Bakan Varank’tan yerli motosiklet bildirisi

Esmeralda

New member
İstinye’de Motosiklet Sanayisi Derneği (MOTED) tarafınca 1. Türkiye Motosiklet Çalıştayı düzenlendi.

Çalıştaya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Milletvekili Kenan Sofuoğlu katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Varank, “Büyüyen bir elektrikli mobilite bölümü var. Arabalarda olduğu üzere motosiklet üzerinde de kıymetli yansımaları oldu, olmaya devam edecek” dedi.

Türkiye’nin klâsik motosiklet üretiminde geri kalmış olabileceğini söyleyen Varank, “Elektrikli motosikletler konusunda önümüzde açık olan fırsat penceresini de yakalama imkanımız var. Tesirli biçimde yol almak için paydaşlarla daima irtibat halindeyiz” diye konuştu.

“PROTOTİPLER HAZIR”

Bir firmanın elektrikli mobilite aracı geliştirme projesini ‘Hamle Programı’ kapsamında kabul ettiklerini belirten Bakan Mustafa Varank, şunları kaydetti:

“Burada maksat, kent içi ulaşımlar için istikrarlı, inançlı, çevreci daha uzun bakım aralığına sahip, daha düşük maliyetli, araba konforuna yakın ancak motosiklet esnekliğine yakın bir elektrik mobilite aracı üretmek. Prototipler hazır, yalnızca bu proje başarılı olursa sağlayacağı katma bedel 5 yıl içerisinde 4.5 milyar liranın üzerinde olacak.”

“AÇIK ÇEK VERİYORUM”

bu vakitte büyük çaplı yatırımları ve küresel markaları ülkeye kazandırmak gerektiğine işaret eden Varank, “Ben bu kürsüden açık çek veriyorum. Bakanlığımız olarak hangi teşvik ve takviyesi verebilirsek, kâfi ki bu firmalar buraya gelsinler, biz bunları desteklemeye hazırız” diye konuştu.

“MOTOSİKLET SANAYİSİNDE DE YAPILABİLİR”

Varank, iştirakçilerle bir müjde paylaşmak istediklerini söyleyerek şöyleki devam etti:

“Yılbaşında Tedarikçi Geliştirme Dijital Platformu Projesi’ni hayata geçireceğiz. Şu anda otomotiv bölümünde büyük işletmelerin yerlileştirmeye muhtaçlık duyduğu eserleri tespit etmek, bu eserleri üretecek KOBİ’leri eşleştirmek bizim vasıtamızla oluyor. Dijital Tedarikçi Platformu Projesi’yle büyük işletmelerle KOBİ’ler bu platform üzerinden bir ortaya gelecekler. Biz otomotiv sanayisinde nasıl TOGG’la yanlışsız vakitte yanlışsız teknolojiye yatırım yaptıysak, birebirini motosiklet sanayisinde de yapabilir.”