka bir istek ve bakışla sıfırdan oluşturdum.

– Ayten Alpman’ın tüm albümünün ChillOut versiyonlarının düzenlemesi size ilişkin. bu biçimde durumlarda kimi düzenlemeler birbirine emsal asıl riskte budur. Sizin çalışmanızda asla yine yok. Hepsi farklı bir ruh bu süreç ne kadar müddette ve nasıl gerçekleşti?

Bu albümdeki her yapıtı en baştan ele alıp tekrar düzenledim. Hakan Eren, bu fikri ortaya attıktan daha sonra önümde yetişmesi gereken bir tarih yoktu ve bu da her şarkıyı sindire sindire düşünüp, tartacağım vakti bana kazandırdı. Toplamda 1 yıla yakın bir süre, ortada öteki projeler üzerinde de çalıştığım bir periyot geçirdim, etrafımda müzik anlayışlarına güvendiğim dostlarımla da fikir alış verişi yapma fırsatı buldum. bu biçimdece albümdeki 9 eser tıp olarak birebir çerçeveye sahip olurken, düzenleme olarak birbirlerinden ayrışabildiler.

– Siz Ayten Alpman’ı tanıyarak, onu düşünerek mi yaptınız çalışmalarınızı, yoksa büsbütün kendi evvelariniz mi rotanızı oluşturdu?

2007 yılında çıkan “Bir Diğerdir Ayten Alpman” albümünün stüdyo kayıtlarını da şahsen üstlenmiştim ve bu da pek tabi Ayten Hanım’la geçirdiğimiz vakti arttırdı ve bana hayli hoş anılar bıraktı. yıllar daha sonra tıpkı müziklere geri dönüp baktığımda onu düşünmemek ve bu anıları yad etmemek mümkün değil. Kendisini yakından tanıyor olmam yalnızca bir müzik adamı olarak işimi yapmamın ötesinde bir dost ve müziksever olarak da ona yakışacak düzenlemeleri yapma isteğimi kamçıladı. Yalnızca onu sevenlerin beğeneceği değil onun da seveceği bir iş çıkarmak için elimden geleni yaptım.